Совети за градинарство со билки

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Без разлика дали сте нови за одгледување растенија или искусен експерт, нашата колекција од 25 совети за градинарство со билки треба да ви помогне. Уживајте!

1. За да го поттикнете магдоносот да никне побрзо, омекнете ги семките така што ќе ги натопите преку ноќ во топла вода.

2. Мајчина душица растенијата треба да се почнуваат од семе на секои две до три години. Постарите растенија се со слаб квалитет за готвење или други намени.

3. Соберете нане често за да поттикнете енергичен раст - но одгледувајте го во контејнер или ќе ја преземе вашата градина.

4. За одгледување на постојани количини на билки во затворен простор потребни се долги периоди на интензивна светлина. Исто така, потребна е изобилна светлина за растенијата да произведуваат масла кои им даваат вкус на билките.

5. Магдоносот е заслужен за сите видови придобивки, вклучително и релаксација на мазното мускулно ткиво (особено важно за астматичари), одржување на добар вид (содржи лутеин и зеаксантин) и промовирање на добра циркулација и здравје на срцето.

6. Триењето на листовите лаванда со рацете може да ги отстрани силните мириси како лук или кромид .

Сега можете да уживате додека растете во затворени простории цела година! Во Planet Natural, внимателно ги избравме само најдобрите материјали за градинарство во затворен простор - од осветлување и хидропоника до приклучоци за стартување и мешавини за одгледување - за да процветаат вашите искуства за одгледување во затворени простории.

7. Многу билки како копар и жалфија сами сеат акоцветовите не се отстрануваат.

8. Додадете комфри на купот компост. Нејзините листови се богати со азот и помагаат во разградувањето на органските материјали.

9. Нанета има потреба од повеќе вода од повеќето билки. Тие сакаат прилично влажна, но не и влажна почва.

10. Мулчирањето околу билките ќе ги обесхрабри плевелите и ќе го одржи нивото на влага во почвата.

11. Во многу случаи, додавањето градинарски компост на горната површина на почвата во пролетта е се што ќе им треба на билките за ѓубрење во текот на годината.

12. Рузмаринот прави прекрасен додаток за печење со месо и зеленчук. Можете да го одгледувате во земја како повеќегодишно или да го вклучите, на пример, во прозорец кутија што се пресадува годишно.

13. Општо земено, собирајте билки за готвење непосредно пред да цветаат. Ова е моментот кога тие имаат најмногу вкус.

14. На семињата често им е потребно подолго време да се исушат од листовите, до 2 недели за поголеми семиња. Ставете ги главите на семето на сува хартиена крпа. Кога навистина ќе почнат да се сушат, нежно тријте ги семките меѓу дланките отстранувајќи ја нечистотијата и трупот. Потоа намачкајте ги чистите семиња во тенки слоеви на ткаенина или хартија додека целосно не се исушат.

15. Друг начин на кој можете да ги исушите семките од билка е да го закачите растението наопаку во хартиена кеса (направете сигурно дека е хартија! Пластиката ќе го попречи сушењето). Кесата ќе ги фати семките додека се сушат и ќе падне од мешунката.

16. При складирање билкине користете хартиен или картонски сад. Овој материјал, со текот на времето, ќе го апсорбира целиот ароматичен вкус.

17. Ако не им верувате на вашите почетни вештини за семе, едно од најдобрите места за да започнете органски билки и други трансплантации е вашиот локален пазар на фармери. Доста често, лицето кое ги продава е лицето кое ги одгледувало на прво место.

18. Анасонот и босилекот се само некои од билките познати по тоа што привлекуваат корисни инсекти во вашата градина.

19. Билките се одличен кандидат за вашиот прв напад во формалното градинарство. Пробајте градина со англиски јазли со вашите омилени.

20. Не користете градинарска почва како мешавина за саксии во контејнери. Може да исцеди слабо и веројатно содржи инсекти, болести и семиња од плевел.

21. Ако сте заинтересирани за придружно садење, пробајте босилек до доматите. Навистина помага да се успорат бубачките.

22. Направете последователни насади на череви ако сакате да го жнеете цело лето.

23. Жалфија, толку популарна кај свинско месо и во полнења, е најпрепознатливата зимска билка. Тој е прилично издржлив, но најдобро е да се одгледува во саксии за да може да се носи во затворен простор за време на тие смрзнувачки месеци.

24. Најдобро време за берба на билки е рано наутро на сончево ден.

25. Ориганото е отпорно на зона 5 и може да се презимува во зона 4 со густа покривка од слама или прекривка.Тој е повеќегодишен и ќе дава вкусни лисја и цветови со години пред да стане премногу дрвенест и остар вкус.

Препорачани производи

T5 Grow Light

Идеален за одгледување млади садници, сечи, цвеќиња и домашни растенија.

Среќна почва од жаба

Жив со корисни микроби и полна со нешто што е важно!

Паметни саксии

Иновативен, евтин и практично непромислен начин за одгледување растенија во саксии.

Fiskars® Snips

Удобните рачки со мека држач го намалуваат стресот и не се лизгање за дополнителна безбедност.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.