Како органски да одгледувате магдонос

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Градинарите со тревки кои одгледуваат магдонос дома често избираат помеѓу две вообичаени сорти; рамен лист и виткан лист. Кој вид ќе го изберете зависи од вашиот вкус:

Рамниот лист или италијанскиот магдонос ( Petroselinum crispum neapolitanum ) по изглед е сличен на цилинтрото и нуди робустен, целосен вкус. Тој е најпосакувана сорта за готвење и често се користи за додавање вкус на супи и чорби.

Магдоносот со кадрави листови ( Petroselinum crispum ) е груб со темно-зелен (хлорофил) вкус . Често се користи како гарнир или се сечка и се додава во салати.

Магдоносот е одличен извор на витамини А, Е и Ц и вклучува многу есенцијални минерали како железо и калциум. Се користи и како природен освежувач на здивот. Цврстите растенија растат високи 10-20 инчи и прават извонредна граница околу градините.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Магдонос, џин од Италија (органски)

ценети од Италијански готвачи поради силниот вкус и големите темнозелени, рамни лисја.

Наследниот магдонос прави име за себе со дарежливите лисја и прекрасниот вкус. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување семе и испораката е БЕСПЛАТНА!

Брз водич: Садење, растење и засилување; Берба на магдонос

  1. Изберете рамен лист за целосен вкус или виткан за освежување
  2. Почнете од семе во затворен простор околу 2-3 недели пред последниот мраз или посејте директно во градината непосредно пред последниотмраз
  3. Добро толерира ладно време
  4. Обезбедете богата почва променета со компост, попладневна сенка и многу вода
  5. Користете свежа или сушена; жетва откако ќе се појават големи лисја со три дела

Сончева светлина: Целосно сонце до делумна сенка; претпочитана попладневна нијанса

Растеност: 65-90 дена од семето

Висина: 10 до 20 инчи

Растојание: од 6 до 12 инчи меѓу себе

Подготовка на локацијата

Магдоносот бара многу вода, добро исцедена, богата почва и попладневна сенка, особено во топла клима. Подгответе кревети или редови со многу органски компост или добро остарено животинско ѓубриво, обработено на длабочина од 6 инчи (видете ја нашата статија Како да се подготви почва за садење). Тоа е одлично придружно растение со аспарагус, домати, пиперки, моркови и грашок.

Совет: Оваа билка ќе привлече пеперутки и корисни инсекти во градините и уредените области.

Како да се засади

Сее магдонос од семе или растение од расадник на почетокот на секоја растечка сезона. Засадете семиња во градината длабоко 1/4 инчи кога сè уште постои можност за лесен мраз. Семињата ртат за 14 до 21 ден и може да се потопат во топла вода или чај со компост 24 часа пред садењето.

Магдоносот е тежок хранител. Нанесете една апликација на суво органско ѓубриво во пролетта и месечно хранење со листови за да се обезбеди здрав раст.

Берба и складирање

Почетокберење магдонос кога дава лисја што личат на детелина со 3 листа. Овој моќен зелен не само што е прекрасен кога се користи свеж, туку и добро се суши и замрзнува. Исечете го зеленилото кога е изобилно во лето, а потоа замрзнете го во пластична кеса што може повторно да се затвори или исушете го за зимска употреба.

За да се исушат, врзете ги исечоците во мали гроздови и закачете ги наопаку во добро проветрена, темна просторија . Кога ќе се исушат, извадете ги листовите од стеблата и чувајте ги цели за складирање. Скршете или мелете непосредно пред употреба. Дознајте повеќе за бербата и складирањето билки овде.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болести

Магдоносот ретко го мачат штетниците. Сепак, можеби ќе треба рачно да изберете повремена гасеница. Ларвите на црната пеперутка од ластовица особено ја сакаат оваа билка. Спречете ги болестите на растенијата со избирање место со добра циркулација на воздухот. Нанесете органски растителни фунгициди - бакар, сулфур - рано, кога првпат ќе се појават симптомите.

Упатства за заштеда на семиња

Двогодишно. Растенијата ќе се вкрстуваат, затоа изолирајте 1 милја втората година кога одите на сеење. Ископајте корени на есен пред тежок мраз. Исечете ги врвовите на 2 инчи и чувајте ги во струготини, песок или лисја. Корените на магдонос ќе се чуваат 3-4 месеци кога се чуваат помеѓу 32-40˚F. Засади надвор во рана пролет. Соберете ги главите на семето кога се сушат и одвојте ги со рака.

Препорачани производи

Градинарски компост

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи зацвеќиња и зеленчук.

Ќесички за чај со компост

Полни со корисни микроби, плус сите хранливи материи што им се потребни на вашите растенија.

Црево за натопување почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Крастките за кастрење

Удобните рачки со мека рачка го намалуваат стресот и не се лизгаат за дополнителна безбедност.

Риба & засилувач; Ѓубриво од морски алги

Користете го на редовна основа за поголеми култури, зголемени шеќери и подобро цутење.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.