Садење пролетно-цветни светилки во контејнери

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Меѓу најголемите визуелни радости на пролетта е садот за маснотии со дебели зелени копја од лалиња, нарциси и други цвеќиња. И кога цвеќињата се појавуваат цврсто заокружени, како убави очи кои следат каде и да одите, има малку што може да се спореди. Времето да се уверите дека вашата пролет ќе биде полна со прекрасни цвеќиња од светилки е сега, на есен, да им дадеме шанса да воспостават корени и да се разладат во текот на зимата, исто како што прават повеќето градинари.

Не сфаќајте погрешно. Ние ги сакаме пролетните цути од светилки додека ѕиркаат од земјата што се топи, понекогаш дури и низ снегот, во нашите граници и градини. И има малку што е толку импресивно како огромна парцела на нарциси, нивните светли ливчиња кои најавуваат сончеви денови, се вртат низ денот додека ја следат светлината. Но, светилките во контејнер се одличен начин да додадете боја и интерес специфична за самото место. Тие се особено корисни за малиот градинар, дури и за жителите на станови со чардаци, бидејќи обезбедуваат простор за растење на бојата каде што можеби немало. Најдобро од се? Нивното одгледување е лесно.

БЕСТСЕЛЕР!

Среќна жаба

Жив со корисни микроби и полн со нешто што е важно!

Одлично започнете ги градините што се одгледуваат во контејнери и одржувајте ги продуктивни со нашите квалитетни органски почви за саксии. Ви треба совет? Нашиот блог Soils обезбедува идеи, информации и практичниискуство што ви е потребно за да ја завршите работата како што треба.

Речиси секоја пролетно-цветна сијалица може да направи за садење контејнери. И додека ги планирате контејнерите со сијалиците, размислете за садење на големи цветни светилки како лалиња, гладиолуси и нарциси со помали цветови како крокус, кокиче, ветроцвет или зумбул од грозје (иако вториот има тенденција да се шири и да ги зафаќа саксиите). Комбинациите на сијалиците ќе ви дадат и скалесто цут и повеќеслоен изглед.

Дренажата е особено важна за цветните светилки. Проверете дали секое тенџере што го користите има дренажни дупки на дното и, доколку се доволно длабоки, покријте го дното на садот со скршени парчиња керамика или камења пред да додадете земја. Не користете градинарска почва. Идеална е богата мешавина од домашна почва за саксии (скролувајте надолу) со многу компост и дрвени чипови или песок за да се помогне во спроведувањето на водата или органска почва за саксии од вашиот омилен добавувач. Почвата што не се исцеди добро и останува влажна, поттикнува гниење на светилките. Никој не го сака тоа.

Изберете саксии кои даваат доволно длабочина за правилно садење на светилки. Општо правило е да имате три инчи земја под вашите светилки. Колку почва да имате над вашите светилки зависи од растението (повеќето светилки доаѓаат со упатства за садење). Ако поставувате различни видови светилки, ставете ги поголемите светилки на дното, а помалите блиску до врвот. Секогаш оставајте еден сантиметар од работ на садот видлив горепочвата за да помогне при наводнувањето.

Не плашете се да натрупате сијалица во почвата. Садот со дијаметар од 20 инчи лесно ќе собере 30 светилки од лале. Друг одгледувач тврди дека во контејнер од 24 инчи може да се сместат 50 лалиња, 30 нарциси со големи цветови, 50 нарциси со ситно цвеќе или 100 помали светилки, како што се видовите или сортите Crocus, Muscari, Scilla или Iris. Експериментирањето ќе ви каже што е најдобро за вашите услови.

Нежно зашрафете ги корените на сијалиците надолу (дух!) до долните три инчи почва за да им помогнете да останат во положбата. За да ги натерате листовите да растат и да излезат, поставете ја рамната страна на светилките така што тие се свртени кон ѕидот на садот. Или насочете ги во другата насока и засадете ги во средината со круг од помали светилки засадени кон надвор. Поголемите цветови ќе го преполнат центарот, врамен со помалите цветови.

Сијалиците треба да презимуваат во земја што не замрзнува силно. Во овој период на студ, светилките почнуваат да растат корени. Ова сугерира дека сакате да ги ставите во најголемите можни саксии и да ги прекривате толку длабоко колку што дозволува работ на вашето тенџере, особено во постудените зони. Некои градинари ги носат своите саксии во гаражата или подрумот за да презимуваат, но ова може да биде тешка задача ако саксиите се големи и тешки. Ќе треба да одлучите кој метод е најсоодветен за вашите зимски услови и физички можности.

Бидејќи светилките не сенавистина неактивни во текот на зимата, ќе треба да се погрижите почвата во вашите саксии да не се исуши целосно. Ако условите налагаат, повлечете ја прекривката и дајте им да се напијат за време на сушните периоди. Ако сте ги однеле саксиите внатре, извадете ги рано пред последниот мраз за да можат светилките да реагираат на променливите услови. Нема повеќе ветувачка глетка од кога ќе се појават првите пука. Не плашете се да додадете допир на органско ѓубриво пред да се појават цветовите. Откако ќе го направат тоа, одржувајте ја почвата влажна - но не влажна - за да ги поттикнете цвеќињата да се залепат наоколу.

По цветањето, листовите на растенијата ќе почнат да пожолтуваат и ќе изумираат. Продолжете да наводнувате дури и кога тоа се случува, запирајќи само кога се чини дека лисјата целосно ги нема (некои градинари садат зелена салата или ротквици во саксијата за тоа време за целосно искористување на просторот и почвата). Ова е време, обично околу средината на летото, кога е време да ги ископате светилките и да ги ставите на весник во гаражата или подрумот за да се исушат. Кога почвата што се прилепува на вашите светилки е трошливо сува, исчистете ги светилките и отстранете ги сите мртви израстоци. Чувајте ги покриени на ладно суво место додека не пристигне есента и тие се подготвени повторно да се засадат.

Повеќе предлози и дополнителна мудрост за одгледување на цветни светилки може да најдете овде и овде.

Препорачани производи

Храна со светилки (3-8-8)

Содржи дополнителен фосфор за одржливо цветање икалиум за јачина на растенијата.

Органска почва за саксии

Направена за сите растенија, вклучувајќи ги и домашните растенија, саксиите во двор и висечките корпи.

Оброк за коски (3- 15-0)

Промовира супериорни корени и развој на плодовите во СИТЕ цветни растенија.

Рачно изработена Dibble

Оваа ергономска шипка е рачна претворен од домашен американски црн орев.

Органски K-Mag (0-0-22)

Користете го за растенија на кои им треба хранлив поттик без големо оптоварување со NPK.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.