Одгледување зеленчук од семиња

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Добијте скок во сезоната на растење со започнување на сопствени растителни растенија во затворен простор. Еве како.

Многу работи растат во градината кои никогаш не биле посеани таму. – Томас Фулер, Gnomologia, 1732

Одгледување зеленчук од семе може да потрае малку напор, но има неколку предности за домашниот градинар. Тие вклучуваат:

 • Повеќе сорти се достапни како семиња отколку од целосни растенија.
 • Поевтино е.
 • Кога одгледувате свои растенија, добивате познат квалитет.

Ако одлучите да почнете да растете од семе, следното прашање на кое треба да се одговори е дали да ги започнете внатре или на отворено. Одговорот зависи од количините на растенијата, од тоа колку простор треба да посветите на градинарството во затворен простор и од должината на сезоната на растење. Друга работа за која треба да размислите: растенијата што се започнати во затворени простории имаат повисоки стапки на преживување од оние што се започнати на отворено. Дознајте повеќе за започнување семиња во затворени простории од Универзитетот во Небраска Екстензија.

Имајте на ум дека ова не е сè или ништо. Можете да донесувате одлуки од случај до случај и да започнете некои зеленчуци од семиња, а други од растенија. Тоа е вашата градина... полудете!

Planet Natural нуди наследни градинарски семиња кои се нетретирани, не се ГМО и НЕ купени од Seminis во сопственост на Монсанто. Ви треба совет? Посетете ги нашите водичи за зеленчук за совети и информации за одгледување специфични видови.

Седум чекори одСеење семе

Ајлин Пауел, автор на Од семе до цветање , го дели сеењето на семето во седум чекори:

 1. Подгответе ги контејнерите. Исчистете со добро разреден белило (девет делови вода на еден дел белило). Направете дренажни дупки на дното на контејнерот и потоа обложете го со слој весник.
 2. Подгответе го вашиот медиум за растење. Ако користите подлога за одгледување без земја, Пауел препорачува да го навлажнете. Ставете го во пластична кеса и додадете четири дела вода на еден дел од земја. Добро измешајте со стискање на кесичката. Крајниот резултат треба да биде влажен, но не и влажен.
 3. Пополнете ги контејнерите. Покрај вашиот медиум за растење, можеби ќе сакате да додадете слој песок за да се поттикне дренажата. Наполнете ги садовите или становите до 1/4 инчи од врвот со мешавината за саксии и израмнете ја површината.
 4. Посејте ги семето. Најлесен начин да избегнете мешање е само да садите една сорта на семиња по контејнер. Пауел вели, „како општо правило, семињата треба да бидат покриени до три пати поголем од нивниот дијаметар“. Прочитајте ги упатствата на пакетот со семиња за конкретни упатства за садење.
 5. Обележете ги контејнерите. Обележете го секој сад со какво семе садите, датум на садење, очекуваниот датум (опсег) на ртење. Исто така, означете календар со датумите на ртење на вашите растенија што ќе го олесни планирањето, вели Пауел.
 6. Вода. Ако претходно сте го навлажнувале вашиот медиум за растење,може да го прескокне овој чекор. Во спротивно, вода за да се навлажни, но не ја заситувајте почвата.
 7. Покријте ги контејнерите. Покријте ги садовите за семиња со пластична фолија или ставете ги во пластична кеса. Идејата зад покривањето на контејнерот е да се задржи нивото на влага константно. Семињата се многу чувствителни на количината на вода што ја примаат. Премногу вода или премалку вода во голема мера ќе влијае на вашата стапка на успех. Отстранете го капакот штом семето ќе никне за да спречите растителни болести како што е придушување.

Штом вашите садници ќе развијат вистински лисја (обично вториот сет на лисја), време е да им дадете повеќе простор .

Истенчете ги така што ќе ги исечете листовите на растението на ниво на почва. Ќе сакате да завршите со едно растение за секои 1 до 2 инчи.

ВНАТРЕШНА ЛОЖА

Совети за почеток на семиња во затворен простор

Сонце или вештачка светлина? Можете да започнете семиња на прозорецот за природно сонце, но ќе добиете подобри резултати со помош на светла за растење. (Можете да го контролирате прекинувачот за вклучување/исклучување наместо мајката природа.)

Нема место како дома. Полиците функционираат одлично. Дури и плакарот во спалната соба или резервното место во вашата перална може да работи. Каде и да викаат вашите садници дома, погрижете се локацијата да биде недостапна за мачки и мали деца.

Загатката на контејнерите. Садовите за семиња купени во продавница функционираат, но исто така земете ги предвид и кутиите за јајца, пакувањата со млеко или бокали, плитки дрвени кутии со летвиили дури и големи пластични кофи.

Совет: Пластичните контејнери работат подобро од глинените садови кога се почнуваат со семиња, бидејќи ја задржуваат влагата поконзистентно.

Медиуми за одгледување. Користете комерцијална почва за саксии или измислете ја вашата. Пауел ги нуди следните „рецепти“ за различни средства за одгледување: Половина вермикулит или перлит и половина тресет од сфагнум. Пауел забележува: „Ќе биде потребно често хранење на садници кои се одгледуваат во оваа средина“. Или, обидете се со еднакви количини на добра градинарска почва, чист градежен песок и тресет мов. Пауел препорачува стерилизирање на почвата со печење во плитка тава на 275°F најмалку 30 минути. Таа предупредува дека мирисот на почвата за готвење е „лош“. Ако купите почва, нема да треба да го поминете овој последен чекор.

Избор на семиња

Нарачајте семиња многу однапред кога треба да ги засадите, но само откако ќе ја сфатите големината на вашата градина и колку семе ви треба.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семе од домати

Кога последен пат сте имале свеж домат со одличен вкус од супермаркет?

Прикажи ги сите

Толку посладок, сочен и екстра вкусен од комерцијално одгледан домат, домашен семки од домати од наследство вратете едно од најголемите летни задоволства.

Сите семиња не се создадени еднакви. Некои живеат подолго од другите. Во принцип, се сметаат пченката, празот, кромидот, пашканатот и караницата„Краткотрајни“ и нивните семиња се добри само една или две години. Умерено долговечните семиња ги вклучуваат оние за аспарагус, грав, бриселско зелје, зелка и морков. Растителни семиња со репутација на долговечни - односно оние кои можат да живеат подолго од пет години - вклучуваат семиња за цвекло, краставици, модар патлиџан и мошус.

Се повеќе семиња од наследство се продаваат комерцијално, но постои и цела мрежа на непрофитна размена на семиња каде што одгледувачите бараат и разменуваат семиња. Можете да најдете комерцијални добавувачи и размена на семиња со мало истражување на Интернет.

Пресадување

Чувајте ги вашите новородени растенија во затворен простор барем додека не помине опасноста од мраз. Исто така, ќе треба да ги „зацврстите“ растенијата што сте ги одгледувале пред да ги пресадите. „Стврднување на растенијата“ значи ставање на растенијата на отворено на подолги и подолги временски периоди за тие да се навикнат на посуровата средина. Тие мора да се приспособат, исто како што планинарите ќе се искачуваат високо и ќе спијат ниско за да се прилагодат на повисоки надморски височини и помалку кислород. По околу една недела подолго време надвор, вашите растенија треба да бидат подготвени за пресадување.

Ако можете, пресадете садници на умерен ден. Идеално, треба да биде благ и малку облачен. Кога мајката природа нема да го исполни вашето барање и деновите се премногу жешки, трансплантирајте на свежината на вечерта и избегнувајте ја топлината наден.

Наводнете ги растенијата час или два пред пресадувањето. Олабавете ја почвата околу растенијата со тапкање на станот или контејнерот на земја (нежно!). Користете мистрија за да исечете малку квадрат околу растението. Извади го. Потоа ставете го во претходно ископаната дупка. Направете го растението на ниво со земјата. Ако сте користеле биоразградливи контејнери, можете само да го ставите садот во почвата како што е. Исечете ги страните на контејнерите за да може корените да се шират.

ПЛОБЕДУВАЊЕ НА РЕД ПОКРАК

Harvest-Guard

Пловечки капаци од редот пуштаат сонце, вода и воздух.. Но, чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Директно сеење на отворено

Ајлин Пауел, авторка на Од семе до цветање , препорачува да се започне семето во одредено почетно легло, а потоа да се пресади. Таа верува дека всушност е помалку работа да се прави тоа на тој начин, наместо да се започнат растенијата на она што ќе биде нивната постојана локација.

Почетните кревети треба да бидат во близина на вашата зеленчукова градина, ако тоа е практично и место каде што вашите садници ќе добиваат многу светлина, но и ќе бидат заштитени од сушење ветрови. Пауел препорачува да се постават кревети за садници до ограда или ѕид, на пример.

Ако коренскиот систем на растението не издржи до пресадување, можете да започнете со семиња на самото место, што значи да садите семиња на место каде што растенијата и нивниот зеленчук ќе порасне до зрелост.

Помешајте песок со фини семиња за полесно да се сеат ирачката. Лесно притиснете ги семињата во почвата со помош на задниот дел од лопата или крпата. Ако за семето е потребен мрак, тогаш покријте го со порозен материјал како песок кој ќе ја спречи светлината, но ќе дозволи водата да навлезе.

Најлесен начин да се засадат големи семиња е да се ископа плитка бразда со стап и потоа засадете семиња во одредени интервали, а потоа покријте со порозен материјал како што е вермикулит или песок.

Додека садите, обележете каде сте засадиле што за да знаете каде е сè.

22>Препорачани производи

4-ft T5 Grow Light

Идеален за полици или над клупи -- исклучително моќен со многу ниска топлина!

Pot Maker

Создадете ваши 2 инчи биоразградливи предјадења за растенија од рециклиран весник.

Starter Fertilizer (2-4-2)

Безбедно за СИТЕ тендер засадува и ја елиминира потребата од синтетички хемикалии.

Топлинска подлога (1-рамна)

Обезбедува постојана топлина за подобрување на успехот на 'ртење. Безбедно за внатрешна употреба.

Wall O' Water (3-пакет)

Започнете ги доматите и пиперките 6 до 8 недели порано без страв од мраз или замрзнување.

Течни алги

Содржи над 70 минерали, микронутриенти, амино киселини и растителни витамини.

Fogg-It Nozzle

Користете го со нежни растенија! Fogg-Го прекинува протокот на вода во супер нежна магла.

Рачно сеење

Користете го за прецизно сеење на вашите редови. Работибрзо со само кликнување на палецот.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.