Опасно јадење Преглед на книга

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Вашата пријателска, свесна за здравјето Planet Natural Блогер често се залага за еден курс за да гарантира дека ја ставате најбезбедната, органски одгледана храна на трпезата на вашето семејство: одгледувајте ја вашата . И речиси веднаш по давање на таа изјава, давам предупредување: речиси е невозможно да растеме некаде блиску до количината и разновидноста на храна што ни е потребна за нашата модерна исхрана.

Ќе признаам дека оваа позиција е нешто како полицаец. Ги остава нерешени сите прашања поврзани со храната што ја купуваме. Останува да разговараме за тоа колку лоша може да биде високо преработената храна за нас, колку е деструктивна и безгрижна индустријата на големото земјоделство и корпоративната храна. Што точно ни остава тоа? Како да ја пронајдеме здравата храна што сакаме да им служи на нашите семејства и како да се справиме со неа штом ја имаме?

Опасно јадење: Како владата не може да ја чува вашата храна безбедна...и како вие Can од Мајкл Бут и Џенифер Браун не само што ги прикажува опасностите таму на полиците на супермаркетите (и во нашите училишни ручек), туку предлага методи засновани на наука за справување со какви било нечистотии што може да ги содржи храната што ја купувате. Бут и Браун, обајцата Денвер Пост репортери кои беа почестени со Пулицеровата награда за нивната работа со здравјето и медицината, се фокусираат на одредени настани со контаминација на храна - се сеќавате на смртоносната диња што уби 33 луѓе во 2011 година? -дури и кога го истражуваат целиот спектар на безбедност на храната.

Бут и Браун не само што покажуваат колку е реална заканата од комерцијалната храна, тие се чини дека сугерираат дека ситуацијата е навистина прилично безнадежна. Тие постојано покажуваат дека е потребен поголем надзор на индустријата, повеќе тестирање на резервите на храна. Но, тие исто така сугерираат дека законите кои се во сила се лоши, лошо финансирани алатки за спроведување. Тие го поврзуваат недостатокот на инспекција, било да е тоа плескавица, пилешко или спанаќ со повеќето епидемии. Се сеќавате на тие дињи? Фармата во Колорадо што ги произведуваше никогаш не била бришена од инспектор за да провери дали има Listeria , иако таа испраќаше дињи, како и моркови, кромид и лубеници низ целата земја, иако штотуку замени диња перење со еден што се користи за валкани компири.

И покрај нивниот повик за поголема проверка, тие исто така фрлаат сомнеж во улогата на владата. Прехранбената индустрија е толку моќна во оваа земја што има мали шанси законодавците да донесат и да финансираат строги режими за инспекција дури и за најчесто контаминираните производи. Знаци на лабавиот пристап на Управата за храна и лекови кон нејзините должности? „Федералните функционери даваат официјален пропусник за пакувачите на живина“, пишуваат авторите, „луѓето треба да очекуваат дека суровите делови од пилешко во пакувања завиткани со намирници лебдат во бања со салмонела “.

Вториот дел одкнигата „Како да го нахраните вашето семејство безбедно и разумно“ е највредната. Тие ја нарекуваат својата техника „одбранбено јадење“ и обезбедуваат информации - од безбеден избор на производи до негова нега и чистење откако ќе се вратите дома - што ќе ве заштити од болести предизвикани од контаминирана храна. Јадењето зеле од синџири за брза храна или ресторани е не-не. Да никнете свој дома е лесно и безбедно кога ги контролирате условите. Бидете сигурни да користите нетретирано, органско семе.

Не се согласуваме со секоја позиција што ја заземаат Бут и Браун. Тие се спремни да ги превидат опасностите од генетски модифицираните култури додека не започнат повеќе студии. Тие прават вообичаена грешка да изјавуваат апсолутно дека не постојат студии кои покажуваат дека ГМО се опасност. Тие целосно ги избегнуваат прашањата за тоа што ГМО и прават на нашата животна средина, како нивната употреба им се заканува на малите и органските земјоделци и нивните опасности за семенскиот фонд. Тие сугерираат дека зрачењето храна помага да се заштитиме од патогени.

Во најголем дел, Опасно јадење е добро истражено и забележано. Опасностите што постојат во нашето снабдување со храна се реални и не треба да замижуваме пред нив. Опасно јадење не сугерира да одгледувате сопствена храна како решение за опасностите од комерцијалната храна. Но, хорор приказните за контаминација и епидемии сигурно ќе ви дадат пауза. И задолжително прочитајте го поглавјето кое ги опишува различните болести кои се пренесуваат преку храна,симптоми и сите. Каков кошмар.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.