Зимско градинарство со зеленчук

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Познаваме некои градинари кои не нарачуваат семе во февруари. Тие се надвор во својот лепенка, сечат кељ и други зеленило, влечат праз или два и генерално носат свеж зеленчук што го ископале од прекривките или засолништата со обрачи.

Годадено, овие градинари главно не не живееме во Монтана како и ние. Тие се наоѓаат во поморскиот северозапад и во широките внатрешни речни долини на Орегон и во крајбрежните региони на југ и на средниот запад, дури и во оние области кои страдаат од мраз и ретка снежна покривка. Во зоните на цврстина, каде најмалку очекувате, зимските градини произведуваат салати и варат зеленило, цвекло и репа, а можеби и зелен кромид, што често волонтер ја пропуштил претходната сезона.

Овде во Монтана, каде температурите може добро да паднат под нулата, а снежните покривки може да траат од ноември до март и пошироко, се изненадивме колку доцна можевме да држиме рукола, салата од пченка и некои азиски зеленило, понекогаш и по Денот на благодарноста. И да, ископавме кељ од под снег за да го додадеме во тенџерето со супа.

Оние растенија кои ја преживуваат зимата по есента садејќи под неколку сантиметри прекривка, а понекогаш и покривки снег, секогаш ни даваат скок на сезоната на салата дојде пролет, нудејќи до бебе зелена речиси веднаш штом снегот е надвор. И понекогаш доброто замрзнување е токму она што му треба на зеленчукот.

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА!

Градински семиња

Ситесемињата за наследство понудени од Planet Natural се нетретирани и не се ГМО.

Прикажи ги сите

Сите градинарски семиња од наследство — не онакви какви што ќе ги најдете во продавниците за кутии — понудени од Planet Natural се нетретирани, не-ГМО и НЕ купени од Seminis во сопственост на Монсанто. Упатствата за садење се вклучени со секое пакување и испораката е БЕСПЛАТНА! Ви треба совет? Посетете ги нашите водичи за зеленчук за совети и информации за одгледување специфични видови.

Оние во поумерена клима имаат полесен пристап. Нашиот дописник за делтата на реката Скагит од државата Вашингтон известува дека и покрај повторливите мразови и краткотрајниот снег, тој набрал мизуна, и сино-виткана и руска црвена кељ (одлична за варење, вели тој), дури и некои странични ластари од блитва и брокула. Неговата теорија е дека мразот, толку густ и воздушен како што е во влажниот северозападен Пацифик, всушност ги штити јадењата од претрпените температури под нулата.

Сега кога сме длабоко во сезоната кога градинарите планираат и нарачуваат семе, важно е да размислите што ќе ви треба за доцно садење и презимување. Кој е најдобриот зеленчук за вашата зимска градина? И кои стратегии се најдобри за чување зеленило во вашата градина цела зима, или барем дел од зимата?

Најважно е што одгледувате. Не само што растението треба да преживее ниски температури, туку мора да се одржува со малку светлина. Изборите, иако ограничени, се изненадувачкиразновидна. Кељот, спанаќот, руколата и кинеската зелка ќе преживеат ноќни температури под 20 степени. Тие ќе презимуваат дури и во области каде што има чест снег доколку се заштитени правилно.

Бок чој, пак чој и на сите кореновити зеленчуци имаат потреба од температури од најмалку 20 за да ги одржат зелените. Но, тие сепак ќе бидат добро ако условите не се екстремни и се добро изолирани.

Лисната зелена салата никогаш не ни направила добро во текот на зимата. Нивната висока содржина на вода ги прави подложни на штетно замрзнување и секоја снежна покривка е повеќе отколку што можат да издржат. Но, тоа не значи дека не можете да јадете салати до крајот на сезоната, дури доцна како Денот на благодарноста или подоцна, со мулчирање и покривање во особено студените ноќи.

Од друга страна, салатата од крес и пченка (маше) се особено издржлив. Нивната релативно мала големина ги прави лесни за покривање со прекривка. Ако имате ведар ден или два, внимателно повлечете ја прекривката и оставете ги да се сонце ако температурите не се многу под нулата или повисоки. Прекрасна минијатурна салата може да се направи од нивните нежни мали зелени во текот на целата сезона. Тие дури може да почнат да растат уште во февруари, кога деновите стануваат подолги.

Зелените за зимска жетва може да се садат во август или до крајот на септември во повеќето области, иако ртењето станува проблем со скратувањето на деновите. Јаки, на кои им треба повеќе време за да растат, можеби ќе треба да се засадат најдоцна до јули, авреме кое не го фаворизира ртење на семето. Познато е дека започнувањето на семето во вашиот подрум и започнувањето околу први август делува.

Брокулата, бриселското зелје и главата на зелката добро презимуваат таму каде што условите не се брутални. Но, не очекувајте да добиете некаков раст од нив или да им дозволите да останат во елементите. Се чини дека зелките особено се предаваат на циклусите на замрзнување и одмрзнување откако ќе помине Нова Година. Бриселското зелје особено добро се справува со зимата. Но, кога ќе ги соберете сите, повлечете го стебленцето и ставете го во компостот. Една млада научничка што ја познавам го молеше нејзиниот татко да го остави растението никне да остане за да ја тестира нејзината теорија дека ќе има нова култура. Резултатите, може да се каже, беа разочарувачки.

Вообичаената градинарска практика во некои области, како што е есенското садење на кромид и лук, може да даде доцна зима. Покријте ги пејзажите со воздушеста прекривка што овозможува испарување на влагата веднаш штом ќе започне студеното време. Тие нема да растат многу, ако воопшто ги има кога дневната светлина ќе се повлече, но светилките ќе растат. Лукот ќе остане пријатен во текот на зимата на температури кои можат да допрат едноцифрени, се додека е добро покриен.

Цвеклото е добра коренска култура за зимски градини, како и репата, доколку имате услови за нив. Се меша со песок или друго средство за осветлување на почвата што ќе го олесни одводнувањето на целата таа сезонска влага. Исто така, ќе помогне да се спречат корените со пресврти иlegginess. И цвеклото и репата никнуваат одлично зеленило. Повлечете го целото растение за испарување. Тие прават одличен визуелен додаток на секоја чинија, особено кога корените се мали и нежни.

ПОПОЧНЕТЕ ГИ ВАШИТЕ РАСТЕНИЈА!

Ртење станица - загреана

Подобрува Успехот на садењето со создавање на совршени услови за одгледување -- во затворен простор!

Растете се поголеми, поздрави започнете со Станицата за ртење Hydrofarm® . Нуди зголемен растечки успех со обезбедување блага топлина на коренската зона и со контролирање на влажноста под куполата. Лесен за користење - само додајте ја вашата почетна мешавина!

Познаваме градинари кои ќе садат грашок наесен, надевајќи се дека ќе добијат скок на пролет. Но, се чини дека тоа не функционира на тој начин. Семето од грашок засадено рано во пролет, колку што дозволуваат условите, отсекогаш го достигнувало семето што го започнавме кон крајот на август. Се чинеше дека и двете процветаа приближно во исто време.

Кои стратегии се најдобри за одржување на зеленилото во вашата градина цела, или барем дел од зимата?

Изолацијата е клучот за презимување. Вашата цел е да ги искористите релативните својства на земјата што ја задржува топлината за да им овозможите на растенијата да преживеат ако не и да цветаат. Користете чиста слама (не е добра идеја да го покриете зеленчукот што ќе го јадете со стабилно метење; ставете го во купот со компост) или исечкани лисја, струготини од дрво или некоја комбинација што ќе го зголеми покритието.

Капаци за редови може да биде корисно во ладна, високависински региони со снежна покривка. Прекривка растенија под капаците. Погрижете се влажните, обилни снегови да не ја срушат покривката на нежните растенија.

Подготовката на почвата е исто така клучна. Добрата дренажа е неопходна во влажните месеци од зимата, есента и пролетта, особено за коренестиот зеленчук.

Вашите резултати, како што се вели во огласот, може да варираат. Благите зими го туркаа зимското градинарство подалеку на север овде-онде. А градинарите изгледаат спремни да преземат повеќе шанси за да добијат залихи свеж, хранлив кељ од нивните градини во текот на целата година.

Но, зимата е сè уште зима. Важно е да ги знаете вашите локални услови и сезонски временски услови. Најдобар извор за ваков вид на информации е вашиот сопствен дневник, особено ако секојдневно сте бележиле замрзнувања, температурни промени и врнежи. Записите како што се овие ќе ви дадат добра идеја за тоа кои растенија се најдобри за вашиот зимски зеленчук.

И, да, растењето цела година е коцкање на повеќето места. Една рана бура и студен бран може да ги направат сите ваши подготовки залудни. Од друга страна, постојано сме изненадени од еластичноста и издржливоста на растенијата што сакаме да ги јадеме.

Се разбира, не можете да очекувате зимските резултати да бидат еднакви дури и на пролетниот и есенскиот раст. Скратувањето на деновите и отсуството на светлина го спречува растот. Стеблата на кељот се зацврстуваат и некои зачинети зеленило, вклучително и сенфот, добиваат курва што нема да го имаат кога се свежизасадени во пролет. Очекувајте мали, дури и мали жетви.

Сепак, нема ништо слично како да внесете мали грст февруарски кељ за да го зачините прженото со праз штотуку изваден од градината, чинијата украсена со маше и други зеленило. Жетвата можеби нема да биде изобилна. Но таму во сред зима ќе биде скапоцено.

Препорачани категории на производи

Рокола

Позната и како ракета, рукола, рукола и рукола, руколата е лесен за одгледување.

Прикажи ги сите

Калето

Едно од најтврдите зеленило што можете да го одгледувате, кељот е полн со витамини и минерали.

Погледнете ги сите

Коренести култури

Рапите се брзи одгледувачи, толерантни на ладно и даваат зеленило кои се вкусни.

Прикажи ги сите

Азиски зелени

Азиските зелени додаваат хранливи, зачинети допири за пржење и, набрани млади, салати.

Прикажи ги сите

Спанаќ

Богат со минерали и моќен центар со витамин Ц, спанаќот може да се сее на почетокот на сезоната.

Види се

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.