Одгледување на сопствени билни чаеви

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Одгледувавме билки во нашата градина и околните пејзажи повеќе години отколку што се сеќаваме. Повеќето од нив - босилек, рузмарин, мајчина душица, жалфија и слично - беа одгледувани за наша скромна кулинарска употреба. Тоа, рече, секогаш сме одгледувале корисни билки, како нане, кои ги користевме во готвењето (желе од нане), ароматизација (гранче во ладен чај или засадено над некој крунисан десерт со шлаг) или за чај (не ни треба да го спелувам ова). Исто така, користевме разни, обично цветни билки како украсни растенија во цветните леи. Некои билки (PDF) одлично се користат во градини кои се свесни за вода, xeriscape.

Во последно време, станавме опседнати со билни чаеви. Секогаш бевме големи љубители на нане, шипка, сладунец, камилица и други чаеви, но настрана од нането (и шипинките што ги собиравме на ветровитиот блеф над теснецот Хуан де Фука) најчесто ги купувавме во нашето соседство. продавници за природна храна или продавници за билки. Можеби сте ја прочитале нашата неодамнешна објава за нашиот експеримент за одгледување чаеви со семиња - анасон и тилчец - за кои се надеваме дека ќе даде резултати пред да лета снегот.

Сега токму на време да се осврнеме на нашата љубопитност за одгледување билки и други растенија за правење вкусни, освежителни и лековити чаеви доаѓа новата книга на Кеси Ливерсиџ Домашен чај: илустриран водич за садење, берба и мешање чаеви и тисани (Грифин на Свети Мартин). Добро, но не нужно најдобро нештоза книгата? Во моментов е достапен за бесплатно преземање од издавачот (повеќе за тоа подоцна).

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семиња од билки

Вкусни и егзотични, овие сорти поминаа низ кујните со генерации.

Прикажи ги сите

Вкусните и егзотични, наследнички билки минеле низ кујните и чајџилниците со генерации. И тие се лесни за одгледување… обидете се да ги одгледувате во затворен простор! Упатствата за садење се вклучени со секое пакување, а испораката е БЕСПЛАТНА! Ви треба совет? Посетете ги нашите водичи за одгледување билки за совети и информации за одредени видови.

Прво да тргнеме една работа. Не го знаевме терминот „тисане“ и бевме љубопитни да го видиме во насловот. Тизан, како што објаснува Ливерсиџ, е „инфузија на растенија различни од растението чај“. Отсекогаш сме мислеле на чаевите направени за медицински цели - оние кои се киснат долги периоди или вклучуваат корени кои биле кратко варени за да ги истакнат нивните корисни својства - како инфузии. Но, Ливерсиџ сака да направи разлика. Таа ужива во ритуалите поврзани со чајот. „За мене“, пишува таа, „зборот тисане не го предизвикува истото чувство за прилика и почит како и зборот чај , но јас уживам да пијам тисане“.

Разбирам. Кога ќе направам инфузија од сладунец и корен од ѓумбир (и двете кратко варени) и потоа ќе ги намачкам со анасон и семе од тилчец и малку нане,правење тисане. Има силен вкус, но е неверојатно смирувачки. Можеби нема да можам да кажам дали ми го чисти црниот дроб, како што тврди мојот билкар, но сигурно го прави мојот стомак да се чувствува добро.

Liversidge отвора со краток дел за подготовка на чај. Не знаев, на пример, дека се верува дека одредени чајници, во зависност од тоа како и од што се направени, одговараат на вкусовите на одредени чаеви. Мерењето - балансирањето на водата и листовите од чајот - е од клучно значење.

Но, најголемиот и најинформативниот дел од книгата е посветен на одгледувањето на вашите сопствени чаеви. Таа дефинитивно се сведува на страната на органското одгледување. „Најпрекрасното нешто во одгледувањето на сопствените растенија е тоа што можете да гарантирате дека на нив не се користени никакви хемикалии“, го започнува таа последниот дел од книгата, „Понатамошни совети за растенијата“, а потоа дискутира за сè, од почва и размножување до пресадување и контрола на штетници. .

Одделот за поединечни растенија е поделен на поглавја за тоа што ќе барате да соберете: Лисја, Семиња, Плодови, Цвеќиња, Корени. Групирањата се сеопфатни и најдовме барем неколку чаеви („манука“ и „сладок чај лоза“ под „Лисја“) за кои не знаевме ништо. Покрај тоа, таа зборува за билки за кои можеби никогаш не сме размислувале да ги одгледуваме, како шафранот. Иако не е лесно, можеби вреди да се експериментира со оглед на тоа колку е скапо.

Други растенија за кои никогаш не размислувавме да растат се оние коипроизведуваат кинески чаеви. Овие специјализирани членови на семејството камелија сакаат утра на голема надморска височина и магливи утра и им требаат години за да созреат. На крајот на краиштата, тие се дрвенести грмушки. Но, како што тоа го прави со сите чаеви - Liversidge покрива и црно, зелено и бело - таа дава конкретни упатства за одгледување.

Чајните растенија кои обично ги сметаме за билки спаѓаат во сите категории: бергамот, мелиса и шест различни ковачници под „Лисја“; шипинка и лимон под „Овошје“; невен, јасмин и два вида камилица под „Цвеќиња“; цикорија и (изненадувачки) ехинацеа под „Корени“; и, да, анасон и тилчец под „Семиња“. Нашата единствена критика е што таа често не ги специфицира најдобрите зони или услови за одгледување на некои од поегзотичните растенија. Од друга страна, таа не прави коски кажувајќи ви дека е потребна тропска клима за одгледување јасмин.

Барем засега, можете да ја преземете целата книга со одење на оваа страница на YouTube (врската повеќе не е достапна) и кликнување на врската што е дадена под екранот. Ние не сме оние кои второ погодуваат маркетинг стратегии, но претпоставуваме дека издавачите претпоставуваат дека ќе го гледате видеото и ќе бидете продадени кога ќе го купите печатениот примерок од книгата. вреди. Отпечатена на густа, сјајна хартија, книгата (тешка е!) содржи прекрасни фотографии и илустрации (по една на почетокот на страниците на секоја фабрика за чај, нацртана од Ливерсиџсамата).

Книгата прави фасцинантно читање, дури и ако не планирате да одгледувате јасмин, шафран, сопствен зелен чај или некои од поегзотичните растенија). Но, тоа е од непроценливо значење за оние од нас кои ќе одгледуваат сопствена маточина, листови од малина или ливчиња од роза за смирувачка, домашна шолја чај.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.