Зимско одгледување: Греење оранжерии

  • Споделете Го Ова
Emily Baldwin

Понекогаш е неопходно загревање на вашата стаклена градина. Оранжериите се прекрасни места, особено во пролет кога клупите се полни со сјајни зелени стартови, а во лето, вратите и отворите на покривот се отворени, со краставици кои се влечат од таванот и домати подготвени за берење.

Но, во зима? Не толку многу. Билките што презимуваат и растенијата во саксии се собираат заедно за да се загреат. Неколку кафеави, безлисни лози од краставици висат од надземната решетка. Кељот и спанаќот се претерано набрани, а семето што сте го засадиле допрва треба да никне.

Тоа е зимски факт во повеќето делови од земјата: оранжериите, дури и оние што може да се прикачат за куќата или гаражата, потребен е некој вид на извор на топлина (се разбира, снабдувањето со соодветна светлина е подеднакво важно).

На мојата прва, само делумно реализирана, стаклена градина во дождовните шуми на Олимпискиот полуостров во Вашингтон, требаше да се загрее само за да се намали влажноста. Но, во повеќето делови на земјата, студот е проблемот.

Можеби сте ја изградиле вашата стаклена градина со визии за снабдување на вашето семејство со свеж зеленчук во текот на целата година. Но, зимскиот раст и ртење се тешки кога температурата на почвата ретко се искачува од ниското ниво од 50 степени.

Секако дека можете да користите електрична подлога за загревање за да го поттикнете ртењето. Но, дури и најтврдото зелено расте бавно - многу бавно - кога ноќните температури на воздухот паѓаат.

Ако оваПриродниот гас, пропанот или нафтата се мали, економични и доверливи.

Во суштина, грејачите како што се гасните грејачи согоруваат гориво, кое произведува жежок издув кој минува низ металните компоненти познати како разменувачи на топлина.

Вентилаторот сместен зад уредот го извлекува воздухот од стаклена градина и го принудува низ разменувачот на топлина. Топлината на разменувачот на топлина влегува во воздухот и циркулира низ целата област.

Бидејќи овие грејачи бараат толку значително количество кислород за да функционираат, воздушната линија што се протега до надворешноста на стаклена градина може исто така да се поврзе со грејачот . Ова го спречува апсурдно брзо трошење на кислородот содржан во стаклена градина.

Греачите може да се инсталираат каде било во стаклена градина, често висат од таванот, но системите за топла вода потешко се реконфигурираат на оди.

Важно е да се има предвид дека енергетската ефикасност на греењето со топол воздух е помала од онаа на греењето со топла вода.

Радијантни грејачи

Радијантни грејачи работи со загревање на алуминиумска цевка на околу 900 степени целзиусови, во тој момент таа почнува да испушта инфрацрвено зрачење.

Кога блискиот рефлектор го испраќа зрачењето нанадвор, тој удира во растенијата и површините, кои го впиваат и се вртат тоа во топлина. Оваа топлина потоа се шири низ целата стаклена градина.

Површините загреани со зрачни грејачи често се потопли одоколниот воздух, што резултира со многу исплатливо загревање.

Трошоците за инсталација може да бидат високи и важно е да ги ставите на вистинското место за да избегнете студени места. Но, ако вклучените трошоци и планирање не се проблем за вас, ова е одлична опција што треба да ја земете во предвид.

Дрво

Бевме изненадени од бројот на оператори со стаклена градина што користат топлина од дрво да им ги загреат зградите. Со сè поскапувањето на пропанот, печките на дрва и пелети, повторно со обезбедена циркулација, работат ефикасно и поевтино од другите горива.

Големите оранжерии со комерцијална големина сметаат дека дрвото е остварлива алтернатива на скапиот гас и нафтени продукти. Кога инсталирате шпорет на дрва во стаклена градина, задолжително следете ги сите ваши локални барања за код.

Самостојните печки на пелети се особено лесни за полнење и ракување, а повеќето доаѓаат со некаква контрола на температурата. Некои имаат дувалки за циркулација на топлина.

Мислам дека не би ставил шпорет на дрва во пластично покриена стаклена градина. Шпоретите може да станат многу жешки, а ризикот од топење или запалување на Visqueen и другите пластични капаци се чини многу краток ако шпоретот е издувен преку ѕидарска основа или некое друго такво внимателно планирање.

Се надевав дека ќе ставам мала, бавна - запалена шпорет на дрва во мојата прикачена стаклена стаклена градина, и за загревање на растечките работи и просториите од таа страна на куќата; еден од нереализиранитесоништа во мојата стаклена градина.

Пластика

Што е со пластично покриена стаклена градина? Изолацијата е одличен начин да се зачува топлината без да се троши гориво. Сум видел дека им препорачува на оние со куќи покриени со Visqueen да ја обложат внатрешноста на нивната пластика со обвивка од меурчиња.

Сега, повторно, не можам да кажам дека го пробавме ова, но има сосема логично дека обвивката со меурчиња, со големите воздушни меури, би ја зачувала внатрешната топлина додека ја пропушта сончевата светлина.

Хммм...некој друг да го проба ова или има други идеи за загревање оранжерии? Знаете дека би сакале да слушнеме за тоа.

Во меѓувреме, еве водич за загревање оранжерии од оние снаодливи Британци кои се среќни со стаклена градина. Забележете дека на прво место ја ставаат идејата за обвивка со меурчиња. Ако немате стаклена градина и идејата изгледа непрактична од која било причина. . . што е со ладна рамка со топла кутија?

Колку идеално треба да биде топла стаклена градина?

Се разбира, покрај тоа што знаете како да загреете стаклена градина, мора да разберете и колку топла треба да биде стаклена градина биде.

Генерално, минималната температура од околу 37 степени целзиусови е доволна за повеќето нежни растенија.

Сепак, тие сè уште можат да предизвикаат проблеми ако станат влажни. Значи, пукајте за 45 степени целзиусови или 50 степени целзиусови ако сакате да се чувствувате поудобно.

Запомнете дека постои нешто како прегреана стаклена градина. Општо земено, 90 степени целзиусови се сметаат зае премногу топло, така што ќе треба да обезбедите вентилација и сенка за да ги заштитите растенијата.

Користењето термометар за проверка на вашата стаклена градина секој ден ќе ве извести дали треба да ја намалите или да ја зголемите температурата. Системите за греење со вградени термостати можат да помогнат во ова

Без разлика дали се обидувате да одгледувате храна во текот на целата година или да носите култури на пазарот, ние сме тука да помогнеме. Од саксии за расадници и почви за саксии до ѓубрива и потпори за растенија, Planet Natural го има она што го барате!

Препорачани категории на производи

Хоби комплети

Некогаш се сметаа за луксуз, оранжериите сега се достапни за домашниот градинар.

Прикажи ги сите

Органски почви за саксии

Направете ги вашите растенија одличен почеток и одржувајте ги здрави со нашите премиум мешавини.

Прикажи ги сите

Студени рамки

Продолжете ја сезоната на растење за еден месец или повеќе со овие лесни за составување ладни рамки.

Прикажи ги сите

Заштита на растенија

Заштитете ги вашите растенија од мраз, досадни инсекти, елени, зајаци и други непријатности.

Прикажи ги сите

Потрошен материјал за одгледување

Ние ги нудиме сите додатоци за одржување на вашите садници и ценети растенија да растат во врвна форма!

Прикажи ги ситесе чини дека е проблем за вашата стаклена градина, нашиот водич за загревање на стаклена градина е сè што ви треба за да ја одржите вашата страст за градинарството жива оваа зима.

НАЈПРОДАВАЧКА!

Топлинска подлога (1-Рамно)

Обезбедува постојана топлина за подобрување на успехот на 'ртење. Безбедно за внатрешна употреба.

Обелоденување на партнерот: Уредниците на Planet Natural го прегледуваат и избираат секој производ споменат во статијата независно. Ако купувате преку партнерски врски, може да заработиме провизија што ќе помогне во поддршката на нашата веб-страница.

Историја на загревање на оранжериите

Загревањето оранжерии за првпат било пријавено во Кореја во 15 век кога жителите во тој студената земја препозна дека може да ја додадат сончевата топлина и да ги прошират можностите за раст.

Низ годините, фармерите ја усовршуваа својата разбирање за технологијата за зимски стакленички, овозможувајќи им прецизно да управуваат со температурата, влажноста и хемискиот состав на стаклена градина атмосфера.

Системите за греење на стакленички последователно станаа автоматизирани, со дигитални контроли и прецизно регулирана циркулација на воздухот, и тие сега многу се користат во глобалната земјоделска економија.

Иако терминот стаклена градина вообичаено се однесува на градба со прошетка, основниот принцип важи и за ладни рамки и куќи со обрачи.

Ако се очекува пролетен студен бран, дури и најобичниот градинар може да покрие ред пресадување млада зелена салата користејќи редкорици. Ладните рамки се во суштина мали оранжерии формирани со затворање на единечен кревет за садење со стаклена или пластична крошна.

Зошто да имате загреана стаклена градина во зима?

Ако сте некој што сака градинарство во текот на годината и сакате да ги планирате вашите растенија и зеленчук за следната пролет во студените ноќи на есен, треба да размислите за поставување стаклена градина!

Ако градинарот има стаклена градина, тој или таа може да додаде неколку месеци на одгледувањето сезона секоја година. Има и неколку градинари со стакленици кои можат да растат во текот на целата година без да инсталираат систем за греење.

Меѓутоа, во повеќето клими, ноќните температури стануваат премногу ниски за повеќето растителни видови во текот на зимските месеци. Повеќето ентузијасти на стаклена градина ќе треба да инсталираат некој вид систем за греење за да ја одржуваат стаклена градина да работи цела година.

Плус, знаењето како правилно да ја загреете вашата стаклена градина може да биде корисно и во други ситуации, особено ако сакате да се одгледуваат некои егзотични растенија, но живеат во област со пониски температури.

Разбирање како оранжериите губат топлина

Одржувањето на стаклена градина на одредена температура е јасна работа на термодинамиката каде загубата на топлина мора да биде еднаква засилување на топлината.

Растенијата во стаклена градина ќе се замрзнат или ќе се пржат ако таа равенка премногу се свртува во една или друга насока. И стаклена градина може да ја изгуби топлината на различни начини.

Топлината се губи прекуспроводливост додека патува во и надвор од компонентите на стакленикот, како што се вратите, вентилаторите, металните огради и застаклувањето.

Другите видови загуба на топлина вклучуваат инфилтрација и ексфилтрација. Ова се случува кога топлината физички бега низ празни места, како што се отвори или празнини во градежни материјали.

Дури и во цврсто затворена стаклена градина, инфилтрацијата и ексфилтрацијата може да доведат до 10 проценти од загубата на топлина.

0>Радијацијата е последниот вид загуба на топлина. Повеќето материјали за стаклена градина, со исклучок на застаклување на стакленици изградени од полиетиленски филм, не дозволуваат зрачна енергија да тече низ него.

Поголемиот дел од времето, како градинар, ќе се обидете да ја запрете оваа загуба на топлина со додавање повеќе топлина или преземање чекори за да се спречи тоа да се случи на прво место.

Но, има случаи кога треба намерно да ја изладите стаклена градина за да избегнете проблеми со прегревање. Ладењето со испарување, вентилацијата и вентилаторите можат брзо да ја намалат температурата во стаклена градина.

Начини за загревање на стаклена градина

Постојат многу начини за загревање на стаклена градина, но во оваа статија ќе се фокусираме на најчестите начини на кои можете лесно да го постигнете тоа дома.

Но запомнете дека пластичната покривка или церадата не треба да се користи бидејќи само ќе го засили студот и неговите ефекти, наместо да ја загрее вашата стаклена градина.

Кога избирате метод за загревање на вашата стаклена градина, земете ја предвид големината на вашатастаклена градина и цената на типот на методот на греење.

Но, без разлика дали имате мала или голема стаклена градина, сигурни сме дека ќе најдете одличен метод овде. Значи, ако директната сончева светлина не е доволна за да ја загрее вашата стаклена градина, еве начини како да го направите тоа сами:

Додајте топлинска маса

Пред да размислите за кој било систем за греење, важно е да размислите за тоа како да се фати топлината веќе во системот. Преземете чекори за да ја зголемите топлинската маса во вашата стаклена градина.

Материјалите со висока топлинска маса полека ја зафаќаат и складираат топлинската енергија од сонцето во текот на денот и полека ја ослободуваат кога температурите паѓаат ноќе. (Греењето од земја до воздух опишано погоре е, во суштина, начин за рафинирање и управување со овој природен проток на енергија. Но, постојат едноставни и лесни начини да се искористи истиот ефект на помал начин.)

Материјалите со висока топлинска маса вклучуваат почва, глина, камен, вода, тули и керамика.

Со ставање повеќе од овие материјали во стаклена градина, можеме да фатиме и складираме повеќе енергија и да ги регулираме температурите. Колку повеќе топлинска маса можете да додадете, толку просторот ќе остане поладен во лето, а потопло во зима.

Користете подлога за ртење

Подот за ртење е еден вид на начин да ги донесете температурите што ви се потребни во вашата стаклена градина. Има онолку начини за загревање на вашата стаклена градина колку што има оранжерии, а некои од новите енергетски свесни греењетехниките (горивото е скапо!) се ветувачки ако не се докажат.

Кога се обидувате да ја пронајдете вистинската подлога за 'ртење, побарајте ја што доаѓа со програмабилен термостат како овој од Vivosun.

Обидете се хортикултурно руно

Во навистина студени ноќи, обложете ги растенијата со слој или два слоја за заштита од мраз за да обезбедите дополнителна заштита без да ја зголемите топлината. Запомнете да го отстраните руното во текот на денот за да се осигурате дека вашите растенија добиваат соодветна светлина и проток на воздух.

Размислете за ровот

Еден метод за избегнување гориво и одржлив е да се изгради ров надолу во центарот на вашата стаклена градина и, откако ќе го покриете со палети или со калдрма, направете компост во него. Ова може да биде ограничено на мала дупка во центарот на стаклена градина со големина на хоби.

И покрај тоа, компостот ќе помогне во умерените температури во стаклена градина и секогаш ќе имате подготвено снабдување со градинарско злато. И дневните температури во стаклена градина треба да го поттикнат вашиот компост да се загрее. Кликнете на нашиот водич за компостирање за да дознаете повеќе.

Сега – целосно обелоденување – не сме го пробале ова. Нашата стаклена градина беше прикачена на јужната страна од куќата во обид да го добиеме она мало сонце што го имавме за да ни даде малку температурна добивка генерирана од сонцето.

И работеше, малку, дури и на облачно денови, кутијата за бетон и камената патека служат како ладилници, давајќи топлинадо бањата и тремот во кујната ноќе. Но, отворениот куп компост сместен (технички) внатре во куќата не се сметаше за добра идеја.

Користете жаришта

Важните жаришта вклучуваат употреба на топлина од материјалите за компостирање на ист начин како ров, но овој пат одиме на спротивен начин.

Живото жариште во суштина е подигнат кревет кој е покриен со слоеви од слама во распаѓање, ѓубриво или друг органски материјал, со тенок слој на медиум за растење како почва или компост одозгора што може да се користи за никнување на семиња или одгледување растенија.

На овој начин, тој функционира како подигнато корито бидејќи во суштина е куп компост кој бил покриен со земја или компост. Слично на кој било друг куп компост, жариштето е составено од органска материја. Идеална е пристојна комбинација од зелени богати со азот и кафеави материјали богати со јаглерод.

Пробајте црни буриња од 55 галони

Друг начин да создадете ладилник што ќе апсорбира енергија во текот на дневните часови и да се откажете полека во студениот мрак е да поставите буриња од 55 литри (или што е достапно и погодно) во агли и други практични локации во стаклена градина. Покривањето на северниот ѕид на вашата стаклена градина е исто така добра идеја.

Погрижете се тие да бидат обоени во црно за максимална соларна добивка. Дури и кофи со вода во стаклена градина со големина на хоби ќе ги ублажат температурите доволно за да направат разлика за степен или два, разлика штоможе да биде критично.

Знаеме еден човек кој завитка црни кеси со ѓубре околу спакуван песок од цевки и ги постави во неговата мала куќа. Кесите полека исчезнаа бидејќи тој и неговиот син имаа потреба од поголема тежина во задниот дел од нивните пикапи.

Користете електрични греалки за соби

Електричните греалки за соби се најлесниот и веројатно најпопуларниот начин за загревање зима стаклена градина преку ноќ. Погрижете се да ги следите сите безбедносни упатства и проверете дали вашиот грејач е стабилен и подалеку од запалив материјал.

Исто така, внимавајте ако пуштате продолжен кабел до вашата стаклена градина. Погрижете се сите приклучоци, особено оние внатре во куќата, да се цврсти.

Циркулацијата на топлината е важна кога користите електричен грејач. Преместувањето на топлиот воздух наоколу ќе ги спречи жешките точки (и нивните контрастни ладни точки), како и во намалувањето на кондензацијата што ќе ја поттикне загревањето. Некои греалки имаат вградени вентилатори, некои имаат потреба од дополнителна циркулација. подолг период на цветање и растење.

Системите за греење со топла вода

Употребата на системи за греење со топла вода бара внимателно разгледување и планирање, но тие се доста ефикасни кога се прават правилно.

Во принцип , овие системи користат котел за загревање на водата, која потоа се пумпа низ целата стаклена градина преку мрежа од цевки.

Додека топлата вода тече низ цевките,се ослободува топлина, која ги загрева околните области и материјали. Се користи централен контролер за да се направат потребните прилагодувања.

Дури и испарената вода може да се користи во системот за топла вода; течна вода не е потребна. Во овие системи, пареата се создава од котелот наместо топла вода, а притисокот наместо пумпи се користи за да се движи низ цевките. Пареата ќе ја загрее вашата стаклена градина поефикасно од течната вода бидејќи гасовите имаат повеќе енергија од течностите.

Способноста да се насочи топлината точно каде што сакате е уште една извонредна карактеристика на системите за топла вода. Цевките може да се пуштат под или на врвот на подот, директно под клупите за одгледување, покрај ѕидовите или над растенијата преку приклучоците за таванот.

Топлата вода е еден од најефикасните енергетски системи бидејќи со правилните цевководи локација, растенијата може да се одржуваат доволно топли без да губат премногу топлина во празнините.

Постојат бројни потенцијални извори на гориво за системот за топла вода, вклучувајќи природен гас, пропан, дрво, јаглен, сончева енергија и други форми на електрична енергија, секој од нив има свои предности и недостатоци.

Грејачи на единици

Грејачи на единици се најосновниот тип на извор на топлина што домашниот градинар може да го инсталира во стаклена градина.

Тоа е одлична опција за сопствениците на оранжерии кои сакаат нешто помалку комплицирано од системот за топла вода. Грејачи на единици, кои често се напојуваат со гориво

Емили Болдвин е ентузијаст за природата со страст за градинарство. Обучена хортикултурка, таа има неколкугодишно искуство со работа со растенија и зеленило во различни средини, вклучувајќи јавни паркови и приватни градини. Со остро око за детали и природен талент за дизајн, Емили може да создаде неверојатни надворешни простори кои се и естетски пријатни и функционални. Нејзиниот блог, Garden Blog, е платформа каде што таа го споделува своето знаење и експертиза за сите работи поврзани со градинарството, вклучувајќи совети, трикови и проекти за сам на себе. Без разлика дали сте искусен градинар или почетник кој сакате да ја започнете вашата прва градина, блогот на Емили обезбедува вредни информации и инспирација за да ви помогне да ги постигнете вашите градинарски цели.