Проблеми со компост и саксии со почва

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Приказните за компостот кој можеби е контаминиран со тешки метали од отпадот од отпадни води и катастрофалните хербициди кои се појавуваат во почвата за саксии не се нови. Во 2010 година, Универзитетот во Мериленд Екстензија објави „Градинарска тревога! Пазете се од компост и ѓубриво контаминирани со хербициди“. Екстензијата на Државниот универзитет во Охајо објави информативен лист (PDF) за еден постојан пестицид што се појавува во компостот што ги убива доматите, модар патлиџан и други семејни зеленчуци, како и гравот и сончогледот.

Но, се чини од неодамна. дека градинарите почнуваат да обрнуваат внимание на другите проблеми што доаѓаат со масовно произведените, комерцијални почви за саксии и компост: увозот на штетници и болести во вашата градина или простор за одгледување во затворен простор.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Корисни нематоди

Овие ситни паразити слични на црви ловат и уништуваат над 230 различни штетници.

Имате бубачки? Кликнете на нашиот Решавач на проблеми со штетници за слики, описи и комплетна листа на лекови погодни за земјата. Ако нападне растенија... ќе го најдете овде! Вклучува сè, од вошки до бели муви.

Почвата за саксии, без разлика дали доаѓа во вреќи или во саксии со залиха за расадници што ги купувате, е одличен загадувач. Издвоен е за увоз на коренови вошки, некогаш малку познати, во оранжериите и градините низ целата земја во размери слични на епидемија. Познато е и дека носи габични комарци.

Еденпопуларниот бренд на почва за саксии е толку добро познат дека носи бубачки што Consumer Affairs има страница посветена на поплаки.

Интернетот, исто така, е домаќин на поплаки за почви од ниска класа и компост од голем синџир продавници во кои имало пластика и друго ѓубре.

Тешко е да се следи ширењето на растителни болести и габични заболувања во домашните градини. Но, почвата за саксии е многу сомнителна за воведување на болести и мувла и габи каде што се користи. Купете го само најдобриот квалитет од некој кому му верувате.

Корените вошки често пристигнуваат во почвата во која се вкоренети растенијата во саксии. Овие вошки ја намалуваат силата и енергичноста на растенијата, правејќи послабо плодни и цветни. Купувањето клонови и расадници од доверливи, по можност локални одгледувачи кои можете да ги преиспитате е голем плус. Избегнувајте распродадени залихи за расадници пред синџир супермаркети и големи продавници.

Купувањето на доверливи брендови од доверливи извори е исто така важно кога купувате ѓубриво и компост. Секој компост направен од исечоци од градски тревник и друг зелен отпад може да содржи резидуални хербициди. Градот Сиетл научи тешка лекција уште во 1990-тите кога компостот направен од рециклиран отпад од дворот почна да ги уништува растителните растенија. Проблемот на крајот доведе до забрана на клопиралид за употреба на тревникот.

Сега уште еден постојан хербицид, аминопиралид, се појавува во компостот. Аминопиралидот е широко користен во полињата со сено ипасишта за убивање на плевелите со широки листови. Како и клопиралидот, тој влијае на различни растителни растенија со широколисни листови, вклучувајќи грашок, грав и домати. Исто како и клопиралидот, може да опстојува во почвата и компостот со месеци, па дури и години (процесот на компостирање не го забрзува неговото распаѓање).

Аминопиралидот, произведен од Dow AgroSciences, се појавува во млечните производи и ѓубривото од говеда. Тоа ѓубриво нашироко повторно се применува на фармите и полињата, но исто така се пробива во ѓубривото и компостите што им се продаваат на домашните градинари.

Проблемите со пестицидот првпат воведен во 2005 година почнаа да се појавуваат во Англија до 2008 година. Дау ја суспендираше употребата на спрејот додека не може да издаде предупредувања (врската е отстранета).

Со можност да купите компост и растителна почва од органски извори, најбезбедно е да направите своја. На тој начин ќе знаете што точно се случува, а што не. Не можете секогаш да купите мир на умот.

Препорачани категории на производи

Кокос кокос

Совршениот медиум за растење на природата! Брендовите што ги нудиме се најдобрите достапни.

Прикажи ги сите

Без почвени мешавини

Купувајте го нашиот голем избор на хидропонични мешавини и изберете што е најдобро за вашите потреби.

Погледнете ги сите

Контејнери & засилувач; Саксии

Санкси за расадници, контејнери за почеток на семиња, садници за ткаенини, вреќи за одгледување и повеќе!

Прикажи ги сите

Адитиви и засилувач; Кондиционери

Зголемете го вашиот растечки потенцијал со овие органски или минерални амандмани.

Погледнете ги сите

Мешања на почва

Добивме вистинска мешавина на почва за секоја употреба. Многу од нив се органски, сите се врвни!

Прикажи ги сите

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.