Видови рози (сорти)

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Иако розите имаат репутација дека се претрупан, некои видови се полесни за одгледување од другите. Прочитајте за да дознаете која сорта е најдобра за вас!

„Идеалист е оној кој, кога ќе забележи дека розата мириса подобро од зелката, заклучува дека ќе направи и подобра супа .“ – Х. Л. Менкен

Иако розите имаат репутација како „диви“ на цветниот свет - темпераментни, тешки за одгледување, лесни за повреда итн. - некои видови рози се полесни за одгледување од другите.

Прво, треба да изберете роза што ќе биде добро во вашата средина за растење. (Проверете кај вашата локална Кооперативна служба за проширување за совет.) Секогаш е полесно да работите со растенија кои ја сакаат климата и почвата што ја имате, наместо да го трошите целото ваше време на наводнување и ѓубрење обидувајќи се да ги одржувате среќни. На пример, ако живеете во Монтана и имате сурови зими, суви лета и кратка сезона на растење, нема да сакате да одгледувате роза што е дизајнирана да цвета на Флорида. Тоа едноставно не е фер за вас или за розата.

Во Planet Natural ги имаме производите за нега на рози што ви се потребни за да одгледувате убави и миризливи цвеќиња - алатки за кастрење, почва s, органски спрејови, ѓубрива и подобрување на цутот. Сега, ајде да растеме​!

Ако сте нови во светот на градинарството со рози, размислете да си го олесните животот малку со берење рози кои не само што се добри во вашиотклима, но се знае дека се „лесни за растење“. Прашајте поискусните градинари (видете Master Gardeners) што би препорачале или посетете го форумот за градина на интернет за повеќе информации. Малку истражување ќе ви помогне многу.

Исто така, размислете да се приклучите на Американското здружение на рози. Членството ќе ви обезбеди секакви совети и ќе ви овозможи пристап до градинари на рози и на локално и на национално ниво. Здружението, исто така, објавува Прирачник за избор на рози , кој се ажурира еднаш годишно и вклучува список на сорти на рози, секоја со нумеричка оцена. Врз основа на овие оценки, некои од најдобрите рози во секоја категорија се:

Клиничари. Democracie, Royal Sunset, Clair Matin, Dablin Bay, New Dawn, Altissimo и City of York.

Floribundas. Anabell, Simplicity, Orange Morsdag, Europeana, Bridal White, Iceberg, and Little Darling.

Grandifloras. Кралицата Елизабета, златен медал , Pink Parfait, About Face, Prima Donna, Dublin и Double Delight.

Heritage . Charles de Mills, Apothecary's Rose, Celsiana, Nastarana, Crested Moss, Souvenir d'Alphonse Lavallee и Souvenir de la Malmaison.

Хибридни чаеви. Ирска елеганција, допир на класата, господин Линколн , Marijke Koopman, Olympiad, Pristine и Dainty Bess.

Минијатури. Jean Kenneally, Beauty Secret, Iresistible, Minnie Pearl, Holy Toledo, Giggles и Gourmet Popcorn.

0> Грмушки. Дортмунд, Eddie's Crimson, Хенри Хадсон, Applejack, Surry, Elveshorn и Immensee. Временски ослободена, биолошки активна мешавина од моќни, високо тестирани растителни намирници.

Одлично за рози! American Pride Fertilizer нуди мешавина од хранливи материи и минерали со брзо дејство за да ја поттикнете вашата градина да скокне. Плус, природна храна со бавно ослободување за почвата, како што се одлеаноци од дождовни црви, гуано од лилјаци и брашно од памучно семе, за да продолжи моментумот.

Вклучив и листа на препорачани сорти рози од дизајнер и автор на градина , Барбара Блосом Ашмун. Сите овие се сметаат за цвеќиња со „ниско одржување“ и се релативно лесни за одгледување.

Според Ашмун, ругосите и хибридните мошуси не само што се отпорни на вообичаени болести како црна дамка, 'рѓа и прашкаст мувла, туку се познати постојано да цвета. Таа конкретно ја препорачува Rosa rugosa, морскиот домат, како и хибридната ругоса „Hansa“ висока шест метри, која има огромни, миризливи, виолетово-розови цветови. Или пробајте ругоса „Scabrosa“ со големи поединечни розови цветови.

Повеќето рози бараат многу сонце, но многу хибридни мошуси се добро во делумна сенка. Ашмун ја препорачува „Балерина“, со своите бледо розови цветови кои потсетуваат на суптилната розова нијанса на балетските чевли или тутуто на балерина, „Фелисија“, кое има сребрено розови цветови и белата „Месечева светлина“. „Моцарт“, хибридна роза од мошус е а„гледач“, но исто така наводно лесно се одгледува.

Конечно, експериментирајте и запишете ги резултатите. Погледнете кои рози работат за вас. Кои се најлесно да растат и да цветаат во вашата градина? Кое најчесто цвета? Исто така, откријте кој вид најмногу ви се допаѓа, без разлика дали тоа е поради мирисот на розата, нејзиниот цут, лесно се одгледува или поради која било комбинација на причини.

Препорачани производи

Роза Боцки (3-5-3)

Растете изобилство рози и цветни грмушки со овие претходно измерени шилци!

Safer® Розе спреј

Содржи сулфур и инсекти убивајќи сапун добиен од природни масти и растителни масла.

Биодинамски компост

Содржи НЕ ГМО, патогени, хормони за раст или нешто синтетичко!

18>

Оброк од луцерка (органски)

Произведено од луцерка излечена на сонце, негенетски модифицирана свежо мелена.

FELCO Pruner

Ова е класичниот модел кој започна се. F2 најдобро е соодветен за општа употреба.

Запечатувач за кастрење

Флексибилен заптивната смеса што ги закрпи шуплините, рани и отворените површини. Одлично и за калемење!

Храна од рози (4-4-5)

Користете го за да создадете силни растенија и да го зголемите интензитетот на бојата на вашите цвеќиња.

Црево за натопување почва

Направено од 55% рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.