Калкулатор за големина на езерце

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Познавањето на големината на вашето езерце е исклучително важно кога се применуваат практики за управување со езерцето. Ова го олеснува и поекономично одржувањето на здрава животна средина.

Едноставно е да се одреди големината на вашето езерце со помош на нашиот Калкулатор за големина на езерцето. Со две формули лесни за употреба, едната за езерца во облик на тркалезна или бубрежна форма, а другата за езерца со „чуден“ облик, никогаш не било полесно да се најде волуменот на вашето езерце (вкупни галони).

Заштедете се време и пари; пронајдете го волуменот на вашето езерце денес!

Кругли или бубрежни езерца

  • Дијаметар x дијаметар x просечна длабочина x 5,875 = галони

    (Сите мерења треба да бидат во стапки)

На пример, ако вашето езерце е со дијаметар од 17 стапки со длабочина од 2-1/2 стапки, ќе имате приближно 4.245 галони.

Други облици на езерце

  • должина x ширина x просечна длабочина x 7,4805 = галони

    (Сите мерења треба да бидат во стапки)

На пример, ако вашето езерце е длабоко 15′ x 24′ x 3′, ќе имате приближно 8.079 галони.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.