Рецепти од коренската визба

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Ова е период од годината кога посетата на коренската визба, или подрумот, или каде и да го чувате вашиот „чувар“ зеленчук ве натера да сфатите дека е време да готвите! Морковите (или репата или пашканатот) ја чувствуваат пролетта и испуштаат неколку бели влакна потенки од брадата на дедото. Очите на компирите почнуваат да се бубачки. Корите на зимскиот сквош се уште се тврди, но имаат осветлена боја. Работевте напорно за да ги одгледувате овие деликатеси... па да не ги трошиме залудно.

Еве неколку рецепти - органски и не-ГМО, се разбира - кои откривме дека се добри за оние производи од крајот на сезоната што ќе добијат т траат во складирање засекогаш. Во кујната!

Супа од карамел морков

Ова е одличен начин да ја зголемите сладоста на морковите од крајот на сезоната. Не е вклучена карамела (освен ако... добро, видете подолу), наместо тоа, ние ги карамелизираме морковите. Но, на децата им се допаѓа идејата дека со морковите доаѓа и карамела. Можете да користите и репа или пашканат (или некоја комбинација) ако ги имате, но додадете уште една кафена лажичка засладувач. Рецептот е адаптиран од една од одличните книги на Марк Битман Како да се готви се што е вегетаријанско :

 • 8 – 12 моркови со добра големина (влакната се отстранети)
 • 2 супени лажици потврдено не-ГМО масло од пченка или канола; или 2 1/2 лажици путер
 • 1 или 2 лажици јаворов сируп или мед (или повеќе по вкус; или заменете 1 лажица шеќер)
 • 6 чаши вода илисупа од зеленчук
 • сол и бибер по вкус

Морковите ситно се сечат и се ставаат во тавче да се држат со 1 шолја супа или вода, по малку сол и бибер, и сирупот или медот. Оставете ја течноста да зоврие, а потоа покријте и намалете ја топлината за да врие. Покријте и варете пет минути. Идејата е да се варат морковите додека не почнат да омекнуваат.

Откријте и продолжете со динстање додека не испари поголемиот дел од течноста, а морковите се уште се варат во маслото/путерот. Гответе уште 10 минути додека морковите не омекнат многу. Ако се залепат на дното на тавата, додадете уште густин.

Кога морковите ќе се омекнат, додадете го остатокот од густинот или водата и оставете да зоврие, мешајќи за да се измеша „карамелот“ од дното . Гответе додека смесата малку да се згусне, уште 10 или 15 минути.

Исклучете ја топлината и оставете ја смесата да се олади пред да ја извадите во блендер (ВНИМАНИЕ! Мешањето топли течности може да биде опасно! Проверете дали смесата е изладена или користете блендер за потопување директно во тавчето.) Пире.

Загрејте ја супата по пирето. Украсете во чинии со сецкан зелен кромид, магдонос или цилантро. Сакате да ги израдувате децата? Ставете завиткана карамела на страна или, со исклучена обвивка, точно во средината на супата!

Сос за тестенини од сквош

Ова е наш сопствен рецепт и омилен со сите во нашата куќа. Со изоставување на италијанскиот зачин изаменувајќи здрава супена лажица (или две!) од вашата омилена мешавина од кари во прав, правите прекрасен кари сос за сервирање со карфиол, грашок и компири (пржете го карито во масло со зеленчукот за да добиете вкус на тост). Јамките може да се заменат и за тиквата.

 • 1 голема зимска тиква како што се путер, кабоча или хабард; Може да се користи и сквош од желади... прави полесен сос. Не користете тиквички со шпагети; тоа е премногу жилаво. Наместо тоа, послужете го готов сос над варени тиквички шпагети
 • 2 лажици органска доматна паста
 • 3 лажици 100% екстра девствено маслиново масло (обичното „маслиново масло“ може да се меша со други ГМО масла… видете # 3 тука)
 • 1 органски кромид, сецкан
 • 2 (или зошто не 4?) чешниња органски лук, сецкани
 • 1 црвена органска пиперка, сечкана
 • 1 лажица сушени органски италијански билки зачини
 • посипување црвено вино (по избор)
 • 2 чаши (повеќе или помалку) супа од зеленчук или пилешко
 • 1 лажичка кафеав шеќер
 • 1 прстофат морско оревче
 • сол и свежо мелен црн пипер по вкус
 • сушени, црвени органски чиле снегулки (по избор)

Исечете тиквички на половина и се пече на 350 степени наопаку во сад за печење со неколку лажици вода додека не омекне; околу 1 час. Додека тиквата се лади, нежно пропржете го кромидот, лукот, црвената пиперка додека не омекнат. Додадете суви билки во зеленчукот.

Избришете го месото од тиква (или јам) од шуплината. Се пасира со вилушка.Додадете во тавата. Зголемете ја топлината. Додадете доматна паста и вино ако користите. Гответе една или две минути, дополнително изгмечете ја смесата по потреба.

Додадете густин и мешајте додека не се измеша добро. Продолжете да готвите десет до 15 минути додека смесата не се згусне (како и секој добар сос за тестенини, колку подолго се свари, толку подобро ќе биде; ако сосот премногу се згусне, додадете повеќе супа).

Додадете сол и бибер и морско оревче . Продолжете со готвење. Додадете кафеав шеќер и измешајте пет минути или така пред сервирање. Во зависност од сладоста на вашиот сквош, можеби ќе ви треба повеќе кафеав шеќер. Послужете со пене тестенини (цевките добро го држат сосот) или другата омилена паста. Ако тиквата е жилав, можете да ја испасирате смесата откако ќе се свари во блендер (прво нека се излади за да избегнете изгореници од прскање сос) или во процесор за храна.

Препорачани категории на производи

Семки од морков

Морковите не се секогаш портокалови! Сеете во лабава или песочна почва и одржувајте влажна за да добиете совршени корени.

Прикажи ги сите

Семиња од сквош

Летните тиквички — тавче, крив врат и тиквички — се плодни и вкусни.

Прикажи ги сите

Семиња од зелка

Црвени или зелени, остри листови од зелка се уживање во зелките, салатите и супите.

Прикажи ги сите

Семиња од коренови култури

Рапите се брзи одгледувачи, толерантни на ладно и даваат вкусни зеленило.

Прикажи ги сите

Семиња од кромид

Сее кромид во затворени простории до дванаесет недели пред отворенопресадување.

Прикажи ги сите

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.