Пит Мос против Коко Коор

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Во тек е многу дискусија за тоа кој регенератор на почвата е најдобар за вашата градина: тресет мов од сфагнум или кокос од кокос? Одржливоста е дел од дискусијата. Ефективноста е друга.

Вистината е дека и двете се одлични додатоци во градинарската почва. И двете се природни и растителни. И двете помагаат да се разбијат тешките, глинени почви и да се подобри задржувањето на водата во песочните почви. Секој има своја листа на корисни хранливи материи што ги додава на почвата. И двете поттикнуваат природни корисни микробиолошки популации.

И двете имаат недостатоци. И тука доаѓа дискусијата, и за малите недостатоци што може да се надоместат и за поголемите што не можат.

Коирот, во неговите различни форми, е релативно новодојденец во градината. Долго време популарен кај хидропонските одгледувачи поради задржувањето на водата, спречувањето на габички и одредени болести, како и структурата што го поддржува коренот, ги носи овие позитиви во градината каде што функционира слично како сфагнум мов.

БЕСТСЕЛЕР!

Коко влакна

Потопете ја компресираната бала во вода за да се прошири. Една бала од 5 килограми прави до 16 галони.

Направена од 100% чисти компресирани влакна од кокосова лушпа, Roots Organics® Coco Peat е одличен додаток на вашите мешавини за садење, поседувајќи близу совршено природно ниво на pH од 5,2-6,3 за идеален внес на хранливи материи од растенијата. Достапно во компресирани блокови од 5 кг - прави околу 2 кубни стапки или 16 галони (65-70литри) експандирани подлоги.

Одгледувачите на кокори во затворен простор долго време ја рециклираат својата многу користена хидропонска кокосова кокоса во нивните градинарски градини на отворено и купиштата компост. Надвор е добро како внатре.

Коирот и тресетот од сфагнум заземаат многу вода. Кокосот ја задржува водата на долг рок подобро од таквите средства за одгледување како перлит и камена волна, што сугерира дека ќе ја задржи водата подолго и во градината. И двете се одлични за заробување на воздухот во почвата, воздух што ќе биде од корист за корените на растенијата.

РН на кокосовата боја обично изнесува 6 – 6,7, блиску до неутрална. Додавањето на кокосов риболов многу ќе ја задржи pH вредноста на почвата на која ја додавате. Сфагнумот има тенденција да биде кисел и често се користи во саксии на украсни растенија кои сакаат киселина. Можеби ќе бидат потребни мали прилагодувања. Се разбира, сфагнумот прави само дел од комплетната мешавина на почва, - ретко колку една третина како што е препорачано во формулата на Мел Бартоломеј Square Foot Gardening почвата — што го прави приспособувањето на pH со мал пораст не толку тешко.

<. 0>Кокосот може да содржи многу соли. Расте во океанска клима, често собира дополнителни соли по жетвата. Некои одгледувачи препорачуваат да се мијат дури и марки кои се претходно натопени за да се ослободат од соли. Некои марки не само што се мијат, туку и се компостираат, со што се добива порамномерна испорака на минерали.

Откриено е дека високата содржина на калиум во копривата може да го попречи навлегувањето на калциумот. Повторно, може да потрае додавање на амандмани на калциумгрижа за овој проблем во градинарските почви.

Една студија (врската веќе не е активна) од Државниот универзитет во Јута покажа дека во ситуации на директно хидропонично растење (без земја, само тресет или кокос, и двете комбинирани со перлит за одводнување и хранливи материи решение) најде „лош раст на растенијата кај кокосовото дрво“, резултат кој е контрадикторен од успехот на сите видови одгледувачи во затворени простории кои користат коприва. „Ниту една марка (на коприва) не функционираше постојано подобро од тресет од сфагнум“, се заклучува.

Иако предлагаме малку грижа пред да се користи и одредени додатоци за зголемување на нивото на калциум, доколку е потребно, не мислиме дека како што препорачува студијата, разликите што ги откри меѓу тресетот и кокосовото дрво сугерираат дека кокосовата косовка треба да се користи „со голема претпазливост“. Овде се чини дека значи голема претпазливост без измена или дополнување.

Хидропониката е една работа. Мешањето со градинарска почва дава сосема поинаков предлог.

Едниот недостаток што е тешко да се надмине е оној што се однесува на тресет мов и неговата одржливост. Тресет мов се собира од мочуришта на кои им биле потребни стотици, ако не и илјадници години да се формираат како мртва растителна материја натрупана на мртва растителна материја. Откако ќе се собере, не се враќа наскоро. Кокосот потекнува од лушпата и влакната на кокосот. Тоа е обновливо.

И тука лежи срцето на дискусиите. Ако кокосот е обновлив, а тресетот не е, зошто да не се користи кокос, и покрај неговите мали недостатоци? Посè, тресетот има недостатоци - неговата киселост и способност да ја „заробува“ водата во почвите на отворено, правејќи ги матни - исто така.

ТОЈ Е ОРГАНСКИ!

Sphagnum Peat Moss

Совршени за растенија кои сакаат киселини, како што се азалиите, рододендроните, розите и четинарите.

Природен, органски регенератор на почвата! Black Gold® Organic Peat Moss е одлична универзална состојка за смеса за саксии и дополнување на почвата. Содржи уникатна клеточна структура која помага во регулирањето на влагата и воздухот околу корените на растенијата создавајќи идеална средина за растење.

Не секој го смета тресетот неодржлив. Канадското здружение Sphagnum Peat Moss, во својот „Извештај за општествена одговорност на индустријата“ од 2014 година дава аргумент дека тресетот е ресурс што тие го штитат. Во добро циркулирано парче (во секој случај, меѓу љубителите на тресет) што ги користеше фигурите на CSPMA, Џеф Бол во Garden Rant направи случај дека тресетот е обновлив:

Еве ги едноставните факти : Канада има над 270 милиони хектари тресетни мочуришта кои произведуваат тресет мов. Секоја година, индустријата за тресет жнее само 40.000 хектари тресет мов, главно за хортикултурна употреба. Ако ја направите математиката што доаѓа до еден од секои 6.000 хектари тресет мов се собира секоја година. И тука е црешата одозгора. Тресетските мочуришта се живи суштества. Тресетските мочуришта растат 70% повеќе тресет годишно отколку што се собира. Со тие податоци, тресетот дефинитивно го сметам за обновлив ресурс.

НаОд друга страна, Службата за проширување на Државниот универзитет во Орегон прави добар случај, заснован на одржливост, за користење коприва наместо тресет. Во него се цитираат други студии кои ја испитувале ефективноста на тресетот од сфагнум и кокосовото дрво:

Истражувачите од Универзитетот во Обурн и Универзитетот во Арканзас ги споредувале тресетот и кокосовото дрво како дополнување на почвата за хортикултурата. Откриле дека кокосовата кошарка функционира на исто ниво со тресетот.

Третиот начин овде е да користите помалку сфагнум мов ако воопшто го користите. Градинарот со квадратни стапки Бартоломеј вели дека неговите ефикасни методи за градинарство на мали простори ја оправдуваат употребата на тресет во неговата формула за почва. Тресетската индустрија го разгледа комбинирањето на сфагнум со други производи на начини кои ја одржуваат неговата ефикасност во помали количини. Сфагнум тресет мов се наоѓа во подобри марки почва за саксии.

Би биле љубопитни да слушнеме што мислите. Дали мислите дека тресетот може мудро да се управува, обновлив или не? Какво е вашето растечко искуство со кокосовото дрво? Дозволете ни да знаеме овде, или преку нашата страница на Фејсбук.

Препорачани категории на производи

Почвени измени

Planet Natural нуди органски измени што им се потребни на вашите растенија за да напредуваат .

Прикажи ја целата

Почва за саксии

Направете ги вашите растенија одличен почеток и одржувајте ги здрави со нашите врвни мешавини.

Погледнете ги сите

Кокос од кокос

Совршениот медиум за растење на природата! Брендовите што ги нудиме се најдобрите достапни.

Прикажи ги сите

Mycorrhizal Fungi

Достапни во течни и прав, инокулантите за микориза се ефективни и лесни за употреба.

Прикажи ги сите

Мешавини без почва

Купувајте го нашиот голем избор на хидропонични мешавини и изберете го најдоброто за вашите потреби.

Погледнете ги сите

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.