Предности на одлеаноци од црви: Зошто да ја користите оваа фабрика за суперхрана

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Одливот од црви е органски вид ѓубриво добиено од дождовни црви кое е богато со хранливи материи и може да има корист за сите видови растенија, вклучувајќи зеленчук, повеќегодишни, цвеќиња, овошни дрвја , билки, па дури е безбедно да се користи за садници бидејќи е тешко да се претера!

Една работа што ја забележавме во последните неколку години од посетата на расадници и други продавници што продаваат градинарски материјали е зголемената достапност на црви одлеаноци. Продавниците за домови и градина со големи кутии сега ги носат најдобрите измени на почвата што ги дава природата.

Но, што ги прави одлеаноците со црви толку одлични? Прочитајте заедно за да ги дознаете сите причини зошто треба да размислите за додавање одлеаноци од црви во вашата градина, заедно со совети и трикови кои ќе го променат начинот на кој се занимавате со градинарство.

Што се тоа Worm Castings?

Одлеаноците од црви се органско ѓубриво направено од дождовни црви. Ѓубривото од лиење од црви, исто така познато како вермикаст, е едноставно измет од дождовни црви, често познат како пукање на црви или измет на црви. Бидејќи овие суштества консумираат компост, нивниот отпад делува како одличен збогатувач на почвата.

Леењето од црви, кои личат на честички во форма на фудбал, ја подобруваат аерацијата и дренажата на почвата, а истовремено го зголемуваат задржувањето на водата во почвата.

Зошто Користите одлеаноци од црви?

Постојат многу причини зошто треба да размислите за користење одлеаноци од црви. Тие ги обезбедуваат сите витални хранливи материи што им се потребни на растенијата, а истовремено ја збогатуваат почвата во која се наоѓаат растенијата.култивирано.

Ова ѓубриво не само што може да се користи на практично секаков вид растение, туку може и директно да се примени на растенијата без да се изгорат. Плус, ѓубривото од лиење од црви може да се примени како врвно облекување, како странично облекување или како дополнување на почвата.

Процесот на правење одлеаноци од црви е општо познат како вермикомпостирање или вермикултура. Имаме пријател кој го нарекува „одгледување црви“.

Вермикомпостирањето го намалува количеството отпад од градина и храна што завршува на депониите и наместо тоа го претвора во одлично, бесплатно органско ѓубриво. Но, тоа не е сè, прочитајте за да ги научите бројните придобивки од користењето одлеаноци од црви во почвата во вашата градина.

БЕЗ ПОПОЛНИТЕЛИ!

SHITZ & WIGGLES

Тактните одгледувачи знаат дека одлеаноците од црви се богати со хранливи материи и корисни микроби.

Кои се придобивките од употребата на одлеаноци од црви во градинарската почва?

Придобивките почнуваат со самиот црв. Како што ги вари органските материјали што ги консумира, ги рафинира. Хранливите материи, вклучително и минералите и елементите во трагови, се сведени на нивната најкористлива форма. Одлеаноците имаат неутрална pH вредност од 7,0.

Како амандман, одлеаноците се целосно завршени и за разлика од некои други ѓубрива за суштества, не мирисаат силно (мирисаат на шумска почва) ниту пак ќе ги запалат растенијата поради премногу многу директен азот.

Леењето содржи 4% до 5% повеќе азот од вашата просечна градинарска почва, но восе формира бавно ослободување поради слузницата што црвите ја лачат додека се вари (рибарите со мамки и повеќето деца знаат за лигите за кои зборуваме). Повеќе абсорбента

Леењето со црви ја прави почвата поапсорбирачка, правејќи ја влагата поконзистентно достапна за растенијата и спречувајќи ја почвата од целосно сушење.

Воведува корисни микроби

Црвите воведуваат неброен број на корисни микроби, бактерии и габи во готовиот производ, гарантирајќи најздрава можна почва. Дополнително, одлеаноците содржат хуминска киселина која ја помага апсорпцијата на хранливите материи на растенијата.

Го подобрува ртењето и растот на садници

Студиите покажуваат дека ртењето и растот на садниците се подобруваат со садење во одлеаноци од дождовни црви. Накратко, одлеаноците од црви се суперхрана на градинарските растенија. Севкупно промовира здрав раст на растенијата, цветање, па дури и производство на овошје.

Помага да се отстранат тешките метали од почвата

Црвите, како што откриваат научниците, исто така можат да ги отстранат тешките метали и другите токсини од почвата. Ова може да биде особено корисно за рекултивација на депонии и други контаминирани локации. Исто така, може да биде корисно за одржување на првокласна почва во градината.

Се разбира, дел од овој процес продолжува природно. Нема ништо повозбудливо од тоа да ја превртите пролетната градинарска почва и да пронајдете куп мрдачи кои ја прават вашата богата почвапобогати.

Можете да купите одлеаноци од црви со висок квалитет, оценет со OMRI и да ги користите за вашите растенија во саксии или за облекување на растенијата од домати и очекувајте ги сите придобивки.

Процесот на компостирање на брзини

Многу градинари додаваат црвени мрдачи, црвот за компостирање, на нивните купишта компост на отворено штом ќе пристигне сезоната. Ова не само што го забрзува процесот на компостирање, туку ги додава придобивките од одлеаноците од црви на финалниот производ.

Сузби на одредени растителни болести и штетници

Леењето исто така може да спречи одредени растителни болести, како што се коренот и гнили на круната, како и болест на венеење. Но, тоа не е се! Овие одлеаноци помагаат и кај штетниците од инсекти како што се вошките, грините и бубачките!

Тие исто така можат да им помогнат на растенијата да станат поотпорни на топлина, суша и други стресови. И бидејќи одлеаноците од дождовни црви се бавно отпуштаат, исклучително е тешко да се претера, што ги прави идеално решение за новите градинари!

Ја подобрува структурата на почвата

Леењето со црви ја подобрува и структурата на почвата со истовремено зајакнување аерација, подобрување на дренажата и промовирање на задржување на водата! Можете да го направите вашиот дел за одржлив систем со затворена јамка со купување од фарми за црви или со чување на сопствена корпа за компост за црви.

Дали одлеаноците од црви содржат азот?

Постојат неколку важни хранливи материи во дождовните црви одлеаноци, а научните истражувања покажаа дека овие одлеаноци се особено богати со азот, фосфор икалиум (NPK), железо, калциум, сулфур и хуминска киселина.

Сепак, може да биде незгодно да се одреди точната содржина на хранливи материи во домашните одлеаноци со црви бидејќи може да варира од една марка до друга. Ова е причината зошто препорачуваме да го користите како додаток на вашата почва.

Исто така, добра идеја е истовремено да размислите за користење на други природни ѓубрива со бавно ослободување, вклучувајќи брашно од луцерка и брашно од алги.

Како да направите сами одливки од црви дома?

Најзабавно е да правите ваши одливки дома. Компостирањето на сопствените остатоци од кујната, со што ќе ги задржите надвор од депонијата или канализациониот систем (за оние од нас што ги отстрануваме) е мала награда во проектот што ви дава одлична измена на почвата, како и фасцинантна лекција од науката не нужно само за деца .

Кажано ни е дека вермикомпостирањето ги фаќа милениумите во големите градови кои живеат во станови за кои чувањето канти за црви под кујнскиот мијалник е знак на гордост.

Секои два месеци, тие имаат одлеаноци што треба да ги додадат во контејнери со домашни растенија. Знам за едно семејство со корпа за црви што предизвика проблеми меѓу нивните деца околу тоа кој ќе ги храни црвите во секоја вечер.

Постојат многу планови за едноставни корпи за црви таму. Или можете да купите комерцијални канти дизајнирани за домашна употреба кои често содржат шпиц за собирање „чај од црви“.

Од таму е прилично едноставно. На црвите ќе им треба постелнина -„Раздробениот весник е мирување, кој помага да се балансира влагата во корпата. Може да се користат кокосови влакна или кокосови влакна, како и други органски материјали - вклучувајќи слама и дрвени чипови. Потоа само погрижете се да додадете доволно добри кујнски остатоци за да одржувате добро хранети неколку стотици или повеќе црви.

Кога да додадете одлеаноци од црви во градинарска почва

Оливот од црви може да се користи во градината во различни начини! Еве ги главните начини да го вклучите во вашата градинарска почва:

  • Вклучете го како дел од вашата почетна мешавина за садници
  • Додајте го кога пополнувате нов подигнат градинарски кревет со земја
  • Користете го директно во дупката за садење кога пресадувате садници во градината
  • Посипете ја на врвот на почвата откако лесно ќе ја изгребете по садењето
  • Користете ја како прекривка околу основа на веќе воспоставени растенија

Размислете да ги претворите црвите во компост чај

Можете да користите одлеаноци од црви какви што се, но исто така можете да ги претворите во чај за компост.

Чајот со компост е токму она што го подразбира неговото име: течен раствор или „чај“ направен со киснат компост во вода. Тоа е одличен метод за да се направи мала количина компост да оди далеку.

Откако хранливите материи во компостот ќе се исцедат во водата, можете да ги користите за да нахраните разни растенија или градинарски кревети.

5>Што да се хранат црвите?

Заедно со лушпите од овошје и зеленчук, црвите ќе се хранат со житарки, лебови и житарки; кафеталог комплет со неизбелени филтри за кафе и кесички чај. Не им давајте месни производи или млечни производи или масла за готвење. За тоа ви треба систем за компостирање Бокаши. И никогаш не додавајте отпад од домашни миленици во корпата за црви.

Ќе ви требаат најмалку илјада црви во корпата (во зависност од нејзината големина; проверете ја препораката на производителот). Повеќето извори сугерираат килограм црви до половина килограм органски материјал. Погрижете се вашите црви да не снема свеж органски материјал за консумирање.

Во зависност од големината на вашата корпа, треба да можете да собирате одлеаноци на секои два месеци. Можеби ќе бидете разочарани од произведената количина. Од друга страна, нема да го оплодиш тревникот со него (ох да можеше!). Но, мали количества додадени во контејнери или користени како страничен прелив за етаблирани растенија ќе имаат видливи ефекти. За тоа, можете да му се заблагодарите на црвот.

Еве го нашиот детален водич за црви и вермикомпостирање. И еве долг прајмер (PDF) од Екстензијата на Државниот универзитет во Орегон за вермикомпостирање. Дали некое одгледување црви? Кажете ни што откривте дека работи најдобро.

Препорачани производи

Big Worm

Не содржи хемикалии, НЕ полнила и НЕ трикови - само природна добрина!

Црви за компостирање

Црвени мрдачи ( Eisenia foetida ) го претвораат отпадот од храна во одлеаноци богати со хранливи материи.

БиоЕкстракторска кеса

Користете го со вашите омилени состојки на почвата за да направите течностхранливи раствори.

Can O Worms

Брз, без мирис и вселенски ефикасен начин за рециклирање на остатоците и лушпите -- во текот на целата година!

Црвите јадат My Garbage

Овој лесен за читање водич има сè што треба да знаете за вермикомпостирањето.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.