Одгледувајте билки во затворени простории оваа зима

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

„Зимските билки се и летни билки, но се чини дека се повеќе важни во зима“, пишуваат Џо Ек и покојниот Вејн Винтеррод во нивната топла и мудра книга Да се ​​јаде : Живот на село . Книгата, објавена на почетокот на оваа година, е прослава на градинарството и готвењето со жетвата, прекрасна поема, во проза, за доживотната, доживотна врска помеѓу одгледувањето и јадењето. Ако не сте подигнале примерок — тоа ќе направи прекрасно зимско читање — ви предлагам да го направите.

Поглавјето што најмногу ни е на ум овие есенски денови е она за зимски билки. Авторите наведуваат неколку добри поенти, од кои можеби најважна е дека свежите билки се многу посложени и повкусни од сувите билки. Ги цениме нашите домашни свежи билки во зима од самата причина што внесуваат малку лето во нашите кујни. Друго е дека билките што најдобро одговараат со зимското готвење - јадења како чорби, супи, печени, дури и омлети - се оние кои можат успешно да се презимуваат за свежа жетва, со одредена работа и подготовка, дури и во Вермонт, каде што фармата Норт Хил на Ек и Винтеррод се наоѓаше. Кои се тие билки? Залив, жалфија, магдонос и рузмарин.

T5 GROW LIGHT

2-стапала

Овозможува перформанси и висок излез на лумен од повеќе позиции за висење.

Подобрувањата во осветлувањето на растенијата им помогнаа на внатрешните градини да растат со скокови и граници.Денес е можно успешно да одгледувате свежи билки од наследство во вашиот дом во текот на целата година!

Тајната за одржување на живи билки, ако не и растат, во текот на зимата е да ги донесете внатре. Стаклена градина е идеална за оваа техника, но вашите зимски билки може да се внесат и во простории за сонце или други светло осветлени локации во вашата или во близина на вашата кујна, дури и на сончеви прагови. Идејата овде е да се поттикне растот и прелистувањето во текот на летната сезона, а потоа да се соберат растенијата, малку по малку, кога се преместуваат во затворен простор.

Ако барате вистински зимски раст или сакате да одгледувате билки за кои е потребно услови како летни за да преживеете, како босилек, а потоа размислете за затворен простор за подигање со светла. Поновите флуоресцентни светилки t5 го олеснуваат летното растење во затворени простории отколку што било досега (со помала потрошувачка на енергија за подигање), но ќе ви треба сериозно поставување со светилки за празнење со висок интензитет за да им овозможите на билките да цветаат на начин што овозможува континуирана жетва.

Жалфијата, толку популарна кај свинско месо и во кутии, е најпрепознатливата зимска билка. Прилично е издржлив и обично ќе ги преживее зимите во зона 6 и потопла. Но, најдобро е да се одгледува во саксии за да може да се носи во затворен простор во текот на тие месеци на замрзнување. Жалфијата не сака влажни стапала, затоа погрижете се почвата да е добро исцедена во тие саксии. Идејата е добро да се нахрани во текот на летото - чести преливи со компост плус на база на алгидодатоците треба да направат - и да му дозволат да расте што е можно погусто и лиснато. Потоа, кога времето ќе се промени, внесете го внатре.

Вашиот мудрец нема да порасне многу, ако воопшто ќе порасне во текот на зимата. Но, листовите ќе останат одржливи за жетва колку што е потребно. Нема да остане многу до пролетното садење, но ако сте приврзани за вашите растенија - и нешто што е лесно да станете откако ќе живеат внатре со вас цела зима - исечете ги назад и засадете ги во градината за најдобар раст. Но, јас би препорачал - како и Џо Ек - да започнете со свежи растенија во новоподготвени саксии штом ќе дојде пролетта.

Друга билка со која лесно се развива врската е рузмаринот. Ги чувавме растенијата со години, па дури и им дававме имиња (во ред, „Рози“ беше очигледен избор). Најдобар начин да го одржите жив сезона по сезона е да го засадите во градината на пролет, а потоа да го ископате за да го пренесете во саксија на почетокот на есента. Можеби ќе треба да го скратите малку пред да го ставите во саксии - направете го тоа една или две недели пред садењето и исушете ги гарнитурите - но ќе бидете изненадени колку добро растението го прифаќа овој вид третман. Соберете по желба во текот на зимата - повторно, не очекувајте многу раст - потоа повторно засадете во градината на последниот мраз. Повторно, добрата дренажа е важна. Не НЕ премногу вода.

Не би сакале да го пресадите вашиот ловоров во градината. Ако го чувате во голема када или тенџере, ќе бидете сигурни дека ќе остане наоколусо години. Проблемот со заливот е што му треба толку голем контејнер што може да биде тешко поместувањето (предлагаме кукличка и/или крупен дваесет и нешто). Ек и Винтеррод зборуваат за нивното ловоровско дрво кое има 25 години (зборувајќи за дваесет и нешто) и за годишниот чин на кастрење на листовите од дрвото - неговото стебло е околу девет инчи! — обезбедува листови доволно за нивна употреба, како и подароци. Охрабрувачки е тоа што авторите го правеле тоа успешно толку долго. На крајот на краиштата, тие живееле во Вермонт, а заливот е чувствителен на студ. Сакаме да ги слушнеме вашите искуства со растењето на ловоров лист. Нашето лично искуство беше во крајбрежната Калифорнија каде студот ретко (речиси никогаш) беше проблем.

Магдоносот може да се одгледува во помали контејнери што го олеснува преместувањето внатре. Повторно, не очекувајте премногу (или било каков) раст во текот на зимата, освен ако вашата стаклена градина не се загрее или не сте ја донеле во куќата и не обезбедите дополнителна светлина. Во постудените, влажни клими, магдоносот често не се сее во текот на летните месеци. Ако е така - обидете се да го преместите садот во сенка додека времето станува топло - направете задоцнето садење многу пред времето кога ќе го преместите во затворен простор. Дури и лист или два свеж магдонос набран од прозорецот на кујната во сред зима и додаден во супа или едноставни тестенини ќе донесе малку лето до најстудениот ден.

Препорачани производи

Хидро градината на Емили

Растеубави цвеќиња, билки и зеленчук заедно во градината на Емили!

Микс за воин на светлина

Го подобрува растот на корените и поттикнува поголемо навлегување на хранливи материи од растенијата.

Топлина Мат (1-рамно)

Обезбедува постојана топлина за подобрување на успехот на 'ртење. Безбедно за внатрешна употреба.

Светилка T5 со држач

Идеална за одгледување млади садници, сечи, цвеќиња и домашни растенија.

Рот саксии

100% рециклирано! Ткаенината им овозможува на корените да дишат и водата да испарува порамномерно.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.