Што ви е потребно за да одгледувате растенија од семиња во затворен простор

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Ги прелистувавме каталозите на семиња кои се провлекуваат, не сите по пошта, и ги чкртавме имињата на некои нови избори што би можеле да ги пробаме. Нашата голема годишна нарачка, полна со стари омилени, ќе биде испратена за неколку недели. Но, семките не се единственото нешто што ќе ни треба.

Додека размислуваме кои семиња да нарачаме, правиме сметка и за она што ќе ни треба за брзо растење. Во минатото зборувавме многу за начини како да ги одржувате вашите стартови здрави и да не станете премногу долги. И тие работи се важни.

Но, најважните компоненти за одгледување семиња во затворен простор се контејнерите и мешавината за садење што ќе влезе во нив. Честопати ни недостигаат и кога започнуваме семиња во затворен простор во последните недели од зимата и првите денови од пролетта. Наведете ги работите што ви се потребни, без разлика дали се меша со саксии или специјализирани станови и контејнери, а потоа погрижете се да ги имате при рака кога ќе биде време да ги започнете тие домати пред последниот мраз.

#1 РАСТЕНИЕ Светлина

CFL систем

Дизајнот со низок профил обезбедува повеќе концентрирана светлина од стандардните цевки за продавница.

Градина во затворен простор во текот на целата година со Компактна флуоресцентна светлина за растење . Дизајнот со низок профил обезбедува повеќе концентрирана светлина од стандардните магазински цевки. НЕ топлина значи дека светилката може да се постави поблиску до вашите растенија за повеќе светлосна енергија и подобрена продуктивност.

Започнете соконтејнери. Повеќето од нас можат да спасат многу од нив од година во година. Но, не користете валкани. Дури и најмалиот дел од минатогодишниот растечки медиум може да содржи патогени што може да предизвикаат придушување, чест проблем за несреќниот или невнимателен градинар.

Сите станови или контејнери што сакате да ги користите треба да се исплакнат целосно чисти. Некои градинари ќе ги натопат саксиите накратко во кофа со вода од пет литри во која се додаваат една или две лажици белило. Свесни сме за личните и еколошките ризици од белилото и наместо тоа само ги оставаме нашите свежо исчистени контејнери на сонце. (Белилото е силен надразнувач, внатрешно и надворешно, и може да биде смртоносно ако се внесе. правилото „едно саксија, едно растение“. Иако може да бидете во искушение да расфрлате неколку семиња на површината во поголем сад, не го правете тоа ако имате намера да пресадите. Корените ќе се заплеткуваат кога растат и најверојатно ќе ги оштетите почетоците кога ќе се обидете да ги одвоите за садење на отворено. Имањето на едно растение во контејнер - вообичаено е да се стават три или повеќе семиња во саксија пред да се разредат сите освен најсилните по ртење - ви овозможува да ги земете коренот на растението, почвата и сето тоа и да го залепите во земјата.

Оние дно од контејнерите за млеко од половина галон прободени со дупки (задренажа) повторно ќе биде доволна за почеток на доматот. Со текот на годините научивме да ги намалиме малку за да не користиме толку многу почетна мешавина. Ние, исто така, ги зачувуваме контејнерите од цветни и зеленчуци што ги купуваме во расадникот и ќе рециклираме многу од нив со ставање брокула и друг зеленчук во нив.

Но, за ефикасност и најдобар раст, за некои почеток е потребно специјализирано контејнери. Ќе започнете голем број семки од кромид во затворен простор во текот на февруари, така што ќе имате многу сетови од кромид што треба да ги ставите во април, или можеби парчиња семе од здравец за голем цветен приказ? Наместо да ги ставате заедно во долги или големи контејнери, ставете ги во фиока со приклучок за семиња што ја централизира грижата и го олеснува пресадувањето. Ако започнувате со растенија како летниот сквош на кои не им е потребно да им се нарушат корените за време на трансплантацијата на отворено, обидете се со биоразградливи саксии кои се засадени во саксии и сето тоа во градината.

Без разлика дали користите млечни картони или комерцијални саксии, земете ја предвид големината на садот пред садењето. Дајте им длабочина на просторијата за да развијат значителна структура на коренот. Дали ќе ги пресадите вашите почетоци, да речеме доматите, од помал стан за 'ртење во поголем сад пред да излезат надвор? Кога го пресметувате бројот на саксии, ќе треба да бидете сигурни дека имате доволно од секоја соодветна големина.

Меки страни, ткаенини „торбички“ саксии кои ги одржуваат корените ладни додека го инхибирааттенденцијата на корените да кружат станува популарна кај некои градинари. Тие, исто така, доаѓаат во неколку големини.

Со што ќе ги наполните садовите можеби е помалку важно отколку што мислите. Студијата на Државниот универзитет во Северна Каролина покажа дека семињата покриени со вермикулит, тресет или кокосов орев резултирале со најдобра стапка на ртење и најсилен раст (PDF). Сè додека она што е под површинскиот слој не е набиено, добро се исцеди и не содржи патогени или неоргански материјали, семињата ќе ртат и ќе почнат да растат вистински лисја без многу хранливи материи во почвата.

БЕСТСЕЛЕР!

Ртелна станица - загреана

Го подобрува успехот на садењето со создавање на совршени услови за одгледување -- во затворен простор!

Започнете ги вашите растенија со Станица за ртење Hydrofarm® . Нуди зголемен растечки успех со обезбедување блага топлина на коренската зона и со контролирање на влажноста под куполата. Лесна за употреба - само додајте ја вашата почетна смеса!

Ако користите стерилизирана мешавина без земја за саксии, особено онаа направена со многу тресет, погрижете се добро да ја натопите за да се впие вода. Добро исцедете го пред употреба. Ќе остане доволно влажна за садење.

Кога користите вермикулит, бидете сигурни дека е сертифициран за органска употреба. Некои комерцијални рудници за вермикулит даваат производ кој содржи азбест. Осигурајте се дека вашето не го прави тоа.

Овде, благодарение на Гарден Бети, ерецепт за правење сопствена почетна мешавина. Нам ни се допаѓа начинот на кој таа го прави едноставно.

Ако сакате да ги чувате тие растенија во контејнерите некое време, како што би можеле да го направите со доматите, тогаш погрижете се почетната мешавина да ги поддржи растенијата со хранливи материи што им се потребни. Ако користите домашен компост во почетната мешавина, проверете дали е добро завршен. Незавршениот компост може да содржи патогени кои предизвикуваат амортизација. Стерилизирањето на домашната мешавина на почва или компост во рерната на температура од над 160 степени ќе ги убие патогените, но и сите корисни организми. И, печењето на компостот во вашата рерна прави вашата куќа да мириса на нечистотија.

Еве неколку добри, општи совети (PDF) од Универзитетот Пердју за тоа што ќе ви треба за да започнете семе во затворен простор. Кога да започнете со трансплантација? Универзитетот во Минесота има одлична табела (скролувајте надолу) и за зеленчук и за цвеќе.

Рековме на друго место дека сончевиот прозорец не е доволен за силен раст што го сакате за вашите почеток. И да, подлогата за топлина ќе ви даде побрзо и поконзистентно ртење. Но, не заборавајте ги основите.

Препорачани производи

Топлинска подлога (1-рамна)

Обезбедува постојана топлина за подобрување на успехот на 'ртење. Безбедно за внатрешна употреба.

Произведувач на саксии

Создадете ваши 2 инчи биоразградливи предјадења за растенија од рециклиран весник.

Starter Mix

Обезбедува нови погонисо задржување на влага и аерација што им е потребно.

CowPots

Добитник на неколку градинарски награди, CowPots се направени од американски млечни фармери.

T5 Grow. Лесно (2 стапки)

Обезбедува перформанси и висок излез на лумен од повеќе висечки позиции.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.