Кога е завршен компостот

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Совети и техники за да знаете кога компостот е совршен и подготвен за употреба.

Кога е завршен компостот?

Компостот е готов или готов кога изгледа, се чувствува и мириса како богато, темно земја наместо гнили зеленчук. Со други зборови, треба да биде темно кафеава, ронлива и да мириса на земја. Центарот за онлајн компостирање на Флорида е една од ретките локации што нуди детални домашни тестови за зрелоста на компостот. Канцеларијата за проширување на Државниот универзитет во Охајо има многу подетална и техничка локација за тестирање на компостот; додека некои тестови опишани таму би биле соодветни само за операции од големи размери, голем дел од информациите и неколку тестови се корисни и за компостери во дворот. Надвор од практичната употреба, страницата во Охајо им помага на компостерите да ги разберат многуте критериуми вклучени во проценката на зрелоста на компостот, од pH до микробна активност до температура.

Моќен еликсир за вашата градина! Чајот со компост брзо ги храни растенијата без опасност од горење. Богата и избалансирана со хранливи материи, оваа скапоцена течност им дава поттик на растенијата, го стимулира растот и им ја дава потребната сила за да се заштитат од штетници и болести.

Важноста на зрелиот компост

Незрелиот компост може да содржи супстанции што ги оштетуваат растенијата, вклучувајќи киселини и патогени. Понатаму, незрелиот компост во почвата продолжува да се распаѓа, процес кој бара и азот и кислород.Кога овие елементи се користат за разградување на органски материјал, тие се недостапни за растенијата. Поради сите овие причини, важно е компостот да биде целосно зрел пред да се нанесе на почвата.

Жешки купови

Ако имате врел куп што се врти редовно, да знаете кога е готово е лесно: нема повеќе да се загрева, дури и откако ќе се заврти. Почекајте неколку недели да се излечи и готово.

Тоа дополнително време за лекување им овозможува на микробите кои работат на пониска температура да ги стават своите завршни допири на купот. Исто така, им овозможува на дождовните црви и други поголеми организми кои не поднесуваат висока топлина да се вратат назад во компостот. Ова е малку како да ја имате вашата торта и да ја јадете исто така: тие го подобруваат самиот компост, а потоа ја подобруваат почвата каде што се додава компостот.

Cool Piles

Со кул купови, линијата помеѓу зрелиот и недовршениот компост не се означува толку лесно. Да се ​​знае кога е готово бара комбинација од искуство и уметност. По една година, повеќето ладни купови се подготвени за употреба.

Во целосно готов компост направен од сечкани материјали, ниту една од оригиналните состојки нема да се препознае. Меѓутоа, ако не ги исецкате состојките, за ова веројатно ќе бидат потребни години, бидејќи на лушпите од јајца, лушпи од кикирики, гранчиња, дрвени чипсови, јами од авокадо и други предмети им треба многу подолго за да се деградираат отколку на јадрата од јаболка, мувлосаните парчиња леб и чајот. кеси.

Одготовиот компост, всушност, може да содржи такви работи, важниот тест за тоа дали се прави кул компост е првиот што е даден: изгледот, чувството и мирисот на него. Зрелиот компост не содржи лигави работи, на пример, ниту обичниот кујнски зеленчук (моркови, пченка, пиперки) треба да се препознае. Градинскиот отпад, исто така, треба да биде непрепознатлив, освен повремените дрвенести стебло или есенски лист. Ако сè уште може да се одберат и да се именуваат растенија од грашок или грав или лиснати огради, на компостот му треба повеќе време.

Проверка

Па - што треба да се прави со тие лушпи од јајца, дрво- чипс, и така натаму? Постојат неколку начини да се справите со такви непослушни, дрвени предмети, познати како „дрвени облоги“ или „компости“ или едноставно „надградби“ - парчињата преголеми што нема да се вклопат околу жичана мрежа од половина инчи или хардверска ткаенина.

Можете да го користите компостот каков што е со облогите во него, да ги соберете најголемите парчиња (јамите од авокадо и пченкарните кочани) со рака или да ја искриете целата серија , враќајќи ги поголемите парчиња во активниот куп на компост уште еден круг. Ако навистина ги отстраните прекривките и ги вратите на купот, тие ги земаат со себе микроорганизмите за компостирање што се прилепуваат на нив, што му даваат поттик на свежиот компост.

Првата опција е да ги игнорирате. Само користете го компостот каков што е, дури и со повремени препознатливи лушпи од кикирики или јајца. Овие работи ќе се распаѓаат во вашата почва, иако еточно дека процесот бара одредена количина на азот. Затоа, не се препорачува додавање компост со голем дел од некомпостиран отпад во почва сиромашна со азот. Општо земено, ако нанесете таков компост наесен, многу од овие поголеми парчиња ќе се распаднат во текот на зимата.

Алтернативно, можете да ги соберете најголемите прекршувачи - кора од пченка и јами од авокадо - од готовиот компостирајте ги и фрлете ги назад во активното купче за уште еден обикол. Ова може лесно да се направи со нешта големи како пченка, но ако се најдете како берете низ компостот за да најдете индивидуални лушпи од кикирики, време е да поставите екран. Дури и јамите од авокадо ќе се компостираат во текот на неколку сезони, конечно ќе се претворат во мека, црвеникава пулпа.

За проверка на компостот е потребно време и одредена количина на енергија, но резултира со прекрасна, лесна и униформа почва. Може да се купи или да се изгради екран за компост од неколку штици и квадрат со жичана мрежа и да се постави директно над количка, иако количката можеби ќе треба да се постави на цементни блокови за да се доведе до удобна работна висина за некои луѓе. Овој распоред овозможува најмало количество лопата бидејќи компостот излегува од корпата директно на екранот. Потоа е подготвен да тргне до цветната граница, креветот од компири или крпеницата од малини.

Поврзани прашања

  • Кои производи да се компостираат

    Можетенајдете помош при користење на оваа алатка

    //concalculator.com/loam-calculator/

Препорачани производи

Градинарски компост

Обезбедува органска материја и природни хранливи материи за цвеќињата и зеленчукот.

Кранот за просејување со кофи

Ги префрла вашите густи материјали во фино измешан нутриционистички коктел за растенијата.

Оли компост за риба

Без мирис на риба! Хранливите материи со бавно ослободување стануваат посилни, похранливи зеленчуци.

EZ-Tumbler (90 гал.)

Овој работен коњ е целосно направен во САД од 100% рециклирани материјали.

Органски компост

Не содржи тиња од отпадна вода или био-цврсти материи кои често се наоѓаат во комерцијалните брендови.

Биодинамичка мешавина

Содржи НЕ ГМО, патогени, хормони за раст или било што друго!

Олеаноци од црви

Вашите одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материи и корисни микроби.

Пилешко ѓубриво

Sup'r Green обезбедува повеќе од 5 пати поголема вредност на растителна храна од ѓубривото од управувачот.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.