Топ 5 блогови за градинарство на Интернет

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Има толку многу одлични градинарски блогови на интернет... кој може да ги следи сите? Еве неколку интересни врски што ги откривме неодамна. Има ли нешто да се додаде?

–Крис во Блогот за градинарство во дворот прави да звучи премногу добро за да биде вистинито: „Што ако ви кажам дека постои начин да имате позелен тревник, за што треба помалку вода, помалку ѓубриво, привлекувале корисни инсекти и да, би било позелено?“ тој прашува. Одговорот веројатно е веќе во вашиот двор. (Посебно ни се допаѓа делот „помалку вода“.)

The Manic Gardener (познато како Кејт Гарднер) има одлична статија И подкаст(!) од Ли Рајх за чување градинарски трева бесплатно. И нема ниту едно спомнување на RoundUp.

–Елизабет Ликата има нов начин како да се погледне на целото одржување што го бараат нејзините надворешни растенија во овој период од годината. Тоа вклучува покојниот сценарист/режисер Нора Ефрон, маскара и миење на косата. (Момците треба да сфатат.)

GardenInACity со седиште во Чикаго од Џејсон и Џуди Кеј има интересен и практичен начин на разгледување на прашањето за вклучување на автохтони растенија - или исклучување на егзотика. како и да сакате да го погледнете - во вашата градина. Тизер: одговорот - не она што може да го мислите - има врска со зборот „безгрижно“.

–Конечно, Маргарет Роуч во Пат до градината ни дава долга, долга листа градинарски работи што треба да се направат во јули. Скролувајте до самото дно за сèод нас компостерите треба да се сеќаваме на овој период од годината. Одрекување: Маргарет живее во долината Хадсон во Њујорк. Вашите вистински задолженија може да варираат во зависност од вашата локација.

И уште една работа: вашиот скромен блогер Planet Natural би бил запуштен ако не се поврзе со нешто на сопствениот блог и истражувачки центар. Па еве ти. Не ги поставувајте тие сечила за косилка премногу ниско за време на ова топло (и главно) суво лето!

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.