Расте побарувачката за храна без ГМО

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Wall Street Journal (зад платен ѕид) имаше неодамнешна приказна за земјоделците кои избраа да одгледуваат не-ГМО култури бидејќи побарувачката за нив растеше експоненцијално . Всушност, се чини дека најмалку две житарки за појадок во кутии ќе ја користат ознаката не-ГМО за да помогнат во зголемувањето на продажбата.

Написот на Journal обезбеди некои докази дека критичарите на General Mills' воведувањето на без ГМО Cheerios се погрешни. Тие критичари сугерираат дека потегот да се понуди производ без состојки од генетски модифицирани култури е сличен на економско самоубиство. Тие тврдат дека никој нема да ги сака и дека се премногу скапи за правење.

Вистината е дека побарувачката за храна без ГМО, како што сведочи приказната Journal , расте со скокови и границите. И Cheerios без ГМО нема да ги чини купувачите повеќе од тоа што го направија.

Генерал Милс очигледно мисли дека алтернативата на ГМО е паметен маркетинг потег, како што тоа го прави и Post Cereals, која разви грозје без ГМО. Келог навести дека работи на производи без ГМО. Chex забележа значителен успех со своите житарки без глутен, додека General Mills, кој го продава Chex, излезе со голем број „природни“, едноставни рецепти и избори без глутен. Причината? За да помогнеме во зголемувањето на „заситената“ продажба.

Секој што обрнува внимание знае дека бројот на производи кои не се ГМО на полиците на нашите бакалите се множат секогаш кога одиме напазар. Се чини дека јавноста ги сака. Побарувачката ја турка понудата.

Реакцијата од бизнис типовите на промената на Cheerios беше изненадувачки сурова. Блумберг, често про-ГМО, ја објави промената (најчесто) праведно, вклучувајќи ги и бројките за продажба и слично. На Вол Стрит Журнал се симна особено тешко во едиторијал. „Генералот Милс требаше да знае подобро отколку да се обидува да ги смири критичарите кои одбиваат да работат со добра волја. Таа избра курс кој гарантира дека ќе ги зголеми своите трошоци со мала или никаква корист, ќе ги охрабри антитехнолошките активисти и ќе се стави себеси во потенцијална правна опасност“. Нивниот став се чинеше дека е, дајте им еден сантиметар и тие ќе поминат една милја.

Biotech Now (видете „тешко“ погоре) тврди дека промената е резултат на притисокот применет од „анти- ГМО активисти“. Она што ја прави маркетинг техниката на Џенерал Милс толку погрешна е тоа што е резултат на надворешно влијание на мала група потрошувачи кои избраа целосно да ги игнорираат научните факти, туку да ги сметаат ГМО небезбедни врз основа на недоволно образование.“

Дали тие Само наречете го нашето образование недоволно?

Овие претерано високи реакции се погрешни и всушност се ситни кога ќе помислите колку малку Cheerios се променил. Никој не одгледува ГМО овес, така што главната состојка останува иста. Променети се само шеќерната репка која обезбедува засладување и пченката што се користи за правење врзивно средство за пченкарен скроб. (Некои витаминиfortifying, необјасниво, е исфрлен од рецептот.)

Повеќето други житарки имаат главни состојки со повеќе ГМО што го отежнуваат нивното правење без ГМО. На Cheerios му беше лесно.

Од ова е добрата вест дека повеќе земјоделци одгледуваат не-ГМО култури во обид да ја задоволат побарувачката. Таа побарувачка доаѓа од производителите на храна кои произведуваат повеќе производи без ГМО. И тоа е затоа што голем број потрошувачи бараат храна без ГМО. Не се работи само за неколку активисти против ГМО.

А кога се зборува за образованието, нивото на свесност за ризикот што ГМО го носат за нашата храна, за нашето здравје и за нашата земја, расте, делумно благодарение на Референдуми за означување на ГМО низ земјата. Дури и да загубија, тие успеаја да го насочат нашето внимание на ова прашање. Ги гледаме придобивките.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.