Како органски да одгледувате сладок грашок

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Одличен планинар кој е совршен за огради и пергола! Домашните цветни градинари одгледуваат сладок грашок ( Lathyrus odoratus ) за нивниот примамлив мирис и наградуваните цветови. Лесно се почнува од семе, тие додаваат мека, разновидна боја на букетите и рабовите со решетката.

Класични, годишни, слатки цветови од грашок во студената сезона се прицврстување во американските градини со генерации. Сепак, тие не сакаат топлина - топлото време го запира нивното цветање - затоа засадете многу рано и добро прекријте го за да ги одржувате корените ладни.

Овој издржлив годишен е едно од првите семиња што може да се засадат во земјата , 4-6 недели пред последниот датум на мраз. Достапни се неколку повеќегодишни слатки сорти на грашок, но тие немаат мирис и ќе цветаат само во бели и розови.

Забавен факт. Слаткиот грашок е толку популарен во мојот роден град Боземан , Монтана дека имаме тридневен уметнички фестивал наречен по нив.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Слатки семиња од грашок

Сладок грашок со уникатен облик и слатко миризлив цветовите додаваат боја на летните градини.

Прикажи ги сите

Уморни сте од истите стари маргаритки? Овие семки од цвеќе од наследство ќе го разубават секој пејзаж. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување и испораката е БЕСПЛАТНА!​

Брз водич: Садење, растење и засилување; Грижа за слаткиот грашок

  1. Изберете ја вашата омилена боја: розова, сина, виолетова, црвена и многу повеќе
  2. Директно семе во многурана пролет, штом може да се обработи почвата
  3. Засади на полно сонце и почва дополнета со компост или органска материја
  4. Вода редовно; растенијата ќе го забават растот при топло време
  5. Штетниците и болестите вклучуваат вошки, голтки и прашкаст мувла

Сончева светлина: Полно сонце

Зрелост: 55-75 дена од семе до цвет

Висина: 48 до 72 инчи

Разлез: 4 до 6 инчи одвоено во сите правци

Подготовка на локацијата

Слаткиот грашок е како богата, добро исцедена почва, но ќе толерира различни услови. Потопете ги семињата пред садењето за да го подобрите ртењето. Сее директно во почвата, оддалечено околу 4-6 инчи и покријте го со 1/2 инчи земја.

Како да се засади

Сее семе од сладок грашок рано, штом почвата може да се работеше во рана пролет. Обвивките од семињата се тврди, затоа натопете преку ноќ за најдобро ртење. Растенијата сакаат полно сонце и ладно време.

Редовно полевајте за време на суви услови за да продолжите да цветаат. Ѓубрете неколку пати во текот на сезоната на градинарство со органско ѓубриво за цвеќе дизајнирано за обилно цутење.

На слаткиот грашок (поголемиот дел) му треба поддршка за да се искачи, па обезбедете му некаков вид на пергола. Откако лозите ќе почнат да цветаат, исечете ги цвеќињата и внесете ги внатре за да уживате. Колку повеќе сечете, толку повеќе цвеќиња ќе растат.

Како што времето ќе почне да се загрева, производството на цвеќе ќе се забави. Кога производството на цвеќе ќе престане и лозите почнуваат даисушете го, исечкајте го зеленилото и претворете го во постоечката почва како слободен извор на органски азот. Имајте на ум дека слаткиот грашок, иако е годишен, ќе се засади и повторно ќе се појави следната пролет.

За повеќе совети за создавање прекрасни цветни прикази, погледнете го нашето видео за 6 совети за одлични цвеќиња.

Совет: Долгогодишните градинари во Нова Англија често садат сладок грашок околу Денот на Свети Патрик.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болеста

Слаткиот грашок и цветовите од грашок повремено се нападнати од вошки и голтки. Внимавајте внимателно и нанесете дијатомејска земја или друг пестицид на списокот на OMRI ако се најдат вошки.

Големи неправилни дупки во зеленилото и делумно изедени садници се знаци на оштетување од голтка. Распрснете го Sluggo®, органска железна фосфатна мамка, околу растенијата за да ги убивате голтките и полжавите без да им наштетите на луѓето, миленичињата или дивиот свет.

На влажно, ладно време, мувла и растителни болести има многу. Ако се забележат венење, дамки или гнило ткиво , го препорачуваме следново:

  • Избегнувајте наводнување преку глава секогаш кога е можно (користете црева за натопување или наводнување капка по капка)
  • Правилно распоредете ги растенијата за да ја подобрите циркулацијата на воздухот
  • Нанесете бакарен спреј или сулфурна прашина за да спречите понатамошна инфекција

Забелешка: Слаткиот грашок е популарен кај бубамарите и зелените врвки. Одгледувајте ги во и околу вашите градинарски градини за да ги привлечете овие корисни инсекти кои јадат штетници.

Заштеда на семињаИнструкции

Растенијата треба да се одвојат на 25 стапки за да се обезбеди апсолутна чистота. Почекајте мешунките да се исушат пред да ги соберете. Мешунките од семето ќе пукнат, па затоа е критично да се берат навремено. Прочитајте ја нашата статија за Заштеда на семиња од цвеќиња од наследство за да дознаете повеќе.

Препорачани производи

Одлив од црви

Тактивните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби .

Црево за натопување почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Формула за течно цутење

Користете ја оваа супериорна мешавина по потреба за спектакуларни култури и огромни приноси.

Fiskars® Pruning Snips

Удобните рачки со мека држач го намалуваат стресот и не се лизгаат за дополнителна безбедност.

Живи бубамари

Овој мајчин вид бубамара е најпознатиот достапен градинарски предатор.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.