Цвеќиња за директно-сеење во градината

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Ние не криеме дека имаме намера да започнеме повеќе од нашите годишни цвеќиња во затворени простории, под светла, за да се сместат во нашите пејсажи штом температурите ќе соработуваат. И додека составувавме список за претстојниот редослед, сфативме дека треба да го земеме предвид и цветното семе што ќе нарачаме да сее директно во земјата.

Директното сеење добро функционира на места како што се границите или други закрпи каде што се посакува одреден број на растенија. А најлесните цвеќиња за овие граници се оние што ртат и брзо созреваат како космосот, зиниите или невенот.

Овде, во Монтана, каде зимата доцни во пролетта и летото одеднаш скока, можеби е веќе во август пред кое било цвеќе што ќе го растеме ќе покаже расцут. Тоа е причината зошто ние претходно купивме многу годишни стартови во изминатите години и ќе подигаме поголем дел од нашите сопствени во затворени простории оваа година. Зошто да го подигнеме своето? Сакаме да бидеме сигурни дека и растенијата и почвата во која доаѓаат ги исполнуваат нашите ригорозни органски стандарди. Повеќето расадници не го прават тоа.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Цветни семиња

Нашиот избор на цвеќиња - од астери до зини - ќе го разубави секој пејзаж.

Прикажи ги сите

Во Planet Natural нудиме семки од цвеќиња кои сигурно ќе го разубават секој пејзаж. Од неверојатни астери до необични зинии, ги добивме едентичните цвеќиња што ги барате. Најдобро од сè, ги испраќаме БЕСПЛАТНО! Ви треба совет? Посетете ги нашите водичи за цвеќесовети и информации за одгледување специфични сорти.

Идејата е да добиеме скок со цвеќиња што ги започнавме во затворен простор или можеби да одиме во стаклена градина, а потоа да имаме наплив на бои кога нашите директно посеаните цвеќиња почнуваат да зафаќаат токму кога ни се потребни.

Но, кои?

Едниот недостаток што го гледаме кај директно посеаните цвеќиња е тоа што тие треба да се разредат. Растојанието е многу важно, не само за поттикнување на растот на растенијата, туку и за поттикнување на цветањето.

Ако живеете во потопли долини, на средниот запад или речиси во кој било регион освен Монтана, има многу цвеќиња во кои можете директно да сеете кревети со одлични резултати (всушност, многумина ќе поминат добро во различни делови на Монтана). Покрај популарните што ги наведовме погоре, знаеме дека луѓето имаат успех со пајакови цвеќиња и бебешки здив, калифорниски афион (особено) и настурциуми. Ние одгледуваме многу сладок грашок овде во Боземан - дури и имаме летен фестивал именуван по нив - како и сончогледи, уште еден годишен кој оди добро не само во Монтана (повеќето години), туку и насекаде.

И настурциуми и слатки грашокот е подобро кога семето му се скарификува или му се дава прекар. Bluebonnets, државниот цвет на Тексас, исто така подобро 'ртат кога ќе се исцрпат. Само 20% од семето од сина боја никнува кога нема лузни.

Некои семиња треба да паднат при садење, што ви дава почеток кога температурите почнуваат да растат вопролет. Ергенските копчиња и семето на делфиниум или ајкула може да влезат во земјата за време на есента во многу области кои започнуваат во зоната пет и шест. Тие ќе ртат и ќе покажат одреден раст пред да започне студеното време. Добро прекријте ги и ќе бидат подготвени да одат во март. Да не беше тој ран студен бран, мислам дека можеше да се извлечеш со есенското сеење на некои членови на семејството Кентауреа овде во Боземан.

Некои семиња, како зинија на кои им треба сончева светлина, добиваат посебни третман кога се сади. Нема да сакате да ги покриете со земја. Но, тогаш, прерано е, барем овде во Монтана, да почнеме да размислуваме за тоа. За оние кои сакаат малку позадина, еве добар совет за едногодишните да сеат директно во земја, благодарение на проширувањето на Државниот универзитет во Ајова.

Препорачани производи

Лилјак Гуано

Обезбедува спектакуларен цветен сет, овошје со посладок вкус и повеќекратен комплет пупки.

Malibu Compost

Содржи НЕ ГМО, патогени, хормони за раст или нешто синтетичко !

Alaska MorBloom

Користете го за да го стимулирате исклучителното пукање и расцутување на сите цветни растенија.

Pruning Snips

Удобни рачки со мека рачка го намалуваат стресот и не се лизгаат за дополнителна безбедност.

Засилувач на цветање

Промовира МАКСИМАЛНО цветање и силен развој на коренот кај цветните растенија.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.