Пролетно градинарски дрвја и грмушки

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

За некои од вас благите климатски типови, веќе е доцна. За нас овде на голема надморска височина Санта Фе, каде што првиот знак на пукање е веднаш напред, тоа е последниот повик. За оние од вас во поумерена, постудена клима... сега е време да го направите вашето пролетно кастрење. Всушност, технички, она што мислиме е кастрење доцна зима, без разлика за која сезона тврди календарот. (Сè уште нема да биде „доцна“ зима, а камоли пролет, на некои северни локации доаѓа на 21 март.) Наша работа е да го завршиме резидбата пред да почне да тече сокот, што, се разбира, зависи од конкретната клима услови каде и да сме.

Пролетта е добро време за кастрење дрвја и грмушки бидејќи „раните“ на резидбата нема да бидат толку долго изложени на сурови услови сега кога сезоната на растење е веднаш зад аголот. Обликот и гранките на вашето дрво се повидливи без неговите лисја. Мртвите и умираат екстремитети полесно се забележуваат. Ова го прави полесно да се види наоѓањето што да се исече.

OMRI LISTED

Овошно дрво (5-5-2)

Користете го за да го промовирате срдечниот развој на коренот и робустен раст на овошје. НЕ синтетика!

100% природни & засилувач; Органски! Др. Ѓубриво за овошни дрвја Earth® (Природно чудо) е рачно изработена врвна мешавина што се користи за стимулирање на срдечниот развој на коренот и робустен раст на плодовите. Состојките од органска основа промовираат стабилен конзистентен раст на растенијата со НЕ скокови на раст! Примени секојтри месеци во текот на сезоната на растење.

Корењето на грмушките од бобинки во рана пролет поттикнува нов раст и принос на овошје. Речиси сите овошни дрвја најдобро се кројат на крајот на зимата, пред да ги изгаснат првите пупки и пред последниот мраз. Почекајте да помине последниот мраз пред да ги исечете грмушките од рози. Розите за качување најдобро се прават откако ќе процветаат. Други растенија што треба да се исечат по цветањето вклучуваат цветни дренки и рододендрони.

Повеќето експерти предупредуваат на есенско кроење, особено со овошни и други дрвја. Исечењата за есенско резидба имаат тенденција да зараснуваат побавно, а паѓањето е моментот кога габите и другите болести кои бараат рани на вашите дрвја се најзастапени. Но, не сите дрвја и грмушки се погодни за кастрење во пролет. Оние кои цветаат рано треба да се направат кон крајот на летото или есента, пред да се зацртаат цветовите. Ова ги вклучува магнолиите, азалиите, цветните јаболка од ракови, јоргованот и хортензијата. Земањето сечи од овие растенија во пролет значи помалку цути. Дали го направи тоа рано - на крајот од претходната сезона - за дрвото да може да го вложи целиот свој напор за стабилно цветање.

Садете нови дрвја оваа пролет? Неопходно е да ги исечете веднаш штом ќе влезат во земјата. Консултирајте го овој општ водич од Тексас A&M Forest Service (PDF) за да дознаете како и зошто.

Како и што да се режеш? Тоа е прашање за искусни експерти.Ниту еден кројач не завршува со ист производ. Сите ги знаеме основите: користете остри ножици или сечила за да избегнете назабени исеченици кои ја олеснуваат болеста; режете на зглобовите. Ако не сте сигурни, држете се до очигледното. Исечете ги сите гранки што растат вертикално од воспоставената гранка, целиот мртов материјал што е можно поназад и сите гранки во контакт една со друга; триењето отвора рани во кои може да навлезат болести и габи. Запомнете: лесно е да се занесете. За обликување и најдобро општо-здравствено кастрење за поттикнување на цветањето, проверете го овој ресурс од Фондацијата Ден на Арбор. Кој е најдобриот начин да научите за кастрењето? Гледајте овоштарник или расадник како го прави своето и нека ви објаснат зошто го прават она што го прават како што го прават. Тоа е повеќе од вештина… тоа е уметност.

Препорачани производи

Bypass Pruner

Направени за тешки работи со моќни ножеви од јаглероден челик и удобни рачки.

Хортикултурно масло за прскање

Супериорен тип парафинско масло кој брзо се разградува и нема речиси никаква токсичност.

Запечатувач за кастрење (8 oz)

Користете го за да создадете еластично, заштитно заптивка над површината и да го забрзате заздравувањето.

Bonide® Orchard Spray

Овој производ со еден удар штити од вообичаени напади на инсекти и габични проблеми.

FELCO Pruners

Ова е класичниот модел кој започна се. F2 најдобро се одговара за општа употреба.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.