Како органски да одгледувате настурциуми

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Вашата градина и висечките корпи треба да го запознаат овој брз и шарен годишник што слободно се сее. Домашните градинари одгледуваат нарстурциум ( Tropaeolum ) од семиња и сечи заради неговите живи, ефектни цвеќиња и привлечните лози што заостануваат. Одлично за клима со ладно време, неговите впечатливи цветови можат да ги разубават и салатите и тестенините... тие се јадат!

Мирисните растенија со светло зелено зеленило и портокалови, црвени и жолти цветови се совршени за покривки за земја, кутии за прозорци , ѕидови или контејнери со пергола. Настурциумите се добар цвет со кој децата можат да работат затоа што растат толку брзо и со нивните големи семиња лесно се ракуваат со малите прсти.

Овој издржлив, безгрижен годишник се развива брзо и бара простор за шетање - до 10 стапки , во зависност од сортата.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семиња на настурциум

Брзи и лесни за одгледување, винова лоза од настурциум шири богати бои каде што ви треба.

Прикажи ги сите

Уморни сте од истите стари маргаритки? Овие семки од цвеќе од наследство ќе го разубават секој пејзаж. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување, а испораката е БЕСПЛАТНА!

Брз водич: Садење, растење и засилување; Грижа за настурциумите

  1. Цвета во жешки бои што го сакаат сонцето како жолта, портокалова и длабоко црвена
  2. Лесно расте од семе кога ќе се засади после последниот мраз
  3. Потребно е целосно сонце да се раздели сенка; се развива брзо
  4. Речиси напредувазанемарување - не е потребно ѓубриво; вода редовно
  5. Цвета цела сезона

Сончева светлина: Целосно сонце до делумна сенка

Зрелост: 55- 70 дена од семето до цветот

Висина: 12 до 18 инчи

Раздалеченост: од 8 до 12 инчи во сите правци

Подготовка на локацијата

Настурциумите претпочитаат целосно сонце и влажна почва, но ќе толерираат одредена сенка. Во топла клима, засадете во делумна сенка и внесете лопата или две органски материи, како што се компост или добро остарено животинско ѓубриво, во земјата. Ова помага да се услови почвата, што ја подобрува дренажата и ги одржува корените ладни (гледајте го нашето видео 6 Совети за одгледување одлични цвеќиња).

Како да се засади

Сее на отворено една недела по последниот мраз, 1 /4 инчи под површината на почвата. Семето на настурциум 'ртат за 7-12 дена и се развиваат брзо. Растенијата НЕ бараат ѓубриво за време на градинарската сезона. Всушност, се чини дека тие успеваат на посно почва и се запоставуваат. Обезбедете поддршка за некои од повисоките качувачки сорти и штипнете ги потрошените цветови за да ја продолжите сезоната на цветање.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болести

Вошките вошки, голтки, бели муви и болви бубачки се неколку од најчестите градинарски штетници кои се наоѓаат кај настурциумите. Внимавајте внимателно и нанесете инсектициден сапун измешан со пиретрин или земја со дијатомеј кога е потребно.како бактериска дамка на листот и астер жолта боја, што ќе ги обезличи лисјата и цветовите. За да ги намалите габичните проблеми на растенијата:

  • Избегнувајте наводнување преку глава секогаш кога е можно (користете црева за натопување или наводнување капка по капка)
  • Просторете ги растенијата правилно за да ја подобрите циркулацијата на воздухот
  • Нанесете бакарен спреј или сулфурна прашина за да се спречи понатамошна инфекција

Упатства за заштеда на семиња

Настурциумите вкрстено опрашуваат. Градинарите треба да одгледуваат само една сорта во исто време за да заштедат чисто семе или да ги изолираат сортите за 1/2 милја. Семињата се формираат во мешунки под цветовите кои содржат околу 2-3 големи семиња.

Мешунките имаат тенденција да пукаат, па можеби е неопходно да се стави стар лист или весник околу растенијата. Изборот на семето малку предвремено е исто така опција. Прочитајте ја нашата статија „Заштеда на семиња од цвеќе од наследство“ за да дознаете повеќе.

Препорачани производи

Градинарски компост

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчукот.

Одлив од црви

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби.

Црево за натопување на почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Дијатомејска земја

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

Спреј за инсекти Safer®

Убива вошки, бубачки, мравки и гасеници при контакт, а сепак е нежен за растенијата.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.