Преглед на книгата за неочекувани домашни растенија

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Никогаш не е рано да почнете да размислувате за празничните подароци што ќе ги купите, дури и ако, како вашиот пријателски Planet Natural Blogger, сте последен момент купувач. (Запомнете... рековме дека размислуваме само за празнични подароци... купувањето сепак доаѓа во последен момент.) Бидејќи ја припишуваме идејата дека знаењето е моќ, особено кога станува збор за градинарството, често избираме книги да им дадеме на нашите најблиски и најмили. Еве една нова книга за која мислиме дека е особено погодна за секого. Това Мартин Неочекуваното домашно растение е фасцинантен и освежувачки начин да се погледне растечките нешта што ги одгледуваме во затворен простор. Совршено е за оние кои веќе ги украсуваат своите домови со зелени работи, како и за оние кои не ги украсуваат, но можеби би сакале.

Мартин е органски градинар од Конектикат, кој нашироко пишува за занаетот за одгледување работи. Нејзината претходна книга е Новиот терариум: Создавање прекрасен приказ за растенијата и природата . Таа е исто така зафатена блогерка - погледнете го plantwise.com - и е објавена во списанија кои се движат од Хортикултура до Кунтри Гарденс . Повеќе од само градинар, Мартин е крстоносец за одгледување и градинарски начин на живот. Нејзините книги не се едноставни, туку се обидуваат да ги претворат читателите во градинарство со нивниот не толку суптилен акцент на естетиката и градинарството како начин на живот. „Давам се од себе да покажам какорастенијата можат да ја променат вашата психа кога ќе ги дочекате во вашиот живот“, пишува таа во воведот на Неочекуваното домашно растение . И тоа вклучува добредојде во вашиот дом, како и на отворено.

Темата на книгата на Мартин е поврзана со начинот на кој таа ги одгледува домашните растенија. Таа не се ограничува на домашните растенија кои сите ги знаат - нема дел за одгледување пајакови растенија (и таа ви кажува зошто) - и носи некои растенија од отворено за кои повеќето од нас веројатно не размислувале порано. Домашните растенија се дел - главен дел - од нејзиниот внатрешен дизајн. Нејзината куќа е преполна со нив. И не само што носи необични растенија внатре, туку и саксии и ги претставува на уникатни начини.

Растенијата се на прво место во книгата на Мартин. Сите работи на светлина и почва за саксии доаѓаат на крајот од книгата. Деловите се поделени по сезони (да, растенијата во затворен простор се под влијание на разликите во сончевата светлина, температурата и влажноста што ги носат годишните времиња во нашите домови). Без броење, би рекол дека таа се осврнува на повеќе од 220-те затворени растенија наведени во поднасловот. Некои спаѓаат во категории врз основа на мирисот или нивната приврзаност кон празниците. Наш омилен е делот за јужноафрикански светилки. Таа дури наведува различни растенија кои тешко, ако не и невозможно да се одгледуваат во затворен простор. И таа ви кажува зошто. Во случај на хибискус, греењето во затворен простор го сушиостава.

Информациите не се сè во книгата на Мартин. Таа е пристоен, дури и забавен писател. Ќе се смеете, ќе плачете (или барем ќе се приближите) читајќи го нејзиното искуство со хибискус. И овој забавен стил, заедно со сите фотографии кои го покажуваат нејзиниот уникатен и паметен начин со садење и поставување, го прават Неочекуваното домашно растение совршен подарок. Неочекуваното домашно растение: 220 извонредни избори за секое место во You Home од Това Мартин, фотографии од Киндра Клинеф; Дрвени печатни книги, мека.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.