Краста од јаболко: Како ефикасно да се идентификува, третира и спречи

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Крастата на јаболкото е сериозна болест која ги погодува јаболката и крапаните, како и другите растенија од истото семејство.

Се појавува насекаде каде што јаболката се одгледуваат низ светот и предизвикува повеќе штета од која било друга болест на јаболкото. Сепак, болеста е почеста во областите кои имаат студено и влажно пролетно време.

Оваа болест предизвикува лезии кои можат да се забележат на лисјата, цветовите и на самиот плод. Ако се сомневате дека габата на јаболкото краста ги инфицира вашите дрвја, овој напис ќе претстави сè што треба да направите за ефикасно да управувате и лекувате со испробаните методи.

Што е јаболко краста?

Сериозна болест на јаболка и украсни крабаси, краста од јаболко ( Venturia inaequalis ) ги напаѓа и лисјата и плодовите.

Таа произведува лезии кои можат да се забележат на лисјата, како и на цветовите, сепали, педицели, ливчиња, па дури и самиот плод.

Габичната болест најпрво се појавува како бледожолти или маслинесто-зелени дамки на горната површина на листовите. Темните, кадифени дамки може да се појават на долната површина на младите листови додека се изложени на инфекција.

Овие лезии имаат слабо формирани граници и, поради оваа причина, понекогаш може да се помешаат со мувла или дури и замагленост на листовите . Тешко инфицираните лисја и ткива се искривуваат и набиваат, пожолтуваат и може да паднат рано во лето.

За жал, две до три години последователнидефолијацијата на овој начин може значително да го ослабне дрвото, правејќи го ранливо на други болести, инсекти и стресови, како што е оштетувањето од замрзнување.

Растенија домаќини за краста од јаболко

Габата наречена Venturia inaequalis е она што предизвикува краста на јаболкото. Може да зарази јаболка и јаболка од рак (Malus spp.), планински пепел (Sorbus spp.), глог (Crataegus spp.), планински пепел (Sorbus spp.), локута (Eriobotrya japonica) и огнот (Pyracantha spp.).

Сродната габа, Venturia pirina, ги инфицира крушите (Pyrus spp.) и предизвикува слични симптоми. Патогенот на краста од јаболка, од друга страна, нема да зарази круши, а патогенот на краста од круша нема да зарази јаболка.

Како да се идентификува краста од јаболко?

Симптомите на овошјето се слични на оние пронајдени на лисјата. Пегите од шуга се потонати и затемнети и може да имаат кадифени спори во центарот.

Првите знаци на краста на јаболкото зависат од типот на дрвото што е заразено, но генерално првичните симптоми вклучуваат листовите кои стануваат досадни, со маслинесто-зелени кругови дамки, обично на листовите најблиску до пупките.

Како што овие дамки созреваат, тие стануваат поголеми и стануваат кафеави и плутани. Инфицираното овошје станува искривено и може да пука што овозможува влез на секундарни организми. Сериозно погоденото овошје може да опадне, особено кога е младо.

Животен циклус на краста од јаболко

Куста од јаболко презимува првенствено во паднатите лисја и во почвата и е предизвикана од габата Вентуријаinaequalis.

Развојот на болеста е фаворизиран од влажното, ладно време кое обично се случува во пролет и почетокот на летото.

Спорите на габите се носат со ветер, дожд или прскање вода од земјата до цвеќињата , лисја или овошје.

За време на влажни или дождливи периоди, новоотворените листови од јаболка се исклучително подложни на инфекција. Колку подолго лисјата остануваат влажни, толку потешка ќе биде инфекцијата.

Спорите бараат неколку часа влага за да започнат нови инфекции. Крастата на јаболкото брзо се шири помеѓу 55-75 степени целзиусови.

За жал, циклусот на инфекција може да се случи повеќе пати во текот на сезоната на растење доколку листовите останат влажни подолг временски период.

Остава многу дамки на крајот стануваат жолти како што болеста напредува и рано паѓаат. Ова ги ослабува овошните дрвја и последователните години на дефолијација може да го намали растот, да го намали цутот, па дури и да ја зголеми подложноста на други болести, како и зимските повреди.

Како да се управува и третира краста од јаболко

Управување и лекувањето на габата на јаболкото краста е интегриран процес кој комбинира санитарни услови, отпорни сорти и фунгициди. Да ги погледнеме чекорите што може да ги преземете за лекување и справување со оваа болест:

Изберете сорти отпорни на краста

Најдобрата линија на одбрана е да изберете отпорни сорти кога е можно. Некои одлични сорти на јаболка отпорни на краставклучуваат:

 • Crimson Crisp
 • Crimson Gold
 • Enterprise
 • Freedom
 • Goldrush
 • Jonafree
 • Liberty
 • Nova Easygro
 • Novamac
 • Priscilla
 • Pristine
 • Redfree
 • Scarlet Prima
 • Sir Prize

Слично на тоа, некои сорти на crabapple кои се отпорни на краста од јаболка вклучуваат:

 • Anne E
 • Bob White
 • Топена лава
 • Ормистон Рој
 • Prairiefir
 • Црвен скапоцен камен
 • Парфе од јагоди
 • Шеќер Тајм
 • <9 11>

  Правилно засадете дрвја

  Важно е да се погрижите правилно да ги засадите вашите јаболкници и дрвца крабапли на целосно сонце и да оставите доволно простор околу дрвјата за да созреат. Ова ќе овозможи воздухот да циркулира и водата правилно да испарува по наводнувањето.

  Ова ќе се погрижи дрвјата да не се преполни едно до друго, бидејќи тоа може да ја зголеми подложноста на болеста.

  0>На габата на јаболкото краста и треба влага на листовите за да почне да се инфицира, така што тоа ќе помогне да се исушат листовите и да се намали сериозноста на болеста ако е веќе заразена и да се намали чувствителноста ако на прво место се обидувате да ја спречите инфекцијата.

  Избришете ги заразените лисја

  Друг одличен начин за справување со краста од јаболка е да се гребе под дрвјата и да се исече и уништи заразените лисја за да се намали бројот на спори на габи за да се започне одново циклусот на болеста следната пролет.

  Подоцна нанесете уреа на дрвјатажетвата, но пред падот на листот да падне бидејќи тоа ќе помогне да се забрза распаѓањето на листовите.

  Променете го распоредот за наводнување

  Водата во вечерните часови или раните утрински часови (избегнувајте надземно наводнување) за да им дадете време на листовите да се исуши пред да се појави инфекција, со што се намалува ризикот од преземање на габата од краста од јаболка.

  Покријте со компост

  Раширете слој од компост од 3 до 6 инчи под дрвјата, држејќи го подалеку од багажникот, за покривање на почвата и спречување на распрснување на спорите на габата. Ова не само што ќе му ги даде на вашето дрво хранливи материи што му се потребни за борба против секоја болест, туку и ќе го спречи неговото ширење ако моментално е заразено.

  Прскајте течен бакарен сапун

  За најдобра контрола, прскајте течен бакарен сапун рано, две недели пред вообичаено да се појават симптомите. Алтернативно, започнете со примена кога за прв пат се појави болеста и повторете го во интервали од 7 до 10 дена до опаѓање на цветот. се користи во апликации пред цветање и мора да продолжи пред дождливи периоди или периоди на испуштање спори. Нанесете од претходно розево преку капакот (2 лажици/галон вода) или употребете го во капак спрејови до денот на бербата.

  Сулфурот што може да се навлажни од овој вид е еден од материјалите достапни за контролирање на домашните одгледувачи краста од јаболко во јадливи крабали и јаболка.

  Примени фунгициди

  Органоцид® Plant Doctor е пријателски настроен кон земјатасистемски фунгицид кој делува низ целото растение за да се бори против голем број болести на украсни растенија, трева, овошје и друго.

  Нанесете како навлажнувач на почвата или фолијарен спреј (3-4 лажички/галон вода ) за да се спречат и нападнат габични проблеми кај вашите јаболкници и крабапли.

  Користете спрејови на база на сулфур

  Кои содржат сулфур и пиретрини, Bonide® Orchard Spray е безбеден концентрат со еден удар за напади од инсекти и габични проблеми. За најдобри резултати, нанесете го како заштитен спреј (2,5 oz/галон) на почетокот на сезоната.

  Ако има болест, инсекти или влажно време, измешајте 5 мл во еден галон вода. Темелно испрскајте ги сите делови од растението, особено новите изданоци.

  Препорачани производи

  Растителен доктор

  Еко-пријателски систем за употреба на трева, овошни дрвја, зеленчук и повеќе!

  3-во-1 спреј

  Содржи сулфур и сапун за убивање инсекти, добиен од природни масти и растителни масла.

  Сулфурна растение Фунгицид

  Нанесете како спреј или прашина за лекување на повеќето болести на овошјето, цвеќето и зеленчукот.

  Orchard Spray

  Овој производ со еден удар штити од обични инсекти напади и габични проблеми.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.