Рецепти за здрава репка: печена, борш и зелена боја

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

На прашањето дали има зеленчук што не ни се допаѓа, ние одговаравме „цвекло“. Нашата немилост се разви рано во нашите градинарски денови. Лесно за одгледување цвекло беше една од ретките работи што ги одгледувавме во изобилство во нашата ладна, влажна северозападна клима на Пацификот. Ги сакавме зелените, додавајќи ги раните разредувања на листовите во нашите салати и сечкајќи големи листови, стебла и сето тоа, за употреба во помфрит.

Ги сакавме и корените, на почетокот на сезоната. Поради нивното изобилство, киселивме можеби три или четири дузини тегли цвекло и тие беа одличен додаток на ладни ордени чинии и празнични салати. Но, некаде по Нова Година, кисела цвекло почна да ја губи својата привлечност.

Можеби тоа беше затоа што со сите тие конзервирани цвекло, ги јадевме најмногу секоја вечера, а често и за ручек. Како дете со неволја ја јадев конзервираната цвекло на баба. Можеби затоа помислата да поминеме низ февруари и март да јадеме цвекло како лудо изгледаше толку мрачно.

Потоа повторно, цвеклото, како што ни кажа баба, беше добро за нас. Високо со фолна киселина, витамин Ц, магнезиум и калиум - да не зборуваме за влакна - зеленчукот од цвекло нè ревитализираше пролетта додека корените нè видоа низ зимата.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Семиња од репка

Убавите бои и слаткото месо го прават домашното цвекло одличен избор.

Прикажи ги сите

Planet Natural нуди наследство семки од репка кои се нетретирани, не -ГМО и НЕкупена од Seminis во сопственост на Монсанто. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување и испораката е БЕСПЛАТНА! Ви треба растечки совет? Посетете ги нашите водичи за зеленчук за совети и информации за одредени видови.

Нашето старо несакање за кисела цвекло не значи дека нема добри, разновидни рецепти за мариноване што додаваат ѓумбир или друго зачини за стариот шеќер, бел оцет и солена сол. Не се создаваат сите кисели цвекло подеднакво.

Повторното разгорување на нашиот интерес за коренот на цвекло беше делумно поттикнато од порастот на достапноста на цвекло од наследство и нивните интересни бои, форми и вкусови. Бевме многу крупни на остри, светло златни цвекло некое време. Тие не испуштаат толку длабоко обоен сок кога се варат.

Не, не се откажавме од старите омилени сорти како Детроит темноцрвен. Тие се и наследство; оние кои поради нивната популарност никогаш не паднаа од очите. Богатата боја на цвеклото, бојата што се шири на сè, ја прави соодветна во толку многу поставки.

Другото нешто што нè натера повторно да се залагаме за цвекло беше печењето зеленчук. Цвеклото е неверојатно вкусно по печењето и има еден куп начини на кои може да се користи печеното цвекло.

Потоа, тука е сировото цвекло. Некои од наследствата се толку шарени, како концентричната црвено-бела Chioggia, што во дворците на трес се забележани парчиња спортски кавијар. Тие се исто така, на свој начин, какодобри како домати кога се комбинираат со кругови екстра кремаста моцарела.

Дебелите решетки од сирово цвекло се живописен и вкусен прелив за секоја салата. И иако се служат само на најдобрите места, тие лесно и најчесто се одгледуваат во дворните градини низ целата земја. Замислете! Генерација на деца кои растат сакаат цвекло.

Печење

Како и секој коренест зеленчук, цвеклото лесно се пече во рерна. Добро исчистете го цвеклото откако ќе ги отстраните - и зачувате - врвовите. Оставете ја опашката на коренот на другиот крај закачена. Лесно ќе се лизне со кора по печењето.

Ставете ја цвеклото во покриен сад за печење или тавче (или цврсто затворено со алуминиумска фолија), по можност сами, но и со сличен корен зеленчук, во покриен сад за печење. Намачкајте го со маслиново масло.

Ставете ја тавата во рерна загреана на 400 степени 45 минути пред да ја тестирате со нож за чистење. Цвеклото треба да е подносливо, не меко, туку блиско, лесно да се допира до неговото јадро. (Додавањето вода, да речеме 1/8 инчи, во тавата го забрзува процесот; ова често се нарекува цвекло за „печење“.)

По ладењето, кожата лесно може да се трие.

0>Доколку се пече со друг зеленчук, цвеклото, во зависност од големината, ќе биде меѓу последните кое ќе постигне нежност. Отстранете го зеленчукот како пиперки, брокула, карфиол и тиква пред завршувањето на цвекло (ова исто така помагапродолжете да го валкате другиот зеленчук со течност од цвекло).

За најмалку неред, поединечното цвекло може да се намачка со масло и секое да се завитка во алуминиумска фолија, а потоа да се стави на плех за печење. Цвеклото обвиткано со фолија (користете дополнителен слој за оваа техника) може да се пече со закопување во јаглен од камперски оган. Ако се прави бавно и без пламен, овој метод дава одлично задоволство на отворено, цврсто и малку зачадено.

Цвеклото може да се готви и на пареа откако ќе се исече или исече. Зачувајте ја водата од цвекло и додајте ја во оризот кога готвите, или користете ја за да обоите крем сирење или урда за сосови и салати.

Користете печено цвекло во рецептите што ги бараат. Или исечете ги и загрејте ги во тава со путер или маслиново масло. Во тавата ставете ореви или боровинки или двете заедно со цвеклото и пржете ги додека маслото не добие темно боја и густо. Ставете парче цвекло на кревет со рукола или друга зелена боја со силен вкус и со лажица ставете ги соковите. Сега е добро јадење.

Рецепти

Целосно пржено со топла и слатка репка

 • 2-3 лажици путер или 4 лажици маслиново масло
 • 6 печени цвекло со средна големина или 4-5 големи цвекло, четвртини
 • кит зеленчук од цвекло (од горе пред печење), стебла сецкани на 1/2 инчи или помали делови, листови грубо сецкани
 • 1/2 сецкан средно сладок кромид
 • 2 чешниња лук, сецкани
 • 2 лажици сецканимагдонос
 • 2 лажици сечкани сушени домати (по избор)
 • 1/4 чаша супа од зеленчук
 • сол и свежо мелен црн пипер по вкус

Стопете путер во голема тава. Додадете го кромидот, лукот и исечканите стебла од репка и пржете на средна топлина една до две минути. Потоа измешајте ги зелените и зеленчукот и динстајте поклопено две-три минути. Откријте, подигнете ја топлината и измешајте ги сенфот и сушените домати, доколку користите. Оставете го густинот да врие додека течноста малку не се намали, а потоа исклучете ја топлината. Додадете сол и бибер, посипете со магдонос и сервирајте врз кафеав ориз, бисер јачмен, киноа или мешавина од зрна.

Салата од печена репка и лосос

 • 2-6 унци див лосос или 12 до 14 унци свеж лосос печен додека не се стегне
 • 6 цвекло со средна големина или 4 големи цвекло, печени и исечени на парчиња со големина на вилушка
 • 3 супени лажици црвен вински оцет
 • 4 лажици орев или маслиново масло
 • 3 лажици мелени шелоти
 • 1 лажичка Дижон сенф
 • 1 лажичка паста од аншоа (по избор )
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка свежо мелен црн пипер
 • Мизуна, бебешки кељ, рукола или други зачинети зелени за салата
 • 2 лажички сечкан млад лук

Во голем сад изматете ги маслото, оцетот, сенфот, пастата од аншоа и половина од солта и биберот. Ставете ја зелената салата во посебен сад и истурете ја на половинасмесата масло-оцет и лесно измешајте. Додадете го лососот, цвеклото и мелениот шелот во преостанатата смеса со масло и оцет и лесно измешајте. Намачкајте ги зелените на чинијата за сервирање, а одозгора грамада цвекло и лосос. Посипете со сецкан млад млад лук.

Зелени

Иако цвеклото има респектабилни количини на витамини и минерали, зелените се тие кои имаат хранлива моќ. Поврзано со блитвата, зелената репка може да се користи како блитвата во тепсија и помфрит, како и да се додаде сирова во салатите. Соголете ги листовите од нивните стебла за свежо јадење. Запржете ги стеблата како целер пред да ги овенете листовите во рецептите на шпорет.

Вегетаријанска пита со репка

 • 3 шолји варен кафеав ориз или комбиниран кафеав ориз и бисер јачмен
 • 2 или повеќе гроздови зеленчук од цвекло, исчистени и исечени од стебла
 • сецкани стебла од зелена репка
 • 1 средно сладок кромид, сецкан
 • 1 јајце
 • 1 лажица соја сос
 • 2 лажици путер или растително масло (сончогледот е добар избор)
 • нотка морско оревче
 • три чаши џек , колби или чедар сирење или комбинација од сирења (моцарелата го прави жилав и забавен за јадење)

Во тава од леано железо десет инчи или друго тавче отпорно на огноотпорно пржете го кромидот и цвеклото стебла во путер додека кромидот не стане проѕирен. Додека зеленчукот се пржи, изматете ги јајцата и измешајте ги во оризот. Исклучете го огнот и додадете го оризот вотава.

Измешајте ги стеблата од кромид и цвекло во оризот. Нежно израмнете го оризот за да го направите колачот, посипете со соја сос и морско оревче. Над оризот поставете го зеленчукот од цвекло два или три слоја длабоко. Одозгора со сирењето. Покријте ја тавата (ќе го направи фолијата) и печете во рерна на 350 степени 20 минути. Откријте ја тавата и печете уште десет минути или додека сирењето не стане шампанско и златно. Оставете да се излади 10 минути по вадењето од рерна пред да го исечете

Боршот

Се разбира, најпопуларна употреба на цвекло е руската супа борш. Еве еден супер-здрав рецепт за борш кој е густ со градинарски зеленчук. Прелијте со кисела павлака добиена од соја или друга не-млечна павлака за да стане веганска.

Борш од вегетинска репка

 • 2 лажици маслиново масло
 • 2-3 чешниња лук, мелени и мелени
 • 1 кромид со средна големина, сецкан
 • 1 зелена или црвена пиперка сечкана
 • 4 чаши рендана зелка
 • 1 чаша рендан морков
 • 2 средна или една голема цвекло, грубо рендана
 • 2 црвени компири, сецкани на парчиња од 1/2 инчи
 • 6-8 чаши супа од зеленчук, по можност домашна
 • 3 лажици доматна паста
 • 1 лажичка лист од копар
 • 1 лажица унгарска слатка пиперка (чадена пиперка може да се замени)
 • 1 лажица црвен вински оцет
 • 1 лажичка сол
 • дополнителна сол и свежо мелен црн пипер по вкус

Во холандска рерна или тенџере за супа, пржетекромид, лук и бибер во масло, често мешајќи. По три минути додадете го цвеклото од зелката, компирот и продолжете со пржењето уште три минути. Додадете супа, доматно минато, пиперка, копар и сол. Оставете да зоврие, потоа намалете ја топлината и оставете полека да врие додека зеленчукот не омекне, 20 – 30 минути. Пред сервирање промешајте со црвен вински оцет. Супата може да се излади и да се служи ладна.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.