Совети и задачи за градинарството во јули

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Јули е и, како што вели песната, живеењето е лесно. Секако дека има мали задолженија што треба да се направат - наводнување, се разбира; и плевене - но главно ова е очекувано време со богата жетва на зеленило, грашок (ако живеете таму каде што не е премногу топло) и брзорастечки корен зеленчук. Летниот сквош цвета и можеби дава плод, пченката е до колена и повисоко, а зимскиот сквош, краставиците и другите лозови култури покажуваат мускули и почнуваат да зафаќаат. Таму е првиот цвет од домати и дали е тоа првото ситно зрно кое се формира меѓу сите тие цветови?

Добра недела е да поминете време со вашата градина не правејќи ништо освен да правите сметка. Како изгледа вашиот план за градина сега кога работите се на добар пат? Какви проблеми со штетници имате? Како изгледа времето во остатокот од месецот? Најчесто сакаме да седиме и да ги гледаме плодовите на нашата работа. Работите се сè уште уредни и уредни, сè е робусно и зелено. И тогаш почнуваме да размислуваме подлабоко (градините ќе ви го направат тоа). Каде дојде занаетот да го правиме ова во нашите животи? Како е тоа што со секоја измината година учиме се повеќе и повеќе за одгледување зеленчук? Колку добро го пренесуваме нашето знаење на децата и пријателите? И колку се важни тие пријатели и деца за она што го правиме и учиме?

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Бубамари

Овој роден вид бубамара е најпознатата градинадостапен предатор.

Купувајте го нашиот голем избор на корисни инсекти, вклучително живи бубамари , во Planet Natural. Половина пинта - 4.500 бубамари - обработува градина со просечна големина за 32,95 долари, со вклучена испорака од 2 дена на FedEx!

Нашата соседка, млада дама која нема на училиште без сопствена градина, стави невен во саксии минатото лето и се восхитував на резултатите. Откако ѝ покажавме што е мртва глава, таа цветаше цело лето. Дури и овој, наједноставниот совет, покажува дека сите треба да почнеме од некаде. Оваа година купила уште неколку саксии и неколку долги, правоаголни дрвени кутии и почнала да одгледува зеленчук. Таа е надвор од градот овој долг празничен викенд и нè праша дали ќе напоиме. Со задоволство се обврзавме. Задачата - наводнувањето е ужасно критично во одгледувањето контејнери - ни даде шанса да видиме што прави таа. Некои од нејзините грешки не потсетија на долгиот процес на учење низ кој поминавме и колку грешките беа важни за процесот. Како што често ни кажуваат гуруата за самопомош и оптимистите: тие не се грешки; тие се можности.

Нејзините зрна беа добро набрани во правоаголните кутии поставени на пергола и растенијата поставија по неколку групи вистински лисја. Но, листовите беа сите жолти, некои од нив со кафеави околу рабовите, а некои очигледно нападнати од инсекти (те гледаме, мексиканска бубачка од грав). Брза проверка на нејзината почва и аПоглед низ нејзините градинарски резерви го сугерираше проблемот. Таа ги засади во „компостирано“ кравјо ѓубриво, не користејќи ништо друго за да обезбеди дренажа и баланс на хранливи материи. Наводнувањето ја остави почвата заматена одозгора. И премногу азот го предизвикува горењето. Подобро е да се засади во вистински компост со само мал дел од компостираното ѓубриво.

Таа исто така засадила саксија во зелена салата користејќи го истото кравјо ѓубриво. Ниту едно од семето не никна, како резултат на премногу азот што го заклучивме.

Потоа беа тиквите. Таа купила рогови во расадникот и ги засадила во површинска почва што доаѓа во вреќа. Површината беше тврда и набиена, а водата само се собра на нејзината површина кога ја однесовме конзервата за прскање до неа. не беше важно. Растенијата од тиква не издржаа ниту една недела. Не ја видовме како ги пресадува, но беше јасно дека не завршила многу добра работа. Можеби се обидела да ја отстрани целата земја од корените, можеби не ја олабавила почвата околу почетокот, можеби само премногу силно набила откако ги ставила пресадите во вошливата почва. Резултатите беа исти.

Затоа, со нетрпение ја очекуваме нашата соседна девојка да се врати и да и даде пријателски совет за важноста на почвата, и нејзината содржина и нејзините дренажни својства. Со нетрпение очекуваме да разговараме за вистинскиот компост и зошто е добар за нејзините растенија. И кога ќе го направиме тоа, ќе засадимедруг контејнер, можеби со зеленило, можеби некоја друга култура од доцната сезона, и подгответе го токму така со добра дренажа на дното, добра почва и добра техника на садење. Учете со правење. Така ни беше научено градинарството.

Препорачани производи

Сапун за инсекти Safer®

Оригиналниот инсектициден сапун! Концентрирана формула прави 6 литри спреј.

Mini Hula Hoe

Супер за мали простори! Mini Hula Ho сече со лесно движење напред-назад.

Дијатомејска земја

Содржи дијатомејска земја, фин прав направен од ситни фосилизирани растенија слични на алги.

. БЕЗБЕДНА алтернатива на RoundUp® на која и веруваат градовите и општините.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.