Зеленчук градина нега & засилувач; Одржување

 • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Сега кога вашата градина расте и расте, потребно е одредено ниво на грижа за таа да го достигне својот целосен потенцијал. Еве што е потребно за да се произведе зеленчук со одличен вкус, хранлив во сите сезони.

Имам карпеста градина. Минатата недела тројца од нив починаа. – Ричард Диран

Јипи! го направивте тоа. Вашата градина сега е засадена и почнува да расте... но вашата работа е далеку од завршена. Сега е време да започне наводнувањето, фрлањето, мулчирањето и целокупната општа грижа за градината. На оваа страница, составив информации што ќе се погрижат вашата градина да има огромен успех во текот на целата вегетативна сезона. Исто така, дадов совети и техники за продолжување на вашата жетва кога времето ќе стане студено.

Со вистинските градинарски материјали одгледувањето локална, органската храна е лесно! Planet Natural има сè што ви треба за да започнете: семиња од наследство, почви и ѓубрива. Ви треба совет? Посетете го нашиот блог за зеленчукови градини за идеи, знаење и практично искуство што ви се потребни за да ја завршите работата како што треба.

Иако е едноставен факт дека растенијата треба вода, самото наводнување може да биде малку незгодно. Постојаното наводнување ќе даде најдобри резултати. Можеби ќе сакате да размислите и за наводнување капка по капка или црево за натопување, особено ако имате голема градина. Ова може да заштеди до 60% од водата што ја користат системите за прскалки и ќе се погрижи вашите растенија да бидат сигурнисе наводнуваат без да се навлажни нивните лисја, што ќе помогне да се спречат проблеми со болеста.

Ќе знаете дали сте премногу наводнувале ако почвата околу стеблото на растението е натопена. Мувла или мов што расте на врвот на вашата почва е уште еден изумрен подарок, како и растенијата со венење, пожолтување или мртви рабови на листовите.

Премалку вода има различни симптоми: венење на растенијата, кафеави или мртви лисја , застој во растот. Научете како да избегнете растенија под стрес од вода овде.

Покрај директното набљудување, можете да купите и мерач на влага за да ви помогне да измерите дали корените се премногу влажни или премногу суви.

Ако наводнувате ново засадени семиња, внимавајте нежно да ги посипете со вода. Не користете порој од црево или кофа што има доволно сила за погрешно да ги измие семињата или да предизвика нивно згрутчување.

Знајте ја вашата почва

Различните типови почви имаат различни потреби за наводнување . Сепак, не треба да бидете научник за почвата за да знаете како правилно да наводнувате. Следниве совети се обезбедени од Службата за зачувување на природните ресурси на USDA:

 • Олабавете ја почвата околу растенијата за да може брзо да апсорбира вода и хранливи материи.
 • Користете заштитна заштита од 1 до 2 инчи слој на прекривка на површината на почвата над површината на коренот. Одгледувањето и мулчирањето го намалуваат испарувањето и ерозијата на почвата.

БЕСТСЕЛЕР!

SHITZ & WIGGLES

Тактните одгледувачи знаат дека одливот од црви е богат со хранливи материии корисни микроби.

Вермикомпост или ​ Олеаноци од црви се богатата сварена почва што ја оставаат зад себе црвените црви (Eisenia foetida). Вештите градинари знаат дека се полни со органска растителна храна, плус корисни микроби - дури 10.000 различни видови - кои помагаат во растот на растенијата и помагаат во борбата против болестите.

Глинена почва: Додадете органски материјал како компост или тресет мов. Намали или лопата за да помогне во олабавување на почвата. Бидејќи глинената почва ја апсорбира водата многу бавно, водата само толку брзо колку што почвата ја апсорбира водата.

Песочна почва: Додадете органски материјал за да ја надополните песочната почва. Во спротивно, водата може да помине низ неа толку брзо што растенијата нема да можат да ја апсорбираат.

Кирпична почва: Најдобар вид почва. Тоа е комбинација од песок, тиња и глина. Кирпијата лесно ја апсорбира водата и ја складира за растенијата да ја користат.

Многу за прекривката

Мулчирањето — поставување органски материјали — служи за неколку цели:

 • Го подобрува задржувањето на почвата на влага
 • Ја регулира температурата на почвата
 • Спречува еродирање на почвата
 • Ги намалува болестите
 • Го намалува растот на плевелот (мора да биде дебел од 3 до 4 инчи и повторно да се нанесе на зачувај го плевелот)

Речиси секоја органска материја може да се користи како материјали за прекривка, вклучувајќи сено, слама, лисја, струготини, хартија, кора или исечоци од трева.

Прекривката најдобро се нанесува во пролет, но немојте да го правите тоа прерано, во спротивно ќе го одложитезатоплување на почвата. Според Универзитетот во Џорџија, најдобро е да се почека почвата да биде 65˚F длабока најмалку четири инчи пред да нанесете прекривка.

Совет: Боровите иглички и талогот од кафе прават одлична прекривка за растенија кои сакаат киселини, како што се рододендрони, азалии, боровинки, малини, јагоди и компири.

Одржување на вашата градина здрава — одржување

Еве неколку совети како да ја одржувате вашата градина здрава, зелена и да расте до нејзиниот целосен потенцијал:

Нахранете ја почвата и почвата ги храни растенијата. Здравата почва промовира здрави растенија кои се поспособни да се спротивстават на проблемите со инсекти и болести. Нахранете ја почвата со многу компост и добро остарено ѓубриво.

ОРГАНСКИ ХЕРБИЦИД

AllDown

А БЕЗБЕДНА алтернатива на RoundUp® на која и веруваат градовите и општините.

A БЕЗБЕДНО алтернатива на RoundUp! AllDown органски хербицид - 20% оцет за уништување на плевелите, плус лимонска киселина - е производ по кој треба да посегнете кога сте во искушение да се откажете или да прибегнете кон хемикалии.

Контрола. плевел. Плевелот е проблем сам по себе, но во нив има и инсекти и болести. Ако плевелите редовно, особено на почетокот на сезоната на растење, би требало да биде релативно лесно да се задржи плевелот подалеку.

Извадете ги вашите мртви. Ослободете се од гнили или мртва вегетација како како лисја, влечен плевел и стебленца од растенија. Умирачката растителна материја можебидете рај за штетници.

Дезинфицирајте ги вашите алатки. Чувајте ги болестите надвор од вашата градина со рутинска дезинфекција на вашите алатки. Ова е двојно важно ако вашите алатки доаѓаат во контакт со заболените делови од растенијата. Посетете го Земјоделскиот колеџ на Универзитетот во Џорџија за повеќе информации за контрола на болести.

Останете ладни. Кога ќе дојде до топлина, обезбедете им сенка на вашите растенија за да не венеат. Крпата за сирење прави одлична покривка за сенка.

Обезбедете поддршка. Постојат неколку придобивки од користењето на потпорите за растенијата, како што се пергола, колци, А-рамки и тепи:

 1. Го зголемува просторот во вашата градина.
 2. Им дава на растенијата поголема изложеност на светлина.
 3. Циркулира воздухот.
 4. Го олеснува резидбата и бербата.

Берете, берете берете. Соберете го зеленчукот штом ќе созрее и отстранете ги собраните растенија. Ако се без болести, додајте ги во купот компост или, доколку е соодветно, преработете во почвата.

Чувајте ја чиста. Отстранете ги и уништете ги заболените делови од растенијата да ги заштитите вашите здрави. Дознајте колку од растението треба да отстраните. Понекогаш е доволно само симнување на заболените лисја. Во зависност од инфекцијата, можеби ќе треба да го отстраните целото растение.

Никогаш не е рано да се започне. Откако ќе ги соберете растенијата и ќе ги исчистите остатоците од вашата градина, оставете го почвата голи неколку дена, а потоа се одгледува воза да се подготвите за градината следната година.

Продолжувачи на сезоната

Со користење на материјали едноставни како пластична церада или сложени како целосно автоматизирана стаклена градина, многу градинари на зеленчук работат околу временските услови и извлекување на максимумот од нивните култури.

Сезонските продолжувачи, кои ги штитат растенијата од студ, вклучуваат:

Студените рамки се друго решение. Всушност, за некои поумерени клими тие можат да го направат градинарството активност во текот на целата година. Повеќето ладни рамки не се ништо повеќе од обоена рамка од иверица на која ги ставате старите бури прозорци за да служат како панели за застаклување.

#1 FROST TAFBRIC

N-Sulate

Започнете со садење порано во сезоната за подолг период на цветање и растење.

Уживајте во вашиот градината подолго! Frost Fabric (N-Sulate) е крпа со средна тежина, пропустлива, обработена со ултравиолетово зрачење, дизајнирана да ги заштити растенијата од мраз, студ и ниски температури. Ги заштитува нежни растенија со подигање на температурата под ткаенината за 6-8°F.

Навлаките за редови едноставно ги покриваат растенијата со изолационен материјал и не дозволуваат замрзнување. Тие можат да се користат во пролетта за да помогнат да започнат растенијата порано или на есен, за да продолжат да живеат. Капаците за редови може да се направат од пластична обвивка или од она што е познато како материјал за покривање „лебдечки ред“. Еден проблем со пластиката е тоа што е непропустлива, така што воздухот не може да влезе и влагата останува заробена. Еден начин да се заобиколиова е за изградба или купување рамки - нешто едноставно како жичен лак - за да можете да ги покриете вашите растенија со пластична обвивка, но воздухот сепак може да циркулира.

Клошите се како индивидуални оранжерии за растенијата. Има многу готови избори достапни и доаѓаат во хартија или пластична форма. Можете да направите сами користејќи нешто едноставно како пресечен бокал за млеко.

Грилиштата се следниот чекор напред од ладните рамки. Тие се едноставно ладни рамки со грејни кабли за да се загрее почвата. (Во старите денови, градинарите пред-кабел користеа свежо ѓубриво за загревање на жариштето.)

Оранжериите се оригиналните уреди за продолжување што можете да ги изградите или купите.

Ако користите продолжувачи на сезоната, ќе мора повторно да размислите за распоредот на садење и берба, бидејќи ќе можете да садите порано и подоцна да жнеете. На пример, повеќето есенски култури треба да се започнат во јули. Имајте на ум дека многу лиснати култури ќе созреваат побавно кога ќе започнат подоцна во сезоната бидејќи деновите стануваат пократки, а изложувањето на сонце е помало (видете Најдобар градинарски зеленчук до преку-зима).

Исто така, преиспитајте што сакате да растете за вашата втора сезона. Генерално, ќе сакате поцврсти растенија за вашата есенска култура. Најцврстите растенија, кои всушност можат да толерираат лесен мраз и снег, вклучуваат бриселско зелје, зелка и кељ.

Препорачани производи

Црево за впивач на почва

Направено од 55%рециклирана гума и може да се користи над или под земја.

Bio-Live ѓубриво

Специјална мешавина за да бидете сигурни дека вашите растенија се покриени од врвот на листот до влакната од коренот.

Mini Hula Hoe

Супер за мали простори! Mini Hula Ho сече со лесно движење напред-назад.

Harvest-Guard

Пловечки навлаки од редот пуштаат сонце, вода и воздух... но чувајте ги грешките! Заштитува до 26°F.

Меки врски (15 стапки)

Нежни за стеблата на растенијата, но сепак доволно силни за да се зацврстат тешките винови и екстремитетите.

Bird-X Netting

Оваа лесна мрежа е дизајнирана да ги заштити овошјето и бобинките од штети.

Fiskars® Snips

Удобните рачки со мека држач го намалуваат стресот и не се лизгајте за дополнителна безбедност.

Wall O' Water (3-пакет)

Започнете ги доматите и пиперките 6 до 8 недели порано без страв од мраз или замрзнување.

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.