Користење на треви за уредување

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Тревите можеби не се централниот дел на вашите градини, но тие се одличен додаток (видете Декоративни треви). Тие обезбедуваат текстура и варијација; нивните движења го привлекуваат вниманието на сè околу нив и нивното шушкање, особено кога се додава на повиците на птиците, создава смирувачки саундтрак за градината. Ако е правилно избрано за вашата зона на цврстина и услови на влага, уредувањето со треви ќе обезбеди интерес во текот на целата година. Тие се издржливи, им треба малку грижа и често се занемарени од штетници (освен елени). Достапни се многу варијанти, како во семе, така и во трансплантација (ветрот, ерозијата и гладните птици ги нарушуваат тревите што се посеани директно во градината; ставете ги во контејнери). Тие често се најродните растенија во градините со природни растенија и затоа се најпогодни за локалните услови.

Во нивната прекрасна книга, Waterwise Plants for Sustainable Gardens: 200 Drought-tolerant Choices for All Climates , Лорен Спрингер Огден и Скот Огден наведуваат 17 треви - од обичната биволска трева до џиновската сакатон отпорна на топлина - кои ќе додадат контрасти на бои и димензионален интерес за секој пејзаж. Тие не само што ви кажуваат за кои зони се погодни одредени треви, туку ги забележуваат и оние кои ретко се прелистуваат од елени.

Користете ја тревата во вашите дворови и градини исто како што сликарот би ги користел во пејзаж: за врамување грмушки и цветни растенија, да се води окото конразлични точки на интерес, да се создадат текстурирани модели кои смируваат и прават контраст. Изберете треви кои се најпогодни за вашите услови. Дајте им многу простор. Како што грутките украсни треви растат повисоки, тие ќе паѓаат во прекрасни кружни форми додека централните стебленца стојат високи. Еве сеопфатна листа на тоа што украсните треви можат да направат за вас и вашиот пејзаж. Еве 15 предлози за користење треви во вашиот пејзаж. И тука има голем број треви отпорни на суша совршени за суви западни клими. Колку повеќе учам за тревите, толку повеќе сфаќам дека мојата прва изјава можеби е погрешна… тревите едноставно може да направат одличен центар во вашите планови за пејзаж.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.