Органски домати наспроти конвенционални домати

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Дали ги засадувате доматите? Ако ви треба мотивација, еве го најновото. Студијата објавена минатиот месец во PLOS One , меѓународното, рецензирано научно списание со отворен пристап, го покажа она за што многумина од нас секогаш се сомневаа: органските домати се похранливи од конвенционално одгледуваните домати.

Студијата можете да ја прочитате овде. Не дозволувајте неговиот наслов - „Влијанието на органското земјоделство врз квалитетот на доматите е поврзано со зголемен оксидативен стрес за време на развојот на овошјето“ - да ве обесхрабри. Она на што се сведува е дека органски одгледуваните домати содржат повеќе витамин Ц и повеќе содржина на фенол отколку хемиски оплодените домати зависни од пестициди.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семе од домати

Кога последен пат сте имале свеж домат со одличен вкус од супермаркет?

Прикажи ги сите

Толку посладок, сочен и екстра вкусен од комерцијално одгледан домат, домашен семки од домати од наследство вратете едно од најголемите летни задоволства. Упатствата за садење се вклучени со секое ​пакет и испораката е БЕСПЛАТНА!

Знаете што се феноли, нели? Во ред, ниту ние навистина не. Од извештајот: „голем опсег на секундарни метаболити во овошјето и зеленчукот како фенолни соединенија делуваат како предизвикувачи кои го активираат Nrf2, фактор на транскрипција што се врзува за елементот за одговор на антиоксиданс во промоторскиот регион на гените кои го кодираатензими вклучени во заштитните механизми“. Пократка верзија: тие се соединенија кои испорачуваат антиоксиданси, инаку познати како фитохемикалии.

Каква корист имаат тие? Повторно од студијата, „Потрошувачката на овошје и зеленчук е поврзана со помал ризик од хронични здравствени проблеми на луѓето како што се кардиоваскуларни болести, рак, хипертензија и дијабетес тип два поради нивната висока содржина во биоактивни соединенија во исхраната, таканаречените фитохемикалии. обдарени со заштитни својства. До неодамна, здравствените придобивки од овошјето и зеленчукот се припишуваа на антиоксидантните својства на фитохемикалиите што ги обезбедуваат. . Дали сега се чувствувате мотивирани да ги започнете тие органски наследени домати?

Можеби се сеќавате на контроверзноста околу студијата на Стенфорд објавена минатата година, според која органските производи не се похранливи од конвенционалните производи. Излегува дека длабоко закопано во таа студија е наодот дека навистина органските производи имаат тенденција да имаат повисоки нивоа на феноли.

Студијата PLOS најде еден недостаток; органските плодови беа генерално малку помали од доматите кои се одгледуваат конвенционално. За оние од вас на кои големината им е најважна - фалење! — потоа продолжете и истурете го хемиското ѓубриво за домати на вашите растенија. Но, ако ве интересираисхрана? Знаеш што да правиш. На крајот на краиштата, што повеќе би сакале да му служите на вашето семејство? Голем домат? Или оној кој е без пестициди и има повеќе витамин Ц и антиоксиданси?

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.