Лејди Бумбари (Хиподамија конвергенс)

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Бубамарите или дамите бубачки (Hippodamia convergens) се најпознатите достапни градинарски предатори.

Темата на популарните книги за деца и универзален знак на среќа, дамите бубачки — исто така познати како бубамари или бубамари ( Hippodamia convergens ) — ги поминуваат своите животи и во возрасна и во фаза на ларви, хранејќи се со грини, вошки, други бубачки со меко тело и сите јајца од инсекти што можат да ги најдат.

Купувајте го нашиот голем избор на корисни инсекти, вклучувајќи живи бубамари, во Planet Natural. Половина пинта - 4.500 бубамари - обработува градина со просечна големина за 32,95 долари со вклучена испорака од 2 дена на FedEx!

Секој градинар го забележал кластерот од светло жолти јајца на дамата бубачки на лисјата и стебла. Во рок од една недела јајцата излегуваат и се појавуваат ненаситни, рогови и сегментирани ларви барајќи храна. Ларвите минуваат низ три фази на топење и, во зависност од условите, ќе се куклистат по три до четири недели. Помина уште една недела пред да се појави возрасното лице, подготвено да продолжи со хранење.

H. конвергените генерално ќе поминат низ една или две генерации во текот на сезоната на растење, често синхронизирани со појавата на наезда на вошки. Растенијата кои на возрасните им обезбедуваат извор на полен и нектар ќе помогнат да се поттикнат овие популарни корисни инсекти да останат во вашата градина.

КАКО ДА СЕ ОСЛОБОДИ:

  • Возрасните бубачки се испорачуваат во памук вреќи измешани со дрвоструготини.
  • Наводнете ја областа што треба да се заштити и нежно протресете ја содржината рамномерно над наездата од штетници.
  • Не пуштајте НЕ во текот на сончевиот дел од денот, туку напротив почекајте до вечер или рано наутро.
  • Со доволно храна на располагање, бубамарите најверојатно ќе останат во областа. Сепак, не е невообичаено за нив да летаат ако нема доволно храна.

Забелешка: Ларвите ќе изедат приближно 400 вошки пред да се кутреат. Возрасните ќе консумираат повеќе од 5.000 лисни вошки за време на нивниот живот.

Совет: Мравките се хранат со медлика што ја произведуваат цицачите (лишки, мешунки, тхиди) и енергично ќе ги заштитат овие штетници од нивните природни непријатели. Ако е можно, контролирајте ги мравките пред да се ослободите.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.