Како органски да одгледувате тарагон

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Домашните градинари со тревки одгледуваат тарагон ( Artemisia dracunculus ) за да придружува многу јадења со јајца, риба и живина. Неговиот прекрасен вкус налик на сладунец се користи и за внесување на бел вински оцет и добро делува кога се додава во сосови, супи и преливи за салати. Листовите може да се користат сушени или замрзнати, но свежата билка е најдобра за арома и вкус.

Припадник на семејството маргаритки, францускиот естрагон е привлечна билка со тесни зелени листови и нежни сиво-зелени цветови . Растенијата додаваат мека, пријатна текстура на границите на градината и многу добро растат внатре во саксии. Тарагонот е исто така добар придружник за модар патлиџан, но ќе има корист од повеќето други растителни култури.

Како и многу класични билки, тарагонот има супер големина со здравствени придобивки, кои вклучуваат витамини, минерали и антиоксиданси. Ароматичните повеќегодишни растенија - високи од 12 до 24 инчи - се полутврди, толерантни на суша и често бараат зимска заштита.

Забавен факт: Тарагонот наводно помага во варењето и кога е направен како тоник се вели дека ги смирува ревматизмот, артритисот и забоболките.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семиња од билки од наследство

Вкусни и егзотични, овие сорти поминуваат низ кујните со генерации.

Прикажи ги сите

Изберете од голем избор на семиња од билки од наследство достапни во Planet Natural. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет и испораката е БЕСПЛАТНА!

БрзоВодич: садење, одгледување и засилувач; Берба на тарагон

  1. За вистински вкус, изберете француски тарагон
  2. Почетоците, а не семките, нудат најдобри резултати
  3. Засадете надвор по секаква опасност од мраз; претпочита полно сонце до делумна сенка и почва изменета со компост
  4. Берајте свежи лисја 6-8 недели по пресадувањето
  5. Типично без болести и штетници, но наводнувајте внимателно за да спречите мувла и гниење на коренот

Сончева светлина: Целосно сонце до делумна сенка

Зрелост: 40-60 дена од трансплантацијата

Висина : 12 до 24 инчи

Раздалеченост: од 18 до 24 инчи

Подготовка на локацијата

Францускиот тарагон бара целосно сонце до делумна сенка, богата, добро исцедена почва и редовно наводнување. Фабриката често пропаѓа поради почвата која е премногу влажна или премногу кисела. Може да се одгледува на отворено во сончева градина или внатре во прозорски контејнери кои нудат добра дренажа. Дознајте сè за градинарството со контејнери овде.

Како да се засади

Новите растенија мора да се произведуваат од вкоренети сечи или да се купат како расадник од вашата локална продавница за градина. Францускиот тарагон НЕ се одгледува од семе. Погрижете се да купите растенија означени како „француски тарагон“ за да се осигурате дека ја добивате најдобрата сорта за готвење. Достапни се руски сорти, кои можат да се одгледуваат од семиња, но тие се плевелни и немаат потребните есенцијални масла и интензивен вкус.

Засади надвор откако ќе помине секоја опасност од мраз. Растенијаќе умре назад до коренот во текот на зимата, враќајќи се во пролет. Поставете простор 2-3 стапки помеѓу растенијата и добро прекријте го со компост или добро изгниено животинско ѓубриво. Прочитајте ја нашата статија за садење и размножување билки овде.

Берба и складирање

Жетба на тарагон 6-8 недели по пресадувањето надвор. Внимателно ракувајте со растенијата бидејќи лесно се модрици и берат наутро откако росата ќе се исуши за најдобар вкус. Листовите најдобро се користат свежи, но може да се чуваат суви или замрзнати во торбички True Liberty® Турција. Овие уникатни кеси ги зачувуваат жетвите на тревките, со сета арома и вкус заклучени веднаш.

За да ги исушите билките, врзете ги исечоците во мали гроздови и закачете ги наопаку во добро проветрена, темна просторија. Кога целосно се сушат, извадете ги листовите од сите стебла и чувајте ги цели во херметички тегли за складирање. Листовите малку ќе поруменат за време на овој процес (погледнете го нашето видео Како да се сушат билките тука). Здробете или мелете непосредно пред употреба.

Забелешка: Свежиот тарагон може да се зачува во бел оцет кој ќе го задржи вкусот подобро од сушењето.

Инсекти и засилувач; Проблеми со болести

Тарагонот не е вознемирен од многу штетници од инсекти, но е подложен на растителни болести како што се нежен мувла, прашкаст мувла и ризоктонија (гниење на коренот). За да ги спречите овие габични проблеми, засадете во области кои обезбедуваат добра циркулација на воздухот и вода во светли сончеви утра за да им дозволите на листовите да се исушат до вечер.

Заштеда на семињаИнструкции

Вистинскиот тарагон не дава семиња. Поделете ги зрелите растенија во пролетта или исечоците од коренот во секое време во текот на градинарската сезона.

Препорачани производи

Градинарски компост

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчук.

Мисиркини кеси

Зачувајте ги вашите жетви со заклучување на хранливата вредност на свежите градинарски култури.

Олеаноци од црви

Вештите одгледувачи знаат дека одлеаноците од црви се богати со хранливи материи и корисни микроби.

Fiskars Snips

Удобните рачки со мека држач го намалуваат стресот и не се лизгаат за дополнителна безбедност.

Црево за натопување почва

Изработено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.