Садење покривни култури во доцната сезона

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Садењето покривни култури - зелено ѓубриво - доволно рано наесен отсекогаш ми претставувало проблем. Сите ги знаеме предностите што покривачките култури ги даваат на нашата почва. Тие го покриваат во текот на долгата зима, заштитувајќи го од ерозија, чувајќи го од стврднување и спречувајќи истекување на вредни хранливи материи со дожд и снег. Нивните корени ја одржуваат почвата газирана. Тие штитат од опасностите од длабоко замрзнување, со што се зачувуваат корисни микроби и други организми кои помагаат да се одржи вашата почва здрава. Тие помагаат да се спречи ширењето на плевелот. Најдобро, покриените култури додаваат зелен материјал во почвата, материјал кој обезбедува хранливи материи, како и азот. Тие се една од највредните алатки во игротеката на органскиот градинар.

Овие прекривни култури, без разлика каков вид садите, треба да влезат пред првиот мраз за да имаат шанса да се воспоставуваат пред да зајде долгата студена зима. Проблемот со тоа е што нашите градини обично произведуваат до првиот мраз. Ние не сакаме да го извлечеме нашиот сè уште продуктивен зеленчук од земја за да направиме место за покривните култури. Дали е во ред да се засадат покривни култури подоцна наесен? Да, во зависност од условите.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Покријте семиња за култури

Најчесто се засадени наесен, покривните култури заштитуваат и го зајакнуваат здравјето на почвата - природно!

Прикажи ги сите

Зајакнете го здравјето на почвата ... природно! Засадени во есен, покривните култури ги штитат почвите од ерозија и губење на хранливи материи во текот на зимата. Во пролетта, тие се враќаат во почвата која обезбедува органска материја и хранливи материи како што е азот.

Другиот проблем е да се справи со студот. Овде, во Бозман, Монтана, можеме да очекуваме неколку денови со температури под нулата секоја зима, често во два или три дена, или можеби дури и една недела. Некогаш ќе добиеме силно студени бранови со ноќни температури кои ќе се спуштат до минус 20 или повеќе и дневни високи температури кои не надминуваат нула. Тие ладни бранови се тешки за покривните култури. Честопати тие не ја преживуваат зимата. Тоа не е страшна работа. Секој раст што го создале ќе биде вратен во почвата на пролет, дури и ако таа овене и исчезне. Но, нема ништо слично како да се разбие рототилерот кон крајот на април за време на доброто време и да се претвори просперитетниот род од 'рж овес или детелина во вашата гладна почва.

Да започнеме со решавање на првата компликација. Како да се засадат покривни култури пред првиот мраз кога првиот мраз ќе дојде рано? Одговорот, во оние кратки области на вегетативна сезона како што се условите во зоната четири што ги имаме овде е . . . вие не. Се обидовме да направиме скок во сезоната на покривање со засадување на нашата култура во редовите помеѓу зеленчук околу денот на трудот и полнење додека одиме. Ние, исто така, ќе емитуваме семе под заостанатите лози од сквош и во редови зеленило каде што беревмесè што можевме.

Ова не беше лошо решение, но придонесе за нерамномерно ртење и раст. Во нашата мала, интензивна градина, просторот за стапалата е на највисоко ниво и ние се стремевме да ја пакуваме почвата каде што сме ја засадиле нашата покривка. Ова предизвика слабо ртење. Ако покривната култура навистина се скрши, честопати не можевме да избегнеме да ја газиме додека ја работевме есенската работа. Семињата фрлени во сенката на другите растенија честопати беа бавни или не ртат. Откако градината беше исчистена, го емитувавме семето нашироко и го гребнавме, обидувајќи се да не го нарушиме она што веќе беше таму. Имавме што да превртиме во пролетта, но не толку колку што се надевавме.

Најдоброто решение? Не плашете се да засадите покривни култури доцна, по првиот мраз. Повеќето корици ќе никнат за една недела до десет дена и ако имате добро октомвриско време - ние секогаш го правиме тоа, нели? (ха) — искористете ги предностите.

Другиот проблем беше што да засадиме (скролувајте надолу) во нашата студена средина, зона 4. Помеѓу мешунките - прекривни култури кои прицврстуваат најмногу азот во вашата почва - полски грашок и разни детелини се популарни. Но, полскиот грашок е склон да стане жртва на екстремен студ (под 10 степени F), како и некои детелини. Холандската бела детелина може да ги преживее тие крајности - таа е омилена во Канада - но нејзината цврстина може да и дозволи да се врати како трева по пролетното обработување. Тоа е помало растение и не прави голема штета - лесно се влече - идури и ќе се врати на есен токму кога ќе ви треба.

Наш личен фаворит е влакнестиот венец. Иако не е толку издржлива како белата детелина, таа ќе преживее температури под нулата. Не е добар избор за доцна есенско садење бидејќи му требаат неколку релативно топли денови за да никне. Но, штом ќе го започнете, таа обезбедува прекрасна зимска перница за вашата почва, како и дава голема добивка кога ќе се преврти во пролетта.

Меѓу тревите што се користат за покривни култури, зимската 'рж е најдобра. Цврст е, зафаќа сиромашни почви и ќе ги издржи најстудените зими. Ова е оној што го засадивме во нашите редови пред да излезе целиот зеленчук и да се спротивстави на умерената злоупотреба штом ќе започне. Тоа, исто така, може да предизвика проблеми со плевелите во текот на сезоната на растење, бидејќи е многу издржлив. Најдобро е да ја оставите вашата градина да седи неколку дена откако ќе ја вратите зимската 'рж во почвата, на пролет. Дајте им можност на корените да никнат - тие лесно се влечат кога се мали; подоцна, не толку многу) или користете гребло за да отстраните колку што можете повеќе.

Мешањето на покривните култури е исто така добра идеја врз принципот дека поголема разновидност е добра, и во опстанокот и со обезбедените хранливи материи. Отсекогаш сакавме да сееме малку руско кељ со нашиот венец или детелина (најдобро е да му дадеме почеток на кељот). Нема ништо како да се копа низ заплетканиот венец некаде во декември и да се најде сладок нежен кељ кој е подготвен за кубење. Нашиотградините можат да ни снабдуваат со храна дури и откако зимата добро ќе влезе.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.