Неуспех на ГМО: Доматот Flavr Savr

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Преправен во насловната страница на омилената тема за летно време - зошто доматите купени во продавница немаат добар вкус? — Њујорк тајмс отпечати приказна „Ти го викаш тоа домат?“, со придружно видео кое го опишува движењето за означување на генетски модифицираните извори на храна во првиот неуспех на развојот на ГМО: доматот Flavr Savr .

Донесен на пазарот во 1994 година, Flavr Savr создаде мала сензација. Еве еден домат дизајниран да ги издржи строгостите на транспортот, таков што ќе трае во вашата кујна со недели додека обичните домати се збрчкаат и се влошуваат. Тој беше јасно означен и продаден од неговиот производител Calgene како производ на „транс генетски растенија“. Сите знаеја што е тоа и зошто. Во тоа време, се сметаше за водечка предност на технологијата Brave New World.

Погледнете го видеото за неговите историски и модерни контрасти. Ќе го слушнете лицето за вести од славните личности, Кони Чунг како го најавува неговото објавување и Том Брокау како повторува: „и тие велат дека е повкусно“. Како продажбата на доматите заврши во катастрофа е повеќе производ на маркетинг и недостаток на практични информации за одгледување и испорака на домати. Flavr Savr, одгледуван во Мексико и слабо спакуван и испорачан, често пристигнуваше на американските пазари како супа. Цената за нив беше најмалку двојно повисока од онаа на обичниот домат. И во малку царот кој не носи облека, потрошувачите беа прикажани како уживаат во вкусотод доматот кога всушност имал малку вкус.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семе од домати

Кога последен пат сте имале свеж, одличен вкус домат од супермаркет?

Прикажи ги сите

Толку посладок, посочен и екстра вкусен од комерцијално одгледан домат, домашните семки од домати од наследство го враќаат едно од најголемите летни задоволства. Упатствата за садење се вклучени со секој пакет, а испораката е БЕСПЛАТНА!

Видеото има проблеми и ги покануваме коментаторите да ги истакнат. Тоа го врамува проблемот со ГМО во главно про-поими - еден од развивачите на домати сака да види едно лице кое се разболело од генетски модифицирано растение - но дава нешто како преглед на проблемот. Тоа сугерира дека европското отфрлање на ГМО е резултат на лош маркетинг. Некои од аргументите кои ги бранат силите против ГМО, дури и ако доаѓаат од членовите на Унијата на загрижени научници, изгледаат малку невистинити. Исто така, постои цитат што ги изедначува природно хибридизираните домати со ГМО растенијата; воопшто не е исто. Многу од нашите домати во самопослуга денес се без вкус, но тоа не значи дека се произведени на ист начин како и Flavr Savr.

Еден од коментаторите на приказната за Times прави добра поента во врска со денешните домати во самопослуга кои го нарекуваат доматот купен од продавница „дрога од портата“ на градинарите со зеленчук. „Невкусни комерцијални домати туркаат (sic)многу луѓе сакаат да растат свои“, пишува тој. Со тоа, тие им обезбедуваат на потрошувачите вредна услуга. Сакате вкусни домати со старомоден вкус? Знаете што да правите.

Се разбира, целата култура се промени кога Монсанто го купи Calgene и го претвори целиот бизнис со ГМО во таен бизнис, зависен од патент. Повеќето од ГМО кои се одгледуваат денес се главни извори на состојки - пченка, соја - и нивната употреба никогаш не е идентификувана на етикетите на производите (мудрите потрошувачи знаат дека ако храната содржи пченка или соја, од кои поголемиот дел е ГМО, таа најверојатно содржи генетски- инженерски производи). Тие продолжуваат да се борат против законите кои би можеле да бараат од нив да ги етикетираат таквите производи иако плимата се врти против нив.

Еден од оригиналните развивачи прави важна разлика кога станува збор за Flavr Savr и денешните генетски модифицирани растенија. Денес, придобивките од ГМО културата се за земјоделецот, а не за потрошувачот. Тоа можеби е точно, но, со милијарди долари во продажба, мислиме дека придобивките одат за корпорациите кои ги поседуваат патентите на овие транс генетски растенија. Не е ни чудо што сакаат да чуваат тајни.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.