Најдобра светлина за растенија во саксии

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

На сите растенија одгледувани во контејнери им треба светлина, но колку варира од растение до растение. Еве што треба да знаете за да ги одржувате вашите растенија здрави и продуктивни во текот на годината.

Зеленчукот кој се одгледува заради нивните плодови или семиња, како доматите, пиперките, модар патлиџан и краставиците, имаат потреба од околу шест до осум часа директна сончева светлина на ден. Идеално, ова може да биде од зори до околу три попладне. Сонцето е често најжешко (и најтешко за растенијата) од три до пред зајдисонце. Лиснатите култури како што се блитвата, зелената салата, спанаќот и зелката можат да толерираат многу помалку сонце, а растенијата како што се цветните домашни растенија и кулинарски билки може да имаат различни барања за осветлување во зависност од одгледуваните сорти. 5>

2-Foot Fixtures

Обезбедува перформанси и висок излез на лумен од повеќе висечки позиции.

Hydrofarm® T5 Grow Light обезбедува перформанси, флексибилност и високи излез на лумен во секое растечко опкружување. Овие флуоресцентни системи што се поврзуваат со маргаритка ви овозможуваат да изберете повеќе висечки конфигурации за да одговараат на дизајнот на вашата внатрешна градина.

Кога одлучувате какви растенија да одгледувате, проверете ги нивните етикети и прочитајте ги пакетите со семиња за конкретни препораки за осветлување. Исто така, запознајте се со количината на сончева светлина што ја добива одредена градина. Ако е можно, обидете се да ја замислите промената на изложувањето на сонце додека дрвјата растат лисја исе менуваат годишните времиња. За продуктивни градини со контејнери, не комбинирајте растенија со многу различни преференции за осветлување, особено ако одгледувате неколку контејнери во една област или многу растенија во еден контејнер.

Предноста што ја има градинарството со контејнери во однос на обичните градини со земја е тоа што тие можат бидат преместени. Ако забележите дека вашите растенија не се задоволни со количината на сончева светлина што ја примаат, релативно е лесно да ги соберете и да ги пренесете на друга локација со подобри услови за растење. познато како осветлување на растенијата, е да се изберат растителни сорти што се родени во вашата област. Домородните растенија се добро прилагодени на специфичните услови на растење за вашата област и подобро се приспособуваат на локалното осветлување и климатските промени. Тие ќе растат многу подобро и ќе бидат полесни за грижа отколку да речеме, обидувајќи се да подигнат банана во Њу Хемпшир.

Дрвјата, грмушките, цвеќињата, зеленчукот и билките растат добро во контејнери. Сепак, важно е да се запамети дека градинарството со контејнери не ги менува основните потреби на растението. На растенијата што го сакаат сонцето сè уште им треба многу сонце, а на растенијата што сакаат сенка продолжуваат најдобро да растат при исушена светлина. Полесно е да ги преместите во градина што ги прави среќни!

Разбирање на барањата за светлина на етикетите на растенијата & пакети со семиња.

Полно сонце

Помеѓу шест до осум часадиректна сончева светлина дневно.

Делумно сонце

На растенијата им треба помеѓу четири и шест часа сончева светлина дневно, по можност наутро и рано попладне.

Сенка

Помалку од четири часа директна сончева светлина дневно, со филтрирана сончева светлина во текот на остатокот од денот.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.