Контрола на јамката на зелка: Сè што треба да знаете

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin
. 0>Колку се поголеми неговите ларви, толку поголема штета прават. Во фазата на ларви, јамките од зелка јадат три пати повеќе од нивната телесна тежина во растителен материјал на ден, нанесувајќи најмногу штета во текот на последните неколку дена од нивниот развој.

Ако се сомневате дека јамките од зелка ги напаѓаат вашите култури, овој водич ќе ве научи како да ги идентификувате, кои култури и растенија ги напаѓаат (навестување: не се само крстовите!), и како ефикасно да ги контролирате и да се ослободите од луперките на зелката еднаш засекогаш.

Што е зелка Looper?

Зелката (Trichoplusia ni) се сериозен штетник кој ги инфицира главно крстосувачките растенија како што се зелката, брокулата, карфиолот и бриселското зелје. Но, за жал, тоа не е сè што тие напаѓаат и нивното оштетување може да биде доста распространето.

Тие се присутни речиси во целата сезона на растење и се именувани по начинот на кој се движат за време на нивната фаза на гасеница; инсектот го заоблува своето тело кога се движи во движење на јамка.

Тие не треба да се мешаат со црви од зелка, бидејќи црвите од зелка се кадифено зелени ларви со слабо жолти ленти, додека јамките од зелка се целосно жолти- зелени гасеници кои се движат во кружно движење поради недостаток на средни нозе.

Како даИдентификувајте ги луперите од зелка?

Луперите, попознати како инчни црви, најлесно се препознаваат по нивниот уникатен метод на движење во кој тие се удвојуваат или „јамкаат“ додека се инчи по должината.

Оваа карактеристика особина доаѓа од отсуството на нозе во сегментите на јамка, бидејќи има три пара нозе во близина на главата и три пара пролегови на абдоменот. Шесткраката јамка може да ги користи осумте што ги имаат другите лисни црви.

Ларвите на јамката од зелка се голема (1-1/2 инчи долга), бледо зелена гасеница со тесна бела лента по секоја страна и неколку тесни линии по грбот.

Возрасните се ноќни, сиви молци (од 1-1/2 инчи распон на крилјата) со сребрена дамка во облик на V во средината на секое мрачно предно крило. Нивното научно име и фразата „Ни молец“ потекнуваат од оваа шема на крилото на возрасен молец што наликува на малата грчка буква „ни“. од градинарски веб-црви, дијамантски задни молци и други ларви од типот на инчни црви не е критична за нивното управување. Истите интегрирани практики за управување со штетници работат на сите нив.

Животен циклус на зелка за зелка

Кулињата ја минуваат зимата прикачени на растенијата домаќини или во блиските градинарски остатоци. Молците се појавуваат напролет и стануваат широко распространети, вклучувајќи го и северот, во области премногу студени за преживување во зима.куполести јајца од јамка од зелка на растенијата, и на врвот и на дното на листовите. Јајцата излегуваат за 3 или 4 дена.

Деструктивната ларва фаза достигнува целосен развој за 2-4 недели. Тие потоа формираат кукличка или кожурец и се куклираат во тенки свилени кожурци прикачени на стеблата или долната страна на листовите, а возрасните се појавуваат во рок од 10 дена.

Луперите дури на север до Канада ќе поминат низ две до три генерации во една година и неколку генерации годишно се можни во потоплите подрачја.

Растенија домаќини за луперчиња од зелка

Овие штетници можат да се хранат со широк спектар на зеленчук, култури, па дури и со цветни растенија. Како што сугерира нивното заедничко име, тие главно се хранат со крстосувачи, но за жал тоа не е сè што напаѓаат.

Ајде да ги погледнеме растенијата домаќини за овие штетници:

Crucifers: Зелка, брокула, карфиол, ротквица, рутабага, репа, кељ, крес, сенф и јаки.

Други растителни култури: целер, краставица, лима грав, зелена салата, компир, спанаќ, сладок компир, домат, лубеница, пашканат, диња, грашок и цвекло.

Полски култури: Памук, соја и тутун.

Цветни култури: Луцерка, холихок, луцерка, слатка грашок и хризантема

Штета предизвикана од луперчиња од зелка

Луперките за зелка се појавуваат дури на југ до Мексико и се основани на комерцијални полиња со недоволна ротација таму и ЈунајтедДржави.

Тие главно ги напаѓаат културите на зелка, вклучувајќи брокула, карфиол и кељ. Младите ларви јадат само од дното на листовите.

Постарите ларви џвакаат големи, неправилни дупки во листовите на многу растенија. Во центарот на главите од зелка се вкопуваа луперчиња, оставајќи зад себе маса од влажна, лигава фекална материја. Откако ќе се воспостават, тешко е да се ослободите од луперите.

Покрај крстосувачките растенија, луперите од зелка ќе ги напаѓаат и зелената салата, спанаќот, целерот, краставиците и доматите. Секоја година, големи количества пестициди се насочени кон јамките на комерцијалните полиња, предизвикувајќи сериозна деградација на водата и почвата.

Како ефикасно да се контролираат и да се ослободите од јамките од зелка

Оштетувањето на јамката од зелка станува катастрофално во одреден момент. Многу градинари толерираат еден тунел во зелка или неправилни лузни на нивните бриселско зелје.

Овој вид на штета може да биде неизбежен во органската градина. Но, важно е да се преземе акција во тој момент пред да се изведат јајцата и втората генерација да се подготви да направи слатка од она што останало. И една унца превенција? Па, знаете што вреди.

  1. Внимавајте на вашите растенија од зелка, и надвор и под лисјата. Одберете ги гладните ларви и исчеткајте ги јајцата пред да започнат избувнување. Ларвите може да се удават во тегла со вода со сапуница за лесно отстранување.
  2. Ларвите на јамката од зелка се лесни, видливи целиза предатори. Искористете ги неговите многубројни природни непријатели охрабрувајќи ги птиците и корисните инсекти во вашата градина. Одредени билки, вклучувајќи магдонос, копар, анасон, коријандер и слатката алисум, привлекуваат видови на инсекти и други суштества што ловат црви.
  3. Користете феромонски стапици за да го сигнализирате доаѓањето на молци во вашата градина.
  4. Покријте ги растенијата со пловечки корици за да ги спречите мигрирачките молци да слетуваат и да несат јајца. Ова може да направи значајна разлика ако е правилно темпирана.
  5. Осите се природни непријатели на јамките од зелка, па затоа се препорачува да се ослободат трихограмските оси за да се уништат јајцата.
  6. Природната бактерија која живее во почвата Bacillus thuringiensis или Bt-kurstaki е особено ефикасен на инчни црви од сите видови. Користете спреј кој лесно се нанесува за да ги погодите црвите и да ги заштитите листовите при првите знаци на оштетување. Спрејовите BTK не им штетат на медоносните пчели или птици и се безбедни за употреба околу домашни миленици и деца.
  7. Спиносад, друг биолошки агенс добиен од ферментација, исто така е многу ефикасен. Тоа е активна состојка во Monterey Garden Insect Spray, производ класифициран како органски од U.S.D.A. Национална органска програма и наведена за органска употреба од Институтот за преглед на органски материјали.
  8. Други ботанички инсектициди, како Safer’s Tomato & Растителни инсекти убиец или пиретрин спреј, може да се користи како последно средство.
  9. Поберете, закопајте ги потрошените култури за да ги уништите кожурците пред да се појават возрасните во пролет.

Ротирањето на култури од зелка во семејна градина е добра идеја, но не мора да е ефикасна за спречување на јамки на вашите растенија. Ноќните молци се распрснуваат и ќе го пронајдат вашиот зеленчук без разлика колку далеку сте го преместиле. Затоа е добра идеја пловечките корици од редови за да не слетуваат молци на лисјата и да не таложат јајца.

Препорачани производи

Trichogramma Wasps

Оваа мала паразитска оса -- 1/50-та инчи -- ги напаѓа јајцата на гасениците што јадат лисја.

Градинарска прашина

Примени кога првпат ќе се забележат гасеници и повторувајте на секои 7-10 дена или по потреба.

Градински спреј за инсекти (Спиносад)

Ефикасен убиец на инсекти кој неодамна беше откриен од земја во дестилерија за рум.

Земја дијатомејска

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.