Како органски да одгледувате зелка

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Лесен за одгледување и вкусен за јадење, овој исклучително издржлив член на семејството brassica е биенале со кул сезона што се одгледува како годишно. Вкусно задоволство — без разлика дали е сурово или варено — зелка ( Brassica oleracea var. capitata ) е одлична во зелки, салати, супи или пржени!

Спакувана полна со витамини како витамин К, витамин Ц, и витамин Б6 и здрава понуда на минерали како калиум, зелката е одличен извор на исхрана со многу здравствени придобивки. Лиснатиот зеленчук, исто така, содржи обилни количини на антиоксиданси, кои го спречуваат или забавуваат оштетувањето на клетките и се познати по своите својства во борбата против ракот.

Забавен факт: Една чаша рендана сирова зелка содржи 190% од препорачаната дневна количина на витамин Ц.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семиња од зелка

Црвени или зелени, крцкавите листови од зелката се уживање во зелките, салати и супи.

Прикажи ги сите

Црвени или зелени, остри листови од наследничката зелка се уживање во зелките, салатите, супите или пржените со мешање. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет со семе и испораката е БЕСПЛАТНА!

Брз водич: Садење, одгледување и засилување; Берба на зелка

  1. Совршена култура на ладно време за почеток на сезоната
  2. Започнете со садници 6-8 недели пред последниот мраз
  3. Потребна е редовна вода и богата со хумус , добро исцедена почва
  4. Главите може да се соберат и чуваат во фрижидер зазима
  5. Штетниците и болестите вклучуваат болви бубачки, црви од зелка, отрепки од корен, венеење на коренот и фузариум

Подготовка на локацијата

За зелката потребна е редовна вода, целосно сонце до делумно сенка и плодна, добро исцедена почва. Растенијата напредуваат во почви со pH помеѓу 6,0 и 6,5. Ако е можно, избегнувајте да ја започнувате зелката на места каде што растеле други бразика во претходните три години (видете Ротација на културите во домашната градина).

Почвата богата со хумус е клучот за одлична жетва, затоа додадете доволно количество органски компост во почвата пред садење.

Како да се засади

Засади зелка во рана пролет или есен. Започнете го семето внатре во станови за размножување и пресадете го во градината кога ќе се развијат две групи вистински лисја. Зелката е исклучително издржлива и може да се одгледува меѓу најраните култури во студената сезона. Оставете приближно 15 инчи помеѓу растенијата и 2-3 стапки помеѓу редовите.

Ако се засади од семе, сее директно во градината околу 1/2 инчи длабоко и две недели пред последниот очекуван датум на мраз. Зелка е тежок хранител и е подложна на многу недостатоци на хранливи материи. Нанесете балансирани органски ѓубрива на секои 2-3 недели во согласност со упатствата на етикетата.

Совет: Размислете да додадете брашно од алги во градината пред садењето. Тој е преполн со микронутриенти и е особено добар за снабдување со минерали во трагови на културите за јадење.

Берба иСкладирање

Во зависност од сортата, пресадите треба да бидат готови за берба за 6-8 недели. Исечете ја дршката во основата на главата со нож за градинарски, отстранете ги и компостирајте ги надворешните листови. Измијте ги главите внимателно и ставете ги во фрижидер до две недели, доколку е потребно. Најдобро е да ја соберете зелката наутро кога главите се остри и се уште ладни.

За да го намалите гниењето, проверете дали главите од зелката се целосно суви пред да ги ставите во фиоката за производи во вашиот фрижидер. Не мијте ги главите и не отстранувајте ги надворешните листови пред да ги складирате.

Инсекти & засилувач; Проблеми со болести

Покривањето на младите растенија со пловечки обвивка од редови ќе ги заштити растенијата од болви бубачки, црви од зелка и корен отрепки. Јаките направени од хартиени чаши со исечени дното исто така ќе помогнат да се заштитат младите растенија од многу штетници од инсекти. Гледајте за мали бели пеперутки кои веат околу вашите културни култури. Ова се возрасната фаза на многу деструктивниот зелник. Доколку се најде, измешајте 1 до 1-1/2 лажица Bt kurstaki ( Bacillus thuringiensis ) по галон вода и нанесете кога гасениците се млади. Повторете го во интервали од 5-7 дена додека се активни.

Проблемите со болеста на зелката вклучуваат амортизација, лупење и венеење на фузариум - исто така познати како жолти. Вообичаено, тие бараат влажни лисја за да се шират, така што избегнувајте да користите надземни прскалки, ако е можно.

Упатства за заштеда на семиња

Овој двогодишен зеленчук ќе вкрстено опрашува со ситедруго Brassica oleracea , затоа изолирајте една милја втората година кога одите на сеење. Во раната пролет на втората сезона, исечете плитко „Х“ на врвот на главата. Ова ќе му овозможи на стебленцето на семето што се појавува малку полесно да се турка низ зелката. Стебленцето на семето всушност ја турка главата отворена и се одвиткува додека се издига од главата. Тоа е растително раѓање во најсличната смисла. Стебленцето ќе порасне 3-4 инчи пред да се разграни. Семињата вообичаено не бараат многу обработка.

Препорачани производи

Оброк од алги (1-0,5-2)

Добиени од норвешки алги и внесени со корисни микроби.

Ѓубриво за риби во Алјаска

Сенаменска, дезодорирана рибна емулзија за употреба на сите внатрешни и надворешни растенија.

Bt kurstaki (Bt-k )

Најефикасниот најмалку токсичен производ достапен за гасеници што јадат лисја.

Нож на преклопување

Добрите работи доаѓаат во мали пакувања! Направено со челично сечило и цврста дабова рачка.

Покривка за ред

Пловечки капаци од редот пуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.